Přeskočit na hlavní obsah

Má vláda odpovědnost za nezaměstnané a má pro ně vytvářet volná místa?

Volná pracovní místa má vytvářet stát?V každém článku o nezaměstnosti a situaci na pracovním trhu, na který narazím, se vždy vyrojí plno komentářů skoro na stejné téma. NENÍ práce a vláda nedělá NIC pro zlepšení situace a pro vytváření pracovních míst. Vždy se podivuji, kde se to v těch lidech bere, že si myslí, že stát je tady od toho, aby někomu "vytvářel" pracovní místo.

Stát má přece zajišťovat základní provoz státu, tj. starat se o bezpečnost, zdravotnictví, školství, infrastrukturu, no a v dnešní době by měl spíše dbát na snižování přezaměstnanosti ve státních institucích a hlavně rušit úplně zbytečné státní úřady. Jinými slovy, stát by měl nejprve snížit náklady na svůj provoz, omezit plýtvání státními prostředky, aby mohl lépe zabezpečovat alespoň ty základní služby.

Kdo je nezaměstnaný, tak má svou vlastní zodpovědnost a měl by se sám snažit najít si práci a změnit svůj život dle svých představ a přání. Nikdo jiný to za něj neudělá!

Půl milionu nezaměstnaných a jen 40 tis. volných míst?

Oblíbený "argument" těch, co si "nemůžou" najít práci je ten, že když je v ČR kolem 500 tis. nezaměstnaných a jen 40 tis. volných pracovních míst, tak že prostě nejde najít práci. No a stát podle nich jim musí práci vytvořit, najít, zajistit, a to nejlépe v místě jejich bydliště, aby se nemuseli stěhovat, aby nemuseli dojíždět a možná aby se nemuseli ani zabývat nějakým hledáním práce.

Co takhle si uvědomit, kolik míst musí obsadit Ukrajinci, Vietnamci, Rumuni,... a jiní cizinci, neboť Češi nemají o plno profesí zájem? Kdo z nezaměstnaných je ochoten se za prací přestěhovat nebo dojíždět? Hlavně, že stát musí vytvářet volná pracovní místa!

Nutil ale stát někoho pořizovat si rodinu, děti, uzavírat hypotéky, kupovat nemovitosti, které pak způsobí, že se někdo není schopen přestěhovat?

Nutil někoho stát, aby se místo investice do jazykových kurzů a jiného večerního vzdělávání raději koukal na TV nebo utrácel za dovolené, elektroniku a jiné nesmysly, které nejsou pro život potřebné? Nutil někoho stát, aby lidi přestali myslet na budoucnost a zabezpečení v případě ztráty zaměstnání?

Co brání dojíždět nebo se přestěhovat za prací?

Klasický "argument" je opět ten, že náklady na přestěhování, či dojíždění, přesahují plat na nějakém místě a že prý každý, byť třeba jen se základním vzděláním, si zaslouží "dobrý plat za poctivě odvedenou práci", aby měl na bydlení a na věci základní potřeby, jídlo a klidně i na dovolenou. Pokud člověk pracuje 8 a půl hodiny denně, rozhodně si zaslouží žít alespoň průměrný život, ne živořit.

Moc pěkné, ale co to je "dobrý plat"? Stát je copak zodpovědný za to, že někdo nic neumí a že jediná práce, kterou sežene je na trhu třeba za 8 tisíc? Jak stát způsobil, že daný člověk neumí nějakou odbornou a dobře placenou profesi? Je 8 tisíc k výplatě málo a může za to stát, že firmy neplatí více za nekvalifikovanou práci?

Brání snad stát někomu se naučit něco nového a na trhu žádoucího? Brání snad stát někomu studovat po večerech VŠ nebo si jinak zvyšovat kvalifikaci? Je snad lepší sedět doma a brečet?

Opravdu se stát musí postarat o nezaměstnané?

ANO, stát musí pomáhat slabým, nemocným, postiženým i lidem, kteří se dostanou, třeba ne vlastní vinou, do pozice nezaměstnaného a potřebují pomoc, radu, či dočasnou podporu. Od toho si přece platíme daně a sociální pojištění. Stát ale nemůže každého vodit za ručičku a určovat mu, co má dělat se svým životem, když dotyčný sám nechce, není schopen pro zlepšení své situace nic udělat, nemíní se třeba ani stěhovat za prací, vzdělávat se, či přijmout dočasně i hůře placenou práci.

Dokud si lidé neuvědomí, že svůj život mají plně ve své moci, že žádná práce není na doživotí a že celý život je boj a neustálé vzdělávání se, tak jim nepomůže vůbec nic ani nejkvalitnější sociální síť. Každého svobodná volba, svobodné rozhodnutí a osobní boj!

Na závěr ještě pěkný citát z diskuze na webu:

Víte, je to podobné, jako když má někdo problémy s obezitou. Najdou se lidi, co se zapřou a něco dělají, ti mají výsledky (ne hned - ale po delší době a stojí je to hodně obětí a úsilí). No a pak jsou lidi, co vidí problém v tom, že si mohou koupit nezdravé potraviny, že si zadky musí vozit v autech, že v TV je pořád zajímavý program, že nejsou schopni měnit své návyky atd. Ti hledají chybu v systému, u druhých, a ne sami v sobě. Ona sebereflexe totiž stojí námahu a změna něco stojí a není to hned o sklízení úspěchu...
Výstižný citát! Stále je mezi lidmi zakořeněno to, že "stát se musí postarat" a málokoho napadne, že nejprve se musí sám změnit a sám pro změnu svého života také něco udělat!

Komentáře

 1. Stát nebo vládá může vytváření nových míst podporovat, ale tak maximálně prosazováním zákonů, které budou motivovat soukromé firmy zaměstnávat lidi a vyplácet jim rozumné mzdy. Co třeba všechna ta omezení v Zákoníku práce a ta nemožnost flexibilně propouštět a nabírat lidi bez toho, aby firma musela platit odstupné nebo ty dlouhé výpovědní lhůty?

  OdpovědětSmazat
 2. super clanek! Ze by zastupce svobodni.cz ?

  OdpovědětSmazat
 3. Dobře napsáno, nedávno jsem četl něco na podobné téma, že vláda místa nevytváří - The government does not create jobs, humans do:

  "The government does not create jobs, just as officials don't score touchdowns, museums don't paint masterpieces or hospitals create children. It is the human species, the creative species, that naturally creates the new activities that make new jobs."

  OdpovědětSmazat
 4. Anonymní 1: Jj, nejen rozumné zákony, ale i daně a hlavně snížení nebo zrušení těch vysokých odvodů za zaměstnance. Na a ten zákoník práce je kapitola sama pro sebe.

  Anonymní 2: Nejsem zástupce Sobodných, i když mají docela rozumné body v programu. Jen nevím, jestli by tato jedna strana něco zmohla v koalici s ostatními.

  Guest: Pěkný článek, dík za link!

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen