Přeskočit na hlavní obsah

Zprávy z trhu práce (květen 2010)

31.5.2010

Díky úřadům práce se v roce 2009 rekvalifikovalo téměř 40 000 lidí
Na rekvalifikace, nástroj aktivní politiky zaměstnanosti, šlo v roce 2009 více než 388 milionů Kč. Z toho bylo téměř 269 milionů Kč z Evropského sociálního fondu (ESF). Úřady práce tak podpořily 44 354 rekvalifikací pro 39 831 uchazečů nebo zájemců o práci (někteří absolvovali více kurzů). (celý článek)

Na rekvalifikační kurzy šlo loni 388 milionů korun
Téměř čtyřicet tisíc lidí prošlo v loňském roce rekvalifikačními kurzy. Stát na ně vynaložil více než 388 milionů korun. Dnes o tom informovala tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Štěpánka Filipová. (celý článek)

Zaměstnání na poloviční úvazek
Nastoupím-li do zaměstnání na poloviční úvazek, je podmínkou, abych pracovala každý pracovní den, anebo může být práce nakumulována např. do 3 prac. dnů v týdnu? Jaký by ve druhém případě byl nárok na dovolenou, když bych na pracovišti byla jen v některých dnech? (celý článek)

30.5.2010

Téměř polovina životopisů uvádí vědomé lži
Téměř polovina lidí uvádí v životopise vědomě nepravdivé údaje. Asi třetina připustila ve svém životopise mírné úpravy, ovšem jen takové, které neposunují původní význam. Naopak jen pětina lidí odmítla, že by si v životopisu některé údaje záměrně upravovala. (celý článek)

27.5.2010

Volno na hledání práce
Ráda bych věděla, zda je možné čerpat půl dne volna na absolvování pohovorů, když má pracovní smlouva byla na dobu určitou a ze strany zaměstnavatele nebyla prodloužena. Tedy přímo jsem nedostala výpověď, ale po uplynutí lhůty stanovené ve smlouvě skončím pracovní poměr u současného zaměstnavatele. (celý článek)

26.5.2010

Politika vyhání z Česka už i menší firmy
Stále menší firmy se poohlížejí po možnostech, jak neplatit daně v Česku. Zájem o odchod do daňových rájů roste, obavu vzbuzuje hlavně možné volební vítězství levice. Před rokem se zajímaly o využití daňových výhod především firmy s provozním ziskem kolem pěti milionů a výš, letos už i firmy kolem jednoho milionu. (celý článek)

21.5.2010

V Británii najdou práci řemeslníci, zdravotníci i zemědělci
Velká Británie je jedním z nejdostupnějších pracovních trhů pro české občany, práce tady je legální a je o ni zájem. Legální pracovníci z jiných zemí ale také musí platit daně, sociální a zdravotní pojištění. (celý článek)

20.5.2010

Klesá zájem o rekvalifikace, dospělé má nalákat festival vzdělání
Zájem o rekvalifikace klesá, Češi si prý totiž myslí, že mají pro svou práci dostatečné vzdělání. Ke zvyšování kvalifikace nebo uznávání už nabytých dovedností má dospělé přimět festival vzdělávání AEDUCA, který byl dnes slavnostně zahájen v Senátu. (celý článek)

19.5.2010

Odměny top manažerů rostou, pomocní zaměstnanci mají smůlu
Podíl pracovníků s odměnami v letošním prvním čtvrtletí stoupl na 34 procent, což bylo ve srovnání se stejným obdobím loni o dva procentní body více. Jedinou skupinou, která dopadla hůře než před rokem, jsou pomocní zaměstnanci. Vyplývá to z kontinuálního průzkumu mezd a platů Merces.cz, který srovnal údaje více než 80.000 zaměstnanců. (celý článek)

18.5.2010

V Německu už je hlad po nových zaměstnancích
Lidé posílají do agentur méně životopisů, přibývá pracovních inzerátů. To všechno jsou signály, že práce přibývá a najít ji není tak těžké jako ještě loni. Skutečně se zdá, že trh práce má nejhorší období za sebou. (celý článek)

14.5.2010

Práce vás přestává bavit? Možná vám hrozí syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření může postihnout každého, i vás, byť ani nevíte, že něco takového existuje. Bránit se mu můžete aktivním odpočinkem, třeba sportem. A hlavně, nemyslete si, že jen vy jediní zvládnete všechny zadané úkoly. Naučte se práci i odmítat. (celý článek)

13.5.2010

Pracovních nabídek po roce krize přibývá, ale firmy zůstávají opatrné
Nezaměstnanost v Česku klesá, lidí bez práce je méně, objevuje se stále více inzerátů s nabídkou místa. Personalisté díky nim začínají být optimističtější. Firmy si však vybírají velmi pečlivě, což dokazují prodlužující se výběrová řízení. (celý článek)

10.5.2010

Jak na úřad práce
Stále není jednoduché najít zaměstnání a mnoho lidí se nevyhne návštěvě úřadu práce. Nezaměstnanost vystoupala na 9,7 % a chvíli potrvá, než bude na úřadech práce méně front. Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musíte nejméně rok pracovat a délka nároku na podporu se odvozuje i podle věku uchazeče o práci. (celý článek)

Nezaměstnanost klesla na 9,2 procenta
Nečekaně dobré výsledky o počtu nezaměstnaných oznámilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Míra nezaměstnanosti se totiž v dubnu oproti předchozímu měsíci snížila o pět desetin procenta na 9,2 procenta. Počet nezaměstnaných se tak snížil o 33 tisíc. (celý článek)

6.5.2010

Pracovní trh čeká další nápor absolventů středních škol
Trh práce ještě nestačil absorbovat všechny loňské absolventy středních škol a nejpozději za měsíc jej čeká další nápor nových žadatelů o práci. „Nezaměstnanost je v tomto případě cyklická a předpokládáme, že se trh práce ocitne pod náporem první vlny středoškolských absolventů,“ říká Jiří Vojtěch, který se v Národním ústavu odborného vzdělávání zabývá analýzou trhu práce. (celý článek)

3.5.2010

Novým důchodcům hrozí nízké penze
Novým důchodcům hrozí, že budou pobírat jen minimální důchod. Stane se tak, pokud politici do konce roku neschválí změny zákona o důchodovém pojištění, které navrhne ministerstvo práce a sociálních věcí. To reaguje na nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, podle nějž stávající výpočet důchodů poškozuje pojištěnce s vyššími příjmy. (celý článek)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen