Přeskočit na hlavní obsah

Náš obor, profese, znalosti, to vše rozhoduje zásadně o získání práce!

Obor, profese, vzdělání, znalosti, studiumNení to tak dávno, co mi psal jeden personalista z velké firmy v UK, zda bych nechtěl pracovat pro jednu "blue-chip company" v Londýně, neboť nemůže nikoho s mou profesí zrovna sehnat. Kontrakt na jeden rok za max. £500 GBP na den.

Podobně, před týdnem mi volal známý v Praze, zda nechci práci v mém oboru a nabízel nástupní plat 55 tisíc měsíčně. Po mém odmítnutí začal přemlouvat za 70 tisíc na HPP nebo 100 tis. na kontrakt jako OSVČ. Včera volala paní z HR jedné velké firmy v Německu, že urgentně hledají někoho s mou specializací a nabízela kontrakt za €480 EUR za man-day.

To vše jen na základě toho, že mám životopis na internetu, když jsem kdysi hledal práci a registroval jsem se na všech možných jobs portálech a publikoval životopis na sociálních sítích.

Práci aktuálně nehledám, uvádím to jako příklad, že existují specifické obory a některé žádané profese, kde na volná místa se nehlásí stovky zájemců o práci, kdy až zas tak nerozhoduje kvalita životopisu. Osobní pohovor je pak skoro formalita, kde se domlouvají již jen detaily spolupráce, aby vyhovovaly oběma stranám.

Když jsem byl nezaměstnaný a marně hledal práci, tak takové pracovní nabídky bych zcela určitě přijal, ale v té době jsem řešil, co budu dělat, když je krize a nemůžu ve svém oboru najít práci. Přemýšlel jsem, zda bych se neměl rekvalifikovat na jinou profesi v jiném oboru. Nevěděl jsem ale, jaký obor a jakou profesi vybrat.

Jaký obor a jakou profesi vybrat pro uplatnění na trhu?

Co se naučit nového pro získání práce? S jakou profesí je nejjednodušší sehnat práci? V jakém oboru je nejvíce pracovních příležitostí, nejméně nezaměstnaných a tím i nejmenší konkurence u výběrových řízení?

Takové a podobné otázky asi řeší skoro každý uchazeč o práci, již od výběru školy ke studiu s následnou možností uplatnění vystudovaného oboru na trhu práce, až po nezaměstnané, kteří přišli po letech o zaměstnání a marně hledají uplatnění ve stávajícím oboru, příp. přemýšlí o vhodné rekvalifikaci.

Jedno je jisté, sehnat práci, pokud se lidé nebudou ochotni rekvalifikovat, přestěhovat se, nebo za prací dojíždět i velké vzdálenosti, bude stále těžší. Jaký obor a jakou profesi ale zvolit?

Volná místa na trhu a inzeráty nám můžou pomoci

Mírným vodítkem pro rozhodnutí, jaký obor a profesi zvolit, může být třeba aktuální nabídka volných míst na trhu, které nabízejí velké firmy, inzeráty, kde firmy hledají nové zaměstnance (viz např. Volná místa na veletrhu). Chce to chvíli sledovat trh práce a každý uchazeč o práci jistě pochopí, že volná místa existují, že stačí jen vybrat nějaký obor a zvolit vhodnou profesi dle svých schopností a zájmů.

Jde poradit něco univerzálního nebo to záleží na schopnostech a snaze každého zájemce o práci? Je možné každému poradit, ať se vrhne na studium IT oboru nebo se zkusí rekvalifikovat na programátora, což je profese, po které je největší poptávka již pěkných pár let? Je vůbec možné naučit se třeba za půl roku dobře úplně jinou profesi?

Hnacím motorem ekonomiky ve všech oborech se stávají moderní technologie, ale co bude aktuální a žádané za pár let? Kdo poradí a pomůže s rozhodnutím? NIKDO! Rozhodnutí je na každém z nás, je to naše osobní zodpovědnost, nikdo nás nepovede za ručičku a nebude nám radit, co dělat se svým životem. Je to jen na nás, na každém osobně. Smiřme se s tím!

Osobní odpovědnost, snaha, schopnosti, nasazení, to je to, co v našem životě rozhoduje!

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen