Přeskočit na hlavní obsah

Proč někdo získá práci a někdo zůstává bez práce a nezaměstnaný

Někdo si myslí, že když má dobré vzdělání, znalosti a praxi, když umí jazyky, tak že přece musí dostat práci a vyhrát jakékoliv výběrové řízení před ostatními kandidáty, kterým něco z toho chybí. Je to pravda nebo rozhoduje něco úplně jiného? Proč někdo s horším vzděláním nebo menší praxí místo získá a předběhne tak kvalitnější uchazeče o práci?

Je v tom nějaká diskriminace, známosti, kontakty, velká konkurence na trhu práce, nebo se jen jiný kandidát dokáže lépe prodat?

Konkurence na trhu práce

Najít práci je normální business!

Když hledáme práci a ucházíme se o místo v nějaké firmě, tak to znamená v podstatě to, že se prodáváme. Prodáváme firmě svou osobu a je jen na nás, zda firmu přesvědčíme, že jsme dobré "zboží / produkt" a firma si má koupit právě nás a ne nějaký jiný "konkurenční" výrobek. My musíme přesvědčit zástupce firmy o svém zboží (kvalitách), my musíme přesvědčit firmu, že jsme to nejlepší, co si může koupit za dobrou cenu.

Kdo se umí dobře prodat, ten má konkurenční výhodu na pracovním trhu a jeho prodejní schopnosti sebe sama dokážou mnohdy překonat i špatný životopis, horší vzdělání nebo zkušenosti, které nabízí ten, co se neumí prodat a neuspěje.

Dobrý obchodník si tedy musí uvědomit pár základních věcí:

Kdo jsou naši zákazníci (firmy, co nás zaměstnají) a kde sídlí? Co je na "produktu", který prodáváme, zajímavé (co umíme)? Proč si má firma koupit právě náš "produkt" (naše schopnosti)? Kde a jak je nejlepší náš "produkt" nabízet (kde publikovat CV)? Přijde zákazník k nám nebo musíme my k němu (dojíždět, přestěhovat se za prací)?

Dobré "zboží" se prodává samo?

Takže, žádné výmluvy, naučme se nejprve umět prodat naše schopnosti a znalosti! Naučme se správně hledat kupce, dobře dělat reklamu našemu "zboží", a hlavně, přemýšlejme jako dobří obchodníci, co chtějí něco prodat na trhu! Jen tak se dá totiž najít a získat dobrá práce za dobrou mzdu.

Myslí si snad někdo, že dobré "zboží" se prodává samo nebo že dobrý marketing prodá i nějaké špatné "zboží"?

Komentáře

  1. Dobře se o tom mluví, ale hůř dělá. Nějaký tip byste neměli?

    OdpovědětSmazat
  2. DObrý článek, jen bych víc ocenila rady jak se umět líp prodat, protože už pul roku dělám maximum a stále jsem nezamestnaná, jen protože nemám nikde příbuzné.. je to smutné, že 99% lidi po studiu nemůže sehnat práci..přitom pracovat chtěji.. na začátku sem měla tolik energie a chuť pracovat.. poté co sem pochopila jak to tady chodí nemám už energii žádnou

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen