Přeskočit na hlavní obsah

Zprávy z trhu práce (prosinec 2010)

24.12.2010

Tři čtvrtiny firem letos vyplácejí prémie nebo třinácté platy
Třinácté nebo čtrnácté platy bude na konci letošního roku vyplácet pouze 23 procent tuzemských firem. Více než polovina zaměstnavatelů, přesně 55 procent, letos rozdá aspoň prémie či roční bonusy. Nedostanou je však plošně všichni zaměstnanci, pouze lidé na vybraných pracovních místech. (celý článek)

Pracující důchodci tvoří důležitou součást české ekonomiky
Pracující důchodci tvoří důležitou součást české ekonomiky Mnoho důchodců, a to nejen starobních, si k důchodu přivydělává a pracuje. Jak ukazuje čerstvá studie Českého statistického úřadu (ČSÚ), pracující důchodci představují téměř 5 % všech pracujících a zvláště v některých odvětvích jsou dokonce podstatnou součástí aktivních pracovních zdrojů. (celý článek)

Změny v agenturním zaměstnávání od 1. ledna 2011
Změny v agenturním zaměstnávání od 1. ledna 2011 Jaké změny přinese novela zákona o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb.) od 1. ledna 2011 do právní úpravy agenturního zaměstnávání? Cílem je především zpřísnit právní úpravu povolování a odejímání povolení ke zprostředkování zaměstnání, a tím snížit výdaje státního rozpočtu. (celý článek)

Česko bude mít centrální úřad práce, rozhodli poslanci
Česko bude mít centrální úřad práce, rozhodli poslanci (MediaFax) Česká republika bude mít centrální úřad práce, jeho vznik schválili poslanci vládní koalice i přes ostrý nesouhlas ČSSD na své páteční schůzi. Novela má ušetřit státu až 175 milionů korun ročně, zákon nyní míří k projednání do Senátu. Náklady na provoz stávajících 77 úřadů práce jsou nyní přibližně 1,7 miliardy korun ročně, novela má ušetřit 175 milionů korun. (celý článek)

Lidé zvýšili počet přesčasů a zkrátili dovolené i dobu nemoci
Lidé zvýšili počet přesčasů a zkrátili dovolené i dobu nemoci (ČTK) Lidé v soukromých firmách letos pracují více než před rokem. Průměrný počet odpracovaných hodin se v prvních třech čtvrtletích meziročně zvýšil o tři hodiny na 149,7 hodiny měsíčně. Souběžně s tím se zvýšil i počet přesčasů a snížila průměrná doba nemoci a dovolené. (celý článek)

Průměrná mzda vzrostla za tři roky o šest procent na 23 231 Kč
Průměrná mzda vzrostla za tři roky o šest procent na 23 231 Kč (MF Dnes) Průměrná hrubá měsíční mzda v České republice vzrostla za tři roky o šest procent z 21 979 korun v roce 2007 na letošních 23 231 korun. Nejvíce rostly platy v Jihomoravském a Libereckém kraji, z profesí pak lidem z vrcholového řízení. (celý článek)

Změny nemocenské pro OSVČ
Změny nemocenské pro OSVČ (ČT 24) Nemocenské pojištění pro podnikatele bude příští rok vyšší. Živnostníci zaplatí stejně jako zaměstnavatelé. Jestli chtějí platit, se ale můžou i dál rozhodnout sami. Můžou za to státní úspory. Nová sazba bude jednotná pro zaměstnavatele i podnikatele. Místo současných 1,4% 2,3% pro oba. Nahoru půjde i minimální měsíční částka. Z dosavadních 56 na 92 korun. (celý článek)

Od příštího roku budou zaměstnavatelé za zaměstnance platit týden nemoci navíc
Od příštího roku budou zaměstnavatelé za zaměstnance platit týden nemoci navíc (MediaFax) Lidé v soukromých firmách letos pracují více než před rokem. Průměrný počet odpracovaných hodin se v prvních třech čtvrtletích meziročně zvýšil o tři hodiny na 149,7 hodiny měsíčně. Souběžně s tím se zvýšil i počet přesčasů a snížila průměrná doba nemoci a dovolené. (celý článek)

V Evropě se rozvine ještě integrovanější trh práce
Komisař Špidla o úspěšném Evropském roce mobility pracovníků a své vizi evropského trhu práce. (celý článek)

Podpora mobility žen
Nový on-line portál Women Mobility Portal (portál mobility žen) informuje uchazečky o zaměstnání o tom, jak lépe využívat evropský pracovní trh. (celý článek)

EURES – spolehlivý partner pro evropská call centra
Centra zákaznické podpory mohou představovat ideální způsob, jak získat první pracovní zkušenosti v zahraničí. EURES poskytuje podporu uchazečům o zaměstnání, kteří chtějí využít svých jazykových znalostí v mezinárodním prostředí. (celý článek)

Ze západu na východ
Mobilita pracovníků zdaleka nepředstavuje jen jednosměrný proud z východu na západ. Mnoho Skandinávců našlo své profesionální štěstí v jednom z nových členských států EU. (celý článek)

Nová rizika dočasné práce
Přechodné zaměstnávání zprostředkované agenturami se stalo uznávanou součástí evropského pracovního trhu. Stále více Evropanů se rozhoduje - nebo je nuceno - využívat tuto poměrně novou formu práce. (celý článek)

22.12.2010

Firmy na vánočních večírcích šetří. Dárky zaměstnancům většinou nerozdávají
Firemních večírků je sice víc než minulý rok, ale na dárečky od svých zaměstnavatelů mohou lidé zapomenout. Většinou se pořádají rauty a menší vánoční oslavy. Malé firmy na večírcích stále šetří. (celý článek)

Slováci odjíždějí za prací na sever Itálie. Pracují jako kuchaři nebo pokojské
Na severu Itálie je čím dál víc Slováků. Jezdí sem samozřejmě vydělávat. Uplatnění nacházejí hlavně v hotelích a restauracích. Někteří se vracejí domů, jiní tu zakládají rodiny a zůstávají. Čechů je v Itálii méně, vydělají si totiž stejně jako doma. (celý článek)

Prodeje firem padly na minimum
Loňské naděje, že letošní rok přinese oživení skomírajícího trhu fúzí a akvizic, se nesplnily. Hodnota transakcí, které se uskutečnily na českém trhu, propadla podle údajů mergermarketu na historicky nejnižší hodnotu 1,4 miliardy eur. (celý článek)

Teplé místečko nemusíte mít navěky
Přestože mnozí nešetří ostrými slovy na své šéfy, kolegy a firmu, ve které pracují, naštěstí pořád ještě existují i tací, kteří si svou práci nemohou... (celý článek)

Zaměstnávání občanů EU v České republice
Migrace pracovníků v rámci Evropské unie je dnes poměrně běžným jevem. V tomto článku se budeme zabývat některými právními aspekty vznikajícími v souvislosti s prací občanů EU u českého zaměstnavatele. (celý článek)

20.12.2010

Ministr financí už nebude moci prominout daně
Ministr financí ztratí od ledna svou pravomoc promíjet daně, zaplacení daně, nikoli penále bude prioritní. Nový daňový řád, který začne platit na začátku roku, má zaručit efektivní daňovou správu, a zjednodušit pravidla tak, aby byly pro poplatníky srozumitelnější. (celý článek)

Lidé zvýšili počet přesčasů a zkrátili dovolené i dobu nemoci
Lidé v soukromých firmách letos pracují více než před rokem. Průměrný počet odpracovaných hodin se v prvních třech čtvrtletích meziročně zvýšil o tři hodiny na 149,7 hodiny měsíčně. Souběžně s tím se zvýšil i počet přesčasů a snížila průměrná doba nemoci a dovolené. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). (celý článek)

16.12.2010

V Česku chybí zaměstnanci, kteří plnohodnotně nahradí dnešní ředitele
Celosvětový průzkum ukázal, že v polovině firem chybějí dobří šéfové. V Česku s tím mají největší problém státní podniky. Z celého světa přicházejí špatné zprávy, že lídři nejsou, "došli". Přitom právě teď, po ekonomické krizi, firmy nejvíce volají po vůdcích, kteří by dokázali lidi naladit, aby podávali skvělé pracovní výkony. (celý článek)

Třináctý plat dostane 18 pct lidí, loni to byla pětina
Na konci letošního roku dostane třináctý plat 18 procent všech zaměstnanců, zatímco před rokem jich bylo dvacet procent. Odměny obdrží letos 31 procent lidí, tedy o jeden procentní bod méně pracovníků než loni. (celý článek)

15.12.2010

Lidé by se v budoucnu mohli vykoupit ze zaměstnání
Lidé by se v budoucnu mohli vykoupit ze zaměstnání, z něhož odcházejí, a vyhnout se tak dvouměsíční výpovědní lhůtě. To je jedna z přelomových myšlenek, které předkládá ministerstvo práce a sociálních věcí k odborné diskusi nad vznikající novelou zákoníku práce. (celý článek)

14.12.2010

Manažeři se zbavují akcií svých firem
Závěr roku se nese ve znamení výprodejů akcií společností jejich manažery. Objemy prodejů více než desetinásobně převyšují nákupy akcií. Od začátku října do včerejška prodali manažeři firem, které jsou listované na pražské burze, cenné papíry za sto padesát milionů korun. Objemy nakupovaných akcií činily třináct milionů korun. (celý článek)

Vláda zvýšila náhradu za ztrátu výdělku při pracovním úrazu
Náhrady za ztrátu na výdělku v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání se od ledna 2011 zvýší o 3,9 procenta. Týká se to i náhrady za ztrátu na výdělku při invaliditě a náhrady nákladů na výživu pozůstalých. (celý článek)

Mzdy v Praze a v Pardubickém kraji letos klesly
V průběhu prvních tří čtvrtletí letošního roku klesla v podnikatelské sféře hrubá měsíční střední mzda v Pardubickém kraji a v Praze. Na Pardubicku to bylo o 216 korun na 21.182 Kč a v Praze o 167 korun na 27.882 Kč. V ostatních krajích mzdy rostly. (celý článek)

13.12.2010

České firmy v roce 2011 plánují odměňovat podle výkonu
Jedním z hlavních cílů českých firem pro rok 2011 jsou mzdy závislé na výkonu, tedy odměňování odpovídající skutečným výsledkům. Mezi dalšími cíli jsou snížení režijních nákladů, přijetí nových zaměstnanců a rozšíření firemních prostor. (celý článek)

OSVČ musí počítat s nižším důchodem. Proč?
Osoby samostatně výdělečně činné by měly počítat s nižší penzí než zaměstnanci. Vlastní finanční zabezpečení pro OSVČ je proto naprostou nutností. Jak se vypočítává penze pro OSVČ? Lze při pobírání penze nadále podnikat? (celý článek)

Platy již nerostou a do roku 2012 ani neporostou
Pro pochopení, proč tomu tak je, stačí nahlédnout do detailních statistik trhu práce, vývoje složek hrubého domácího produktu a maloobchodních tržeb. (celý článek)

10.12.2010

Manažeři ve střední a východní Evropě podceňují význam Číny
Špičky firem ve střední a východní Evropě podceňují ekonomický potenciál Indie, Číny a Turecka. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Roland Berger mezi 320 manažery v regionu. Ten zkoumal, jakým směrem se bude vyvíjet evropské hospodářství v následující dekádě. (celý článek)

9.12.2010

Finanční úřady se zaměří na nové firmy
Stát zintenzivňuje boj proti daňovým únikům. Pustil se do častějších kontrol nově vznikajících či krátce působících společností. Důvodem je rychlý růst počtu firem se starými jednateli, kteří skupují volné firmy na trhu. Finanční úřady je podezřívají z daňových podvodů. (celý článek)

7.12.2010

Co je potřeba k podnikání na internetu
Chcete si přivydělat pár korun k mateřské dovolené nebo studentskému životu? Různé formy podnikání na internetu zažívají v posledních letech obrovský rozkvět, kterého můžete využít ve svůj prospěch, přestože jste v oblasti internetového marketingu začátečníkem. (celý článek)

Kanceláře jsou dnes plné sólistů, hlavní je obstát v konkurenci
Během uplynulých desetiletí se z kanceláří vytratil kolektivní duch, a to hlavně kvůli internetu. Lidé se ze strachu o místo snaží více prosadit, stoupá počet egoistů. Paradoxně týmové práci nenahrává ani open space. Málokdo touží být každému na očích, počet vystresovaných zaměstnanců tak přibývá. (celý článek)

Stávka neřeší problém neefektivního státu, tvrdí podnikatelé
Zástupci podniků a podnikatelů sdružených ve Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) se vyslovili proti zítřejší celodenní protestní stávce odborů státní a veřejné správy. Nepomůže prý vyřešit problémy státu. (celý článek)

OECD: Kde jsou nejvyšší čisté mzdy?
Výše průměrné čisté mzdy velmi dobře porovnává životní úroveň občanů ve světě. Jak je na tom Česko, a jak jiné státy? (celý článek)

3.12.2010

Uvolnění platových tarifů se dotkne všech státních zaměstnanců kromě učitelů
Platy s rozpětím, tedy možnost dostat výplatu napříč mzdovými tarify od nejvyššího k nejnižšímu, se mají týkat všech zaměstnanců státní a veřejné správy kromě učitelů. Vyplývá to z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který má v úterý projednat vláda. (celý článek)

Téměř polovina českých zaměstnanců volá po práci z domova
Českým zaměstnancům vadí špatné vztahy na pracovišti a nedostatek příležitosti k dalšímu vzdělávání. Po práci z domova nebo pružnější pracovní době volá téměř polovina pracovníků (celý článek)

Většina Čechů si myslí, že stát má každému zajistit práci
Většina lidí je přesvědčena o tom, že k povinnostem státu patří zajistit každému práci. A skoro dvě pětiny populace věří, že to má být i za cenu zachování mnoha zbytečných pracovních míst. Zároveň však většina lidí soudí, že určitá míra nezaměstnanosti je pozitivní, vyplývá z listopadového průzkumu agentury STEM. (celý článek)

Komentáře

  1. Dobry den, rad by som sa s Vami spojil. Kontatny formular na stranke nefunguje. Mail na mna je Richard1200@me.com. Dakujem. Zdravi Richard

    OdpovědětSmazat
  2. Díky za upozornění na ten formulář, poprosím kamaráda programátora, aby mi to nějak opravil. Jinak, v případě nějakých požadavků, můžete psát přímo na email: jobiehelp@gmail.com

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen