Přeskočit na hlavní obsah

Zprávy z trhu práce (únor 2011)

28.2.2011

Mapa nájemného je na světě, usnadní vyjednávání ceny
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dnes zveřejnilo základ mapy místně obvyklého nájemného v Česku. Přehled, který má pomoci rozhodovat ve sporech o výši nájmů po jejich deregulaci, obsahuje zatím jen deset procent z celkového počtu měst. (celý článek)

25.2.2011

Přestupky zaměstnavatele
Dobrý den, pracuji u zaměstnavatele, aniž se mnou podepsal pracovní smlouvu. Nevím ani, zda za mě řádně odvádí zdravotní a sociální pojištění. Nedostávám totiž výplatní pásky. Prvních 5 měsíců mi v pořádku vyplácel mzdu, ve výši stanovené ústní dohodou. Za poslední 2 měsíce mi mzdu zatím neposlal. (celý článek)

24.2.2011

Praha je šestým nejbohatším regionem EU
Praha je šestým nejbohatším regionem Evropské unie a vůbec nejbohatším regionem střední a východní Evropy. Její hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele dosahuje 172 procent průměru EU. (celý článek)

23.2.2011

Jak vyplnit přiznání k dani z příjmů
Vyplnění přiznání k dani z příjmů nemusí být nic složitého. Pro ty z vás, kteří s daňovým přiznáním každý rok bojují, jsme připravili interaktivní aplikaci. (celý článek)

Od podzimu bude platit nový výpočet důchodů
Lidé, kteří hodlají odejít do důchodu po letošním 30. září, si už mohou přesně spočítat, jak vysoká bude jejich penze. Vláda totiž dnes schválila návrh na nový výpočet důchodů, který se dotkne lidí odcházejících do penze od října. (celý článek)

Kvůli souběhu funkcí může mít problém až 90 procent firem
Problémy se situací, kdy někteří lidé působí jako statutární orgán firmy a zároveň stejnou činnost vykonávají na základě pracovního poměru například jako ředitelé, může mít 80 až 90 procent firem v Česku. (celý článek)

22.2.2011

Jak maximalizujete svůj důchod?
Odchodu do důchodu je potřeba v předstihu věnovat dostatečnou pozornost a udělat všechny kroky, abyste dosáhli na co nejvyšší penzi. Jak tedy správně načasovat odchod do důchodu? (celý článek)

Průměrná domácnost utratí o 425 korun více
Důchodová reforma, tak jak její základy narýsovala vládní koalice, vyvolává čím dál tím víc otázek. Ne nepodstatná debata se vede o tom, jak moc domácnosti pocítí sjednocení sazeb DPH. Zvýšení nynější dolní sazby na 20 procent patří k úhelným kamenům reformy. (celý článek)

Český účet krize: ztracené tři roky
Výkonnost české ekonomiky se dostane na předkrizové hodnoty až koncem letošního roku. "Výsledkem krize je, že ekonomika ztratí kolem tří let," uvedl v prezentaci na Forecasting Dinner guvernér České národní banky Miroslav Singer. (celý článek)

21.2.2011

Musím podat přiznání k dani z příjmů?
Ještě než začnete řešit daňové přiznání, podívejte se, zda jste vůbec povinní přiznání k dani z příjmů vůbec podávat. (celý článek)

Kritici zpochybňují smysl penzijních fondů
Politici a odborníci se přou o detailech koaličního návrhu penzijní reformy. Ke kritice chystaného zvýšení DPH se přidaly výhrady k možnosti převodu tří procentních bodů ze sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů. (celý článek)

20.2.2011

Kalousek: Sjednocení sazby DPH navýší inflaci o 3 až 3,5 procenta
Plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 20 procentech způsobí skokové zvýšení meziroční míry inflace o 3 až 3,5 procenta. (celý článek)

18.2.2011

Co by měly OSVČ vědět o důchodech?
Základní podmínky pro přiznání důchodu jsou stejné jak pro zaměstnance, tak pro OSVČ. Přesto však existují při výpočtu důchodu určité rozdíly, se kterými by měly OSVČ počítat. (celý článek)

17.2.2011

Podíl firem, které sledují PC zaměstnanců, stoupl na 80 procent
Praha - Podíl firem, které sledují zneužívaní pracovní doby na počítačích svých zaměstnanců, se loni zvýšil o pět procentních bodů na 80 procent. Uvedla to firma truconneXion, která ovládá přes dvě třetiny tuzemského trhu s monitorovacím softwarem. (celý článek)

Konkurenceschopnosti by prospělo nižší sociální pojištění a jednotná DPH
Větší konkurenceschopnosti země by podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) napomohlo snížení odvodů na sociální pojištění a zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty (DPH). (celý článek)

15.2.2011

Statistici uveřejnili výši platů lékařů
Lékaři ve srovnání s jinými vysokoškoláky patří podle statistik k nejlépe placeným lidem v Česku. Příjem vyšší než 43 tisíc korun měla polovina doktorů. Odpracovali měsíčně ale také víc hodin než ostatní profese. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a ministerstva práce. (celý článek)

14.2.2011

Vysokoškoláky čeká horší práce za méně peněz
Vysokoškoláci budou muset v příštích letech přijímat horší zaměstnání, ve kterých dostanou méně zaplaceno. Vyplývá to ze studie o postavení absolventů na trhu práce Střediska vzdělávací politiky při Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. (celý článek)

Globalizační fond EU poprvé pomůže v Česku
Česko vůbec poprvé získá peníze z takzvaného globalizačního fondu EU (EFG). Evropská komise dnes schválila pomoc 460 bývalým zaměstnancům společnosti Unilever ČR z uzavřené továrny v Nelahozevsi na Mělnicku. (celý článek)

13.2.2011

Na průměrnou mzdu v Česku nedosáhnou dvě třetiny lidí
Průměrná mzda v České republice v prvních třech čtvrtletích loňského roku vzrostla na 23 324 korun. Byla tak o 519 korun vyšší než ve stejném období předchozího roku. Méně než průměrný plat ale berou zhruba dvě třetiny lidí, hlavně v malých firmách. (celý článek)

9.2.2011

Zahraničních zaměstnanců je v Česku méně
Počet cizinců zaměstnaných v České republice v lednu klesl o 5700. Jejich počet se tak oproti prosinci snížil na necelých 209 700. Nejpočetnější skupinou byli i nadále Slováci a Ukrajinci. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). (celý článek)

Den daňové svobody bude stejně jako loni 20. června
Češi letos přestanou pracovat na stát ve stejný den jako loni. Takzvaný den daňové svobody připadá i letos podle výpočtů společnosti Patria Finance na 20. června. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. (celý článek)

Nezaměstnanost v lednu vzrostla méně, než se čekalo
Míra nezaměstnanosti se podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v lednu proti prosinci loňského roku zvýšila o desetinu procentního bodu na 9,7 procenta. Analytici však odhadovali vyšší nárůst. Počet uchazečů o zaměstnání znovu vzrostl, pracovní úřady jich na konci ledna registrovaly 571 863, což je proti prosinci o 10 312 víc. (celý článek)

4.2.2011

Se zvýšením platu letos příliš zaměstnanců počítat nemůže
Zaměstnanci se dívají na pracovní trh pozitivně a podle výzkumu pracovního portálu OnlinePráce jich letos 72 procent požádá o zvýšení platu. Podle personalistů ale jde o přehnaný optimismus, který firmy nesdílejí. (celý článek)

3.2.2011

Ekonomika je na tom špatně, myslí si přes 60 procent Čechů
Více než tři pětiny Čechů hodnotí tuzemskou ekonomickou situaci negativně. Podle 45 procent obyvatel je špatná a podle 16 procent velmi špatná. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). (celý článek)

Stát chce méně pojišťováků
Ministerstvo financí a centrální banka tlačí do zákona, aby noví pojišťovací agenti platili napříště za povinnou registraci deset tisíc korun. Proti současnému stavu je to zvýšení na pětinásobek. Povinnost registrace u ČNB se vztahuje jen na poradce pracující na živnostenský list, zaměstnanců pojišťoven se tato povinnost netýká. (celý článek)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen