Přeskočit na hlavní obsah

Jak hledat práci na sociálních sítích aneb Social Networks v praxi

Internet a sociální sítě ovlivňují naše životy a mají vliv i na hledání práce ve většině oblastí lidské činnosti. Nevím, jak vypadají průzkumy zrovna v ČR a jestli vůbec nějaké existují (žádné jsem nenalezl), ale na světě obecně studie potvrzují, že přes 90% HR pracovníků firem a personálních agentur navštěvuje a kontroluje profily na sociálních sítích většiny uchazečů o práci v rámci jejich přijímacího procesu.

Dle takového předběžného průzkumu prý 69% náborářů odmítá kandidáty o práci a vyřazuje je z přijímacího procesu jen na základě obsahu na sociálních sítích, který o kandidátech naleznou.

Co pomůže najít a získat novou práci?

Je ověřené, že kromě dobrého životopisu, který zašle uchazeč o práci zaměstnavateli nebo personální agentuře, rozhoduje u přijímacího řízení na nové pracovní místo i osobní prezentace na Internetu a nějaký detailní profil na sociálních sítích. Každý uchazeč o práci by si měl uvědomit, že jeho "internetová stopa", kterou zanechává při běžném působení a komunikaci na Webu, může zásadně ovlivnit jeho pozvání k pohovoru, příp. přijetí do zaměstnání na místo, na které se hlasí.

Máte veřejný profil na Facebooku, který je dostupný všem uživatelům Internetu? Máte profesní profil na LinkedIn? Píšete pravidelně na Twitter? Dejte si dobrý pozor, co o sobě publikujete, o čem diskutujete, jak se na Internetu prezentujete. Veškeré informace jsou veřejné dostupné každému náhodnému návštěvníkovi vašeho profilu a doplňují váš celkový dojem, když se třeba hlásíte na nějaké místo, kde si vás důkladně dokážou prověřit.

Jaké sociální sítě (Social Networks) rozhodují?

Pro doplnění informací o uchazeči o práci používají HR pracovníci především následující zdroje - Facebook (76%), Twitter (53%) a následně i LinkedIn (48%):

Sociální sítě - Hiring Stat
Source: Mashable.com

Budoucího perspektivního zaměstnance kontroluje na sociálních sítích 91% zaměstnavatelů, což snad dostatečně ukazuje důležitost správně připravené internetové prezentace:
Sociální sítě - Screening Stat
Source: Mashable.com

Kdo nemá profil na sociálních sítích nebo se na nich špatně prezentuje, tak se nesmí divit, že moc úspěchů při přijímacím řízení nezažije, neboť Internet ovládá dnes již veškerou odbornou a profesionální komunikaci a prezentaci jak firem, tak i individuálních osob.

(Příště již na konkrétní téma - Jak hledat práci na Twitteru, Jak hledat práci na LinkedIn a jiných sociálních sítích u nás i ve světě.)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen