Přeskočit na hlavní obsah

Informace o Webu | BezPrace.info

Stránky BezPrace.info vznikly původně jako osobní blog, psaný ve volných chvílích a dle osobních zkušeností autora, kamarádů a známých z různých oborů, kteří se ocitli bez práce, bez zakázek, bez příjmu, a rozšířili tak skupinu nezaměstnaných, kteří mnohdy marně hledají práci a nové profesní uplatnění na trhu práce.

Vytvoření tohoto blogu bylo motivováno snahou alespoň trochu pomoci poskytnout bližší informace, jak jednoduše a rychle hledat práci, kde najít volná místa a aktuální pracovní nabídky. To vše doplnit vlastními zkušenostmi a ověřenými tipy z praxe, nejen z ČR ale i z ciziny.

Každý asi již někdy zažil v životě, že se ocitl bez práce a nemohl najít nové vhodné místo, ať už podal výpověď sám nebo jen firma snižovala stavy, příp. úplně zkrachovala a propustila všechny zaměstnance. Mnohdy i čerství absolventi škol marně hledají práci ve svém oboru a nemálo starostí zažívají i starší uchazeči o práci, ať už kvůli věku nebo chybějícím znalostem aktuálně požadovaným na trhu.

Kde najít práci? Jak postupovat při ztrátě zaměstnání? Je řešením začít podnikat? Jak najít práci online a podnikat na internetu? Co dělat při ztrátě zakázek? Je jednodušší najít práci v zahraničí? Jak pracovat vzdáleně z domova nebo z ciziny jako "digital nomad"? Jak změnit obor a naučit se něco nového? Co dělat bez práce, bez peněz, bez budoucnosti? Jak neztrácet naději, najít světlo na konci tunelu a novou cestu v životě?

To všechno jsou některé základní otázky a oblasti, se kterými by tyto stránky chtěly pomoci.

Úvodní záměr blogu byl zmíněn v příspěvku ► Jsem nezaměstnaný a bez práce, doplněný v pokračování ► Nezaměstnaný na Nový rok a v samostatné rubrice ► Deník nezaměstnaného, která shromažďuje příspěvky ze života "bez práce" a reálného hledání práce.

Máte-li nějaký dotaz, vzkaz, doporučení, tip nebo nápad na zlepšení těchto stránek, můžete použít ► Kontaktní formulář, příp. komentovat přímo pod jednotlivými příspěvky.

Mnohokrát díky za všechny příklady ze života a vlastní zkušenosti, které mohou nejlépe pomoci ostatním čtenářům.

Hodně štěstí a úspěchů při hledání práce!

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Úřad práce a Individuální akční plán

Zrovna jsem měl diskuzi s jedním nezaměstnaným kamarádem a ten mě seznámil s novinkou, co nabízí Úřad práce. S každým nezaměstnaným, který je v evidenci ÚP po dobu delší než pět měsíců, by měl Úřad práce vypracovat nějaký Individuální akční plán , který by měl prý zvýšit možnosti uplatnění uchazeče o zaměstnání na trhu práce. Už jsem byl z evidence ÚP vyřazen, neboť jsem si našel práci jako OSVČ , tak tohle neznám. Zapátral jsem ale trochu po internetu a docela mě to pobavilo. Kamarád se totiž pochlubil, že vypracování toho "akčního" plánu (mimochodem, až po roce, co je u nich v evidenci) spočívalo jen ve vytištění nějakého formuláře, který musel podepsat, a kde byla jediná věta: "Vyhledávání volných míst v inzertní nabídce (internetu, novinách) a kontaktování zaměstnavatele, pravidelně dokládat." Celý akční plán prý spočívá v tom, že musí každý měsíc poslat emailem úřednici na ÚP seznam firem, kam poslal životopis ;-) Docela mě to pobavilo, neboť bych si pod vy

Práce v zahraničí bez znalosti jazyka

Když jsem psal příspěvek - Kde hledat práci v zahraničí , tak jsem zmínil, že každý zájemce o práci v zahraničí by měl mít alespoň základní jazykové znalosti, neboť bez znalosti jazyka najít dobrou práci nebo pracovat v cizině, se opravdu moc nedá. Musím to doplnit, aby to nevyznělo nepřesně. Kdo chce pracovat v cizině , tak nutně nemusí znát jazyk dané země, když umí anglicky. Kdo ovládá alespoň základy angličtiny, tak má šanci najít kvalifikovanou práci v jakékoliv zemi. Musí být ovšem odborník v nějaké profesi, musí rozumět svému oboru. Kdo je v něčem dobrý a jeho profese je nedostatková v dané zemi, tomu příp. zaměstnavatel mnohdy odpustí jazykové nedostatky. (Už jsem tady zmiňoval příklady profesí, které hledají některé země prezentované na té akci Dny s Evropou , kdy např. v Maďarsku se hledají svářeči, zámečníci, personál zdravotnických a sociálních služeb, a znalost maďarštiny není nutná, postačí angličtina. Naopak v takovém Norsku a Švédsku požadují alespoň základní znalost