Přeskočit na hlavní obsah

Programátorka za kasou v Tescu

Hledám jakoukoliv práciJak tady Jobie v poslední době neustále píše o vlastní odpovědnosti a uplatnění v životě, o nutnosti vzdělávání při hledání práce, tak tady mám jeden příklad ze života, že to jde i jinak, když se člověk snaží, nespoléhá na stát a nebojí se žádné práce.

V minulé IT firmě, kde jsem působil, snižovali v rámci krize stavy zaměstnanců a dle pokynů vedení měla firma snížit počet pracovníků o nějakých 30%. Management to pojal tak, že si udělal seznam lidí dle délky jejich působnosti ve firmě a ty služebně nejmladší propustil "pro nadbytečnost". Samozřejmě, ve vší velkorysosti dostali všichni postižení 2 měsíce výpovědi a 3 měsíce odstupného s tím, že ty 2 měsíce, co by byli ve vypovědi, nemusí chodit ani do práce.

Každý z těch vyhozených dostal tedy okamžitou výpověď, ale za odměnu 5 platů jako takové odškodné. Byl to docela pěkný balíček na rozloučenou a nikdo z vyhozených si nestěžoval a dokonce se našli i někteří, co si to pochvalovali. Však si vezměte, že když máte plat nějakých 50 tisíc a najednou dostanete 5 takových platů, zlobili byste se?

Co dělat po výpovědi s balíkem peněz?

Bylo mi sice líto všech kolegů a kolegyň, co je takhle firma vyhodila, ale trochu jsem jim záviděl. Jeden vyhozený kolega se třeba sbalil a okamžitě odjel do Mexika, kde utrácel ten balíček lehce získaných peněz, užíval si života a o budoucnost se moc nestaral. Další použil peníze jako základ pro vybudování soukromé firmy, po které toužil a o které docela dlouho básnil. Jen mu chyběl ten počáteční kapitál, který měl nyní k dispozici. Jeden bývalý kolega si zaplatil studium na škole v Londýně, další odjel do Japonska,...

Všichni, kdo zůstali ve firmě, jen slepě záviděli ;-)

Co dělá programátorka za kasou v Tescu...

Šel jsem takhle po pár dnech nakoupit do Tesca a na koho nenarazím za pokladnou? Bývalá kolegyně, programátorka, která také dostala výpověď a svých 5 platů odstupného, tam sedí a dělá tu rutinní tupou práci. Zíral jsem na ni jako na zjevení a jelikož nebyl nikdo za mnou ve frontě, tak jsme chvíli povykládali, co ji vedlo k tomu, že sedí u pokladny.

Prý si chce chvíli dopřát odpočinek od intelektuální práce, peníze má odložené, ale nechce se jí sedět doma, no a tak vzala první nabízené místo, kde nemusí moc přemýšlet. Programátorka, co umí programovat v C/C++ na Unixu (znalci asi vědí, co to znamená) a sedí za kasou v Tescu. Byl jsem v šoku!

Bývalá kolegyně mi také sdělila, že si dala inzeráty a hledá si novou práci, ale nechce jen tak čekat doma a utrácet peníze. Prý chce poznat i něco jiného, vydělat si alespoň pár korun na jídlo, aby nemusela šahat na to odstupné a nijak jí nevadí, že dělá nějakou manuální práci.

Pár dnů mi to leželo v hlavě, ale po čase jsem musel přiznat, že tahle osoba to měla v hlavě asi nejvíce srovnané ze všech těch, co dostali výpověď a pěkný balíček peněz na rozloučenou. Dnes je totiž ta "pokladní z Tesca" členkou vrcholného managementu jedné mezinárodní IT firmy a já jsem jen rád, že patřím mezi její kamarády :-)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen