Přeskočit na hlavní obsah

Dilema: Nemůžu říct zaměstnancům, že firma chce propouštět

Firma bude propouštětPracuji jako konzultant na volné noze pro různé firmy, které si mne najímají na dlouhodobé i krátkodobé projekty s přesně definovanou náplní, kdy jsem placen buď na základě své hodinové / denní sazby, nebo za dokončenou práci a splněné výsledky.

Jeden z těch krátkodobých projektů právě probíhá a společnost, která mi zajišťuje projekty, mne zaslala ke svému zákazníkovi, do jedné velké nadnárodní firmy.

Mám tam za úkol zpracovat interní procesy (pohyb a zpracování informací) v jednom oddělení, prověřit a zkontrolovat dokumentaci ke všem používaným systémům, získat interní know-how o architektuře a zpracování všech dat. Oficiálně jsem tam jako výpomoc, neboť stávající zaměstnanci zákazníka nemají na takové věci čas.

Jen zástupci mé kmenové společnosti a vrcholový management našeho zákazníka zná mé oficiální poslání a tím je návrh přesunu technologie a zpracování do levnější pobočky firmy v cizině, kdy současní zaměstnanci budou propuštěni a oddělení zrušeno, tj. přesunuto do levné ciziny.

Proč firma chce oddělení zrušit a pracovníky propustit?

Za vším hledej peníze! Nic jiného za tím nestojí a zákazník chce jen jednoduše úspořit mzdové prostředky za stávající (drahé) zaměstnance v ČR, neboť za zlomek nákladů dostane stejné služby od levnějších kolegů v jiné části světa. Kolikrát jsem se už s podobným postupem setkal, i když nyní je to poprvé, kdy se na tom, i když nepřímo, podílím.

Minimálně se musím kontrolovat, abych se před stávajícími zaměstnanci náhodou nepodřekl. Není totiž vůbec příjemné poslouchal každý den hlášky "kolegů", jak splácí hypotéky, jak plánují koupit nějakou chatu, auto nebo udělat jiné investice, jak by třeba i změnili místo, ale kvůli hypotéce na krku nemůžou. No a přitom netuší, že jejich pracovní poměr brzy skončí pro "nadbytečnost".

Vím o plánovaném propouštění, ale nesmím nic říct

Sám jsem neměl tušení, do čeho jsem se to nechal navrtat, ale dozvěděl jsem se o tom až po podpisu pracovní smlouvy a doložky o mlčenlivosti s milionovými sankcemi, kdy teprve poté mi oznámili, jaký je důvod mého "projektu". Fakt, čert mi to byl dlužen!

Když jsem ale četl článek - Jít z banky rovnou na dlažbu byl pro mě šok, o bankovní úřednici, kterou propustili ze dne na den, tak mne napadlo, zda bych neměl zaměstnancům firmy alespoň něco naznačit, aby se mohli předem připravit a nebyli pak v Den D vystaveni nemilému překvapení.

Všichni sice dostanou 5 měsíců odstupného, ale přeci jen jde o výpověď z práce a mnohým dlouholetým zaměstnancům to může způsobit docela čáru přes rozpočet. Nových míst na trhu práce není zas tak moc.

No, ale takový už je život a štěstí přeje jen připraveným ;-)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen