
Když se na jedno volné pracovní místo, ať už z jakýchkoli příčin, hlasí třeba 100 a více zájemců o práci, tak co asi rozhoduje o pozvání k pracovnímu pohovoru? Co rozhoduje o následném přijetí do zaměstnání?
O pozvání k pohovoru rozhoduje životopis a kromě jeho formy hlavně obsah, tj. jakou máme profesi, praxi, vzdělání, znalosti a zkušenosti. Každá firma tedy nejprve vybírá vhodné uchazeče o práci JEN na základě životopisu, a aktuálního rozpoložení pracovnice HR oddělení, řekl by cynik. No a z původního počtu 100 zájemců o práci si vybere třeba jen 5-10 nejvhodnějších a následuje osobní pohovor. Všichni pozvaní většinou splňují (překonávají) požadavky firmy na nového zaměstnance, takže u pohovoru záleží na každé maličkosti, která může rozhodnout o přijetí.
Kdo podcení životopis nebo přípravu na pohovor, ten není vybrán do dalšího kola, není pozván na pohovor, příp. končí ve výběrovém řízení na "pěkném" druhém nebo třetím medailovém místě, práci nezískává, těšilo nás, děkujeme za účast ;-)
Jak dostat pozvání na pohovor a získat místo?
Na internetu najdete chytré rady a tipy, jak napsat správně životopis, jakou má mít formu, co má obsahovat (viz např. Vzor životopisu ke stažení zdarma). Stejně tak najdete i plno chytrých i rádoby chytrých rad, jak se připravit na pohovor (viz např. Jak absolvovat přijímací pohovor). Málokdo vám ale poradí opravdu praktické rady na míru.Jak připravit životopis, aby okouzlil na první pohled? Co vynechat a naopak zdůraznit? Co daná firma preferuje a považuje na dané místo za nejdůležitější? Jak komunikovat u osobního pohovoru s konkrétním zástupcem firmy? Jak daného člověka přesvědčit, že já jsem ten nejvhodnější kandidát? Co nabízí ostatní zájemci o práci, co umí jiného, o jaký si řeknou plat?
Tohle všechno nejde ignorovat, ale jak se prosadit v tvrdé konkurenci na trhu, ať se svým životopisem nebo při osobním jednání u pohovoru? Nejde se tomu nějak vyhnout? Jaký obor a profese rozhoduje při získání práce? Řešení je možná jednoduché:
- Hlásit se jen na místa, kde splňujeme většinu požadavků
- Upravit životopis speciálně pro každé místo a každou firmu
- Umět "prodat" při pohovoru své znalosti a schopnosti
Nějaké další rady, tipy nebo podněty?
Napadá mne:
OdpovědětSmazat...
4. Něco umět
5. Přestěhovat se za prací
6. nebát se změny
:-)
No, pěkné podněty, ale trochu "radikální" pro většinu uchazečů o práci. Málokdo si totiž dokáže přiznat, že musí nejprve něco umět, aby získal práci. Moc lidí se ani nemíní stěhovat a o změnách v myšlení a přístupu k hledání práce ani nemluvě.
OdpovědětSmazatJe to zalezitost oboru, takovej ajtak nema problem najit praci, programatory v Jave hledaji stovky firem a dobre z nich preplaceji, aby k nim nastoupili.
OdpovědětSmazatChapes asi, ze kazdy nema na to pracovat v IT, tak lidi posilaji CV na vsechny volna mista, co se nekde inzeruji.
Souhlasim ale, ze kdyz nekdo nic neumi, tak si nemuze vyskakovat a divit se, ze nema praci ;D
OdpovědětSmazat(Sry, i to vyse jsem psal ja, jen jsem se nepodepsal.)