Přeskočit na hlavní obsah

Všude plno práce a nikdo nechce pracovat?

Kde najít práciNedávno jsem viděl nějakou předvolební TV debatu, kde politické strany předváděly své nápady, jak podpořit pracovní trh a zaměstnávání lidí, jak jednoduše snížit nezaměstnanost. Jeden lepší nápad, jak druhý ;-)

Levičáci slibovali sociální jistoty, větší dávky, zvýšení minimální mzdy, zajištění práce pro všechny a všechno zadarmo. Pravičáci měli zase nápady na úpravu Zákoníku práce, aby se firmy nebály záměstnávat absolventy škol, či pracovníky na kratší úvazky, aby zaměstnavatelé nebyli svazováni zákony a byrokracií. Populisticky pak nastoupily sliby na vyšší / nižší daně a odvody na SP / ZP, vždy dle zaměření politické strany.

Skoro to vypadalo, že nezaměstnanost zmizí, v případě volebního vítězství jakékoliv strany, a všem na celém světě bude opravdu báječně. Božínku!

Proč lidé nechtějí pracovat? Opravdu nechtějí?

Zaznělo tam také, že příčinou nezaměstnanosti jsou vysoké sociální dávky, neboť kdo chce opravdu pracovat, tak si práci přece vždycky najde. Jen ten náš štědrý sociální systém dostatečně "nemotivuje" nezaměstnané, aby si práci našli. Pěkná myšlenka, ale zajímalo by mě, jestli to znamená, že každý nezaměstnaný je flákač, který nechce pracovat, neboť nechce vzít jakoukoli práci, nebo nechce pracovat proto, že má vysoké sociální dávky?

Já byl nezaměstnaný a měl nárok jen na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti, což bylo nějakých 13 tisíc korun měsíčně (holý nájem doma platím 15 tisíc měsíčně). Po pěti měsících bych nedostával NIC. Žádné sociální dávky jsem nepobíral (neměl bych nárok), no a přesto jsem nemohl najít práci. Kdyby se mi nakonec nenaskytla ta práce jako OSVČ, tak bych byl snad dodnes nezaměstnaný - bez nároku na nějaké dávky nebo sociální příspěvky. Nic bych nedostával tento rok ani příští rok, vzhledem k mému předchozímu příjmu v minulém roce a vzhledem k příjmu manželky v tomto roce.

Kde je tedy ten přehnaný sociální systém a ty vysoké sociální dávky? Týká se to snad těch pár procent "nepřizpůsobivých", kteří ale stejně nikdy pracovat nebudou?

Telemarketing - ideální práce pro nezaměstnané?

Nechci se ale zabývat těmi sliby politických teoretiků, kteří nikdy nebyli bez práce, kteří vůbec netuší, jak funguje trh práce a kteří nemají ani "šajnu", co to znamená hledat si (marně) práci několik měsíců. Zaujal mě ale pozvaný host, což byl nějaký generální ředitel jedné ostravské telemarketingové firmy, který zmiňoval, že nikdo nemá zájem u jeho firmy pracovat.

Jak je prý možné, že v Ostravě, kde je +20 tisíc nezaměstnaných, nemůžou obsadit asi 70 volných míst v telemarketingu!? Lidi prý nemají zájem, neboť asi mají příliš vysoké sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti. Dostali prý jen 300 žádostí na ta volná místa, co nabízí, a že prý jen 3 lidé projevili zájem o rekvalifikaci z Úřadu práce.

Úřad práce nabízí rekvalifikace na prodejce?

Rekvalifikace na telefonního prodejce od Úřadu práce? Božínku, co to je? To jako Úřad práce dává peníze i na taková vymyšlená (zbytečná) pracovní místa, kde operátoři otravují lidi po telefonu a chtějí jim vnutit nějaké úžasné produkty?

Nedivím se, že lidi nemají zájem o takovou úžasnou práci, neboť otravovat lidi po telefonu opravdu není práce. Je to parazitování a otravování lidí! Kdo někdy zažil nějaký takový reklamní telefonát, tak mi dá jistě za pravdu - nabídky na výhodný bankovní úvěr, úžasnou kreditní kartu, lepší tarif mobilního operátora, výhodné pojištění, spoření, zájezd od cestovky...

(Nemám nic proti telefonním operátorům, ti jsou v tom nevinně a někdo tu práci dělat musí. Odmítám je tedy slušně a je mi jich spíše líto.)

Normální práce není a nebude, smiřme se s tím!

Telemarketing je jen jedna ukázka pokřiveného pracovního trhu v ČR, kde žádná normální práce není, ale všude jsou jen nějaké podvodné nabídky na práci, či takové "pseudo" pozice na různé telefonní prodejce, obchodní zástupce "za provizi", prodejce všeho možného, či dealery realitních kanceláří. Ano, takových volných míst je všude dostatek, ale znovu opakuji, to není práce!

Firmy již neví, jak by prodaly své "neprodejné" výrobky a jak by nabízely své "úžasné" produkty, neboť inzeráty v novinách moc nefungují, letáky ve schránkách nikdo nečte, no a tak nastupuje přímý marketing po telefonu. Jasně, pro telemarketingové firmy je to dobrý business a pěkně na tom vydělávají, neboť zaměstnají za "pár šupů" lidi, co nemůžou najít normální práci. Dostanou za to pěkný balík od firem, co nejsou schopné něco prodat, nechtějí na to ani zaměstnat vlastní pracovníky, tak náklady na takové "služby" dají pěkně do nákladů a sníží tím svůj zisk (daně).

No a Úřad práce na takové "pozice" bude ještě dávat peníze na rekvalifikace a k tomu poskytovat tučné dotace na "vytváření" nových pracovních míst!? To je mi tedy svět, že rozum opravdu zůstává stát a nevím, jestli sním nebo bdím ;-)

Komentáře

 1. O.K.
  Sice velmi pravdivé, však na neúrodné půdě zaseto.
  Dle rčení "sytý hladovému nevěří" .
  Jen velmi málo těch, kteří jsou v situaci marně hledajících, jen velmi málo z nich má možnost přístupu na internet a ti ostatní, to jsou ti sytí, kteří čtou takové věci s nepochopením.
  Jsou to většinou samolibí a značně arogantní pitomci, schopní svým hloupým pohledem na věc a dle toho potom svým hloupým rozhodnutím i nepřímo zabíjet.
  Jen si to zatím jaksi společnost většinově buď neuvědomuje, nebo spíše nepřipouští a ti co o tom neumějí přemýšlet, ti se nechají přesvědčit od těch dobře oděných a napapkaných spíš, než od nějakého ehmm, no, snad bezdomovce ??.....

  OdpovědětSmazat
 2. Díky za názor. Přesně tak, právě ti "samolibí a značně arogantní pitomci" ovliňují trh, politiku, společnost, takovým způsobem, že jsem opravdu zvědav, co bude v budoucnu. Schopný člověk se o sebe sice dokáže postarat, ale mnohem více je těch, co se v dnešním světě moc nevyznají.

  Bezdomovce bych do toho asi netahal, to je jiný problém ;-)

  OdpovědětSmazat
 3. Perfektní článek, přesně to je to co si říkám už pěkně dlouho. Mám dojem, že v poslední době je většina nabídek zaměstnání právě takovéto pseudopráce, operátor = otravování lidí, obchodní zástupci za provizi = velmi nejisté a tak by se dalo pokračovat.

  OdpovědětSmazat
 4. Rád bych připsal svůj komentář o tom, jak si vysokoškolák v ČR jako já hledá práci, ale nemám na takové hlouposti čas - práce není, dluhy rostou a brzy, až mě vykopnou rodiče, poroste i hlad a žízeň. Snad mě pracovní úřad nenechá zemřít, přestože nemám rok odpracovaný a žádné peníze tak nedostávám. V pořádku! Jsem demotivovaný jako prase a s červeným diplomem si můžu leda tak vytřít zadek. S poslední vůli se vyhýbám práci podomního prodejce, tel. operátora atd. Šel bych do fabriky, ale jako vysokoškoláka mě tam nechtějí. Alespoň mě v poslední době přeci jen potkalo štěstí, když mi kamarád nabídnul příležitostnou brigádku, samozřejmě NA ČERNO!

  OdpovědětSmazat
 5. Jaký VŠ odbor jsi studoval, že ani s červeným diplomem nemůžeš najít práci? V jakém regionu se pohybuješ? To jsou asi základní otázky, které rozhodují o možnostech uplatnění.

  Souhlasím, že práce podomního prodejce "čehokoliv" je asi to poslední, do čeho bych se vrhnul, to bych spíše šel dělat hambáče do mekáče nebo plnit zboží do regálů v Tescu ;-)

  OdpovědětSmazat
 6. S článkem plně souhlasím, z nouze jsem již "pracovala" i jako telefonní operátorka a málem jsem se z toho zhroutila. Najít normální práci je problém, jsem na pracáku a prvních pět měsíců jsem měla 3 127,-Kč a teď nic. Mám tři děti, jedno na vysoké škole. V rodinném rozpočtu chybí celý jeden plat, na žádné sociální dávky nemáme nárok. Dostávají je asi jenom ti, kde nepracuje v rodině ani jeden... Jinak si to neumím vysvětlit...

  OdpovědětSmazat
 7. Jasně, sociální dávky dostávají je ti na úrovni bezdomovců, tj. rodina, kde nikdo nepracuje a čím víc mají dětí, tím lépe (pro ně). Paradoxem ale je, že takoví dostávají kromě sociálních dávek i příspěvek na bydlení, takže si vlastně "vydělají" víc, než kdyby chodili do práce.

  Přeju hodně štěstí v hledání práce! Já už jsem na ČR rezignoval a našel si práci v cizině, kam jsme se s rodinou přesunuli :)

  OdpovědětSmazat
 8. Výstižné. Ještě bych dodala, že se dokonce častěji setkávám s podvody typu "letadlo" nebo fiktivné práce za účelem tahat z lidí peníze na údajné pojištění a lékařské prohlídky, než s normální nabídkou práce.
  Já jsem si kvůli práci u ostrahy trvale zničila zdraví z přesčasů, práce venku v jakémkoliv počasí v naprosto neodpovídajícím fasovaném oblečení a nemožnosti se normálně najíst celý den (12hodinové směny). Takovou práci nikdo nemůže dlouhodobě vydržet. Stejně tak ostraha v obchodě (13hodinové směny, prakticky bez jídla i bez pití). Hlavně nechápu ty předepsané debilní boty, ze kterých se bortí klenba, paří nohy i v zimě a sedře kůže do krve. V takovém stavu chytat zloděje? To nikdo nemůže myslet vážně!
  Taky jsou tahle prac. místa pořád volná. Nebo potom sice normální profese, ale skoro nikdo na to nemá vzdělání a kvalifikaci.

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen