Přeskočit na hlavní obsah

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Trh práce - Kde hledat práciZačátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží.

Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo?

Nezaměstnaný a Úřad práce

Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP. Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí.

Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce na internetu, při obesílání firem, či při osobní návštěvě u potenciálních zaměstnavatelů.

Najít si nové zaměstnání spočívá jen v osobní aktivitě uchazečů o zaměstnání. Kdo se bude spoléhat výhradně na nabídky Úřadu práce, tak bude muset počítat s tím, že nabídka bude značně omezená a že nebude jednoduché nějakou práci najít. Stále totiž platí jednoduché pravidlo:

KDO chce, tak si práci najde, neboť takový člověk si nejprve uvědomí, že pro získání práce je potřeba také NĚCO udělat! Základní otázka do diskuze tedy zní:

Co jste pro získání nové práce udělali vy osobně?

Komentáře

 1. To je sice dobrá otázka, ale platí v zemích, kde je míra korupce minimální a minimálně se hraje na známosti, což ČR a SR nejsou ani náhodou. Takový jedinec, jež má rodiče s kontakty nebo sám osobně má hodně přátel může být líný jak veš, neschopný (kromě schopnosti nalézt přátele a kontakty),nemusí mít vzdělání ani kvalifikaci a pro nalezení místa nemusí hnout ani prstem a přesto práci sežene.

  OdpovědětVymazat
 2. RE: přesto práci sežene

  nic nez pravda

  OdpovědětVymazat
 3. A k čemu je tedy ÚP? Aby vytvořilteplá úřednická místečka příbuzným, známým a kamarádům?

  OdpovědětVymazat
 4. Ne, Úřad práce je jen na evidenci nezaměstnaných, kterým buď vyplácí podporu a po jejím ukončení je zase jen na to, aby platil za nezaměstnané zdravotní pojištění. To je asi tak všechno.

  OdpovědětVymazat
 5. ÚP máte pravdu nejsou k ničemu a akorát nás buzerujou pitomci! tak at z ÚP udělají firmy a je to pro ty co nemají zamětnání at se to rozšíří a je to.M

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce a Individuální akční plán

Zrovna jsem měl diskuzi s jedním nezaměstnaným kamarádem a ten mě seznámil s novinkou, co nabízí Úřad práce. S každým nezaměstnaným, který je v evidenci ÚP po dobu delší než pět měsíců, by měl Úřad práce vypracovat nějaký Individuální akční plán , který by měl prý zvýšit možnosti uplatnění uchazeče o zaměstnání na trhu práce. Už jsem byl z evidence ÚP vyřazen, neboť jsem si našel práci jako OSVČ , tak tohle neznám. Zapátral jsem ale trochu po internetu a docela mě to pobavilo. Kamarád se totiž pochlubil, že vypracování toho "akčního" plánu (mimochodem, až po roce, co je u nich v evidenci) spočívalo jen ve vytištění nějakého formuláře, který musel podepsat, a kde byla jediná věta: "Vyhledávání volných míst v inzertní nabídce (internetu, novinách) a kontaktování zaměstnavatele, pravidelně dokládat." Celý akční plán prý spočívá v tom, že musí každý měsíc poslat emailem úřednici na ÚP seznam firem, kam poslal životopis ;-) Docela mě to pobavilo, neboť bych si pod vy

Práce v zahraničí bez znalosti jazyka

Když jsem psal příspěvek - Kde hledat práci v zahraničí , tak jsem zmínil, že každý zájemce o práci v zahraničí by měl mít alespoň základní jazykové znalosti, neboť bez znalosti jazyka najít dobrou práci nebo pracovat v cizině, se opravdu moc nedá. Musím to doplnit, aby to nevyznělo nepřesně. Kdo chce pracovat v cizině , tak nutně nemusí znát jazyk dané země, když umí anglicky. Kdo ovládá alespoň základy angličtiny, tak má šanci najít kvalifikovanou práci v jakékoliv zemi. Musí být ovšem odborník v nějaké profesi, musí rozumět svému oboru. Kdo je v něčem dobrý a jeho profese je nedostatková v dané zemi, tomu příp. zaměstnavatel mnohdy odpustí jazykové nedostatky. (Už jsem tady zmiňoval příklady profesí, které hledají některé země prezentované na té akci Dny s Evropou , kdy např. v Maďarsku se hledají svářeči, zámečníci, personál zdravotnických a sociálních služeb, a znalost maďarštiny není nutná, postačí angličtina. Naopak v takovém Norsku a Švédsku požadují alespoň základní znalost