Přeskočit na hlavní obsah

Co rozhoduje při získání dobré práce?

Jsem bez práceTypickým projevem každé krize je nárůst počtu nezaměstnaných a nedostatek dobře placených míst. Sehnat práci je stále těžší, kdo práci má a chce ji změnit, tak nemá skoro z čeho vybírat, platy zaměstnanců stagnují a jediný, kdo může být trochu spokojený, jsou firmy, neboť si můžou vybírat z většího počtu uchazečů o práci.

Když se na jedno volné pracovní místo, ať už z jakýchkoli příčin, hlasí třeba 100 a více zájemců o práci, tak co asi rozhoduje o pozvání k pracovnímu pohovoru? Co rozhoduje o následném přijetí do zaměstnání?

O pozvání k pohovoru rozhoduje životopis a kromě jeho formy hlavně obsah, tj. jakou máme profesi, praxi, vzdělání, znalosti a zkušenosti. Každá firma tedy nejprve vybírá vhodné uchazeče o práci JEN na základě životopisu, a aktuálního rozpoložení pracovnice HR oddělení, řekl by cynik. No a z původního počtu 100 zájemců o práci si vybere třeba jen 5-10 nejvhodnějších a následuje osobní pohovor. Všichni pozvaní většinou splňují (překonávají) požadavky firmy na nového zaměstnance, takže u pohovoru záleží na každé maličkosti, která může rozhodnout o přijetí.

Kdo podcení životopis nebo přípravu na pohovor, ten není vybrán do dalšího kola, není pozván na pohovor, příp. končí ve výběrovém řízení na "pěkném" druhém nebo třetím medailovém místě, práci nezískává, těšilo nás, děkujeme za účast ;-)

Jak dostat pozvání na pohovor a získat místo?

Na internetu najdete chytré rady a tipy, jak napsat správně životopis, jakou má mít formu, co má obsahovat (viz např. Vzor životopisu ke stažení zdarma). Stejně tak najdete i plno chytrých i rádoby chytrých rad, jak se připravit na pohovor (viz např. Jak absolvovat přijímací pohovor). Málokdo vám ale poradí opravdu praktické rady na míru.

Jak připravit životopis, aby okouzlil na první pohled? Co vynechat a naopak zdůraznit? Co daná firma preferuje a považuje na dané místo za nejdůležitější? Jak komunikovat u osobního pohovoru s konkrétním zástupcem firmy? Jak daného člověka přesvědčit, že já jsem ten nejvhodnější kandidát? Co nabízí ostatní zájemci o práci, co umí jiného, o jaký si řeknou plat?

Tohle všechno nejde ignorovat, ale jak se prosadit v tvrdé konkurenci na trhu, ať se svým životopisem nebo při osobním jednání u pohovoru? Nejde se tomu nějak vyhnout? Jaký obor a profese rozhoduje při získání práce? Řešení je možná jednoduché:
 1. Hlásit se jen na místa, kde splňujeme většinu požadavků

 2. Upravit životopis speciálně pro každé místo a každou firmu

 3. Umět "prodat" při pohovoru své znalosti a schopnosti

Nějaké další rady, tipy nebo podněty?

Komentáře

 1. Napadá mne:
  ...
  4. Něco umět
  5. Přestěhovat se za prací
  6. nebát se změny
  :-)

  OdpovědětSmazat
 2. No, pěkné podněty, ale trochu "radikální" pro většinu uchazečů o práci. Málokdo si totiž dokáže přiznat, že musí nejprve něco umět, aby získal práci. Moc lidí se ani nemíní stěhovat a o změnách v myšlení a přístupu k hledání práce ani nemluvě.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to zalezitost oboru, takovej ajtak nema problem najit praci, programatory v Jave hledaji stovky firem a dobre z nich preplaceji, aby k nim nastoupili.

  Chapes asi, ze kazdy nema na to pracovat v IT, tak lidi posilaji CV na vsechny volna mista, co se nekde inzeruji.

  OdpovědětSmazat
 4. Souhlasim ale, ze kdyz nekdo nic neumi, tak si nemuze vyskakovat a divit se, ze nema praci ;D
  (Sry, i to vyse jsem psal ja, jen jsem se nepodepsal.)

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen