Přeskočit na hlavní obsah

Všichni nemůžou mít práci v dnešní době a nezaměstnanost se bude jen zvyšovat

Jsem bez práceCitát z komentáře k článku "Wait Until 2017 Before Job Market Recovers", přesně vystihuje, jaká je situace na pracovním trhu ve světě a lze si tak snadno představit, co nás všechny čeká. Myslí si snad někdo, že firmy v ČR budou zaměstnávat drahé zaměstnance, když můžou za zlomek ceny získat stejně kvalitní pracovníky v cizině?

"A student with an engineering degree in China is offered around $7000 the first year. In India it's around $14,000. In the US it's around $50,000. Forget about people working behind a sewing machine, there is a huge wage gap up and down the employment line. There's really no reason to do anything here, when you can do it for much less over there."


Všichni nemůžou být zaměstnaní...

Měli bychom si už zvyknout na to, že bude stále méně práce a nezaměstnanost se bude jen zvyšovat. Je jen otázkou času, kdy třeba náš zaměstnavatel nebude schopen konkurovat na globálním trhu, zkrachuje, příp. přesune svůj provoz do levnějších zemí. Nesouvisí to s žádnou krizí, ten "globální proces" začal již dávno a současná krize to jen vyostřila. Stále se divím, že to ještě málokdo chápe, že to politici nevidí, že všichni stále věří, že se vše vrátí do bývalých kolejí ;-)

PROČ se asi ruší veškerá výroba v celé Evropě a vše se pomalu přesunuje do Indie, Číny, či jiných levných zemí? Ano, výroba je tam levnější, náklady na pracovníky jsou tam minimální, není potřeba zajišťovat všechny ty sociální "jistoty", na které jsme v Evropě zvyklí a které prodražují cenu výroby i služeb.

PROČ se asi ruší veškerá výroba v ČR, např. výroba sirek, výroba WC papíru, výroba porcelánu, keramiky, hraček, oblečení, elektroniky? PROČ se dováží z ciziny cibule, brambory, jahody, víno, maso, mléko, jogurty, či blbej česnek? Ano, jsme drazí a nejsme schopni konkurovat levným výrobkům ze světa ani dumpingovým cenám, za které k nám zboží dováží všichni prodejci z jiných zemí.


Vždyť je to tak jednoduché...

Divíme se, že není práce, že se zavírají fabriky, že jsou lidi bez práce, ale proč to tak je? Jednoduché, jsme příliš zvyklí na pohodlný život, v práci se moc nepředřeme a chceme stále nějaké výhody a pracovní požitky. Nedivme se tedy, že firmy krachují a výroba se přesouvá do levné ciziny, kde takové "nároky" nemají a kde jsou schopni vyrobit to samé za zlomek ceny.

Kdo nemůže najít práci, tak ať se nejprve zamyslí, co vlastně umí, co může nabídnout nějakému zaměstnavateli, zda bude pro něho přínosem a v čem mu může pomoci. Je pak docela jednoduché zjistit, že mnohdy vlastně nemáme co nabídnout a přitom požadujeme přehnaný plat, který nám nikdo nedá.

Ověřil jsem si mnohokrát, že jedinou šancí, jak získat práci a jak si ji udržet, je něco umět a mít nějaké pracovní zkušenosti. Kdo tohle nenabízí, tak nemá šanci získat práci, nemá šanci na uplatnění na pracovním trhu a nemá šanci si dobře vydělat.

"Náklady práce u nás dosáhly asi 1300 eur měsíčně oproti 250 až 400 eur u nových členů EU a dumpingový tlak cca 150 eur v čínském průmyslu sílí. Zahraniční kapitál tedy stále více láká přesun na Východ."

Stát v tom sice může trochu pomoci, kdyby třeba více podporoval kvalitní vzdělání, preferoval školství, před všemi těmi nesmyslnými investicemi typu předražené dálnice a vybavení armády, kdyby podporoval vědu a výzkum, kdyby alespoň učitelé měli větší plat, jak tramvajáci a sekretářky. Jelikož ale na stát nemůžeme spoléhat, tak nám zbývá jediné:

Vzdělávat se, učit se, zlepšovat se v našem oboru! To je jediná cesta, jak se můžeme uplatnit na pracovním trhu a jak můžeme získat práci na globálním trhu.

Komentáře

 1. Nejen k tomu česneku, který se už v ČR skoro nepěstuje: "Dnes je to fajn. Česnek koupím z Číny, cibuli z Polska, rajče ze Španěl, jogurt z Německa. Tak to má být. Potravinová samostatnost státu je blbost, zvláště když se nám dnes otřásá v základech celá EU. Je zajímavé, že na západě si soběstačnost regionů udrželi a u nás se vše zlikvidovalo, asi budeme vepředu, nebo neumíme počítat..."

  - úryvek z článku: Sociální ráj je na dosah

  OdpovědětSmazat
 2. Česnek z Číny má s česnekem společný pouze název, rajčata ze Španělska jsou divné červené koule bez chuti... Na Západě si potravinovou soběstačnost regionů udrželi pouze díky masovým dotacím státu.

  OdpovědětSmazat
 3. S tou "kvalitou" některých dovozových plodin souhlasím, ale myslím, že některé země nespoléhají jen na dotace státu. Někde lidé preferují malé místní farmářské trhy a nakupují sice za dražší ceny, jak někde v supermarketu, ale dostanou mnohem lepší kvalitu. O podpoře regionálních pěstitelů ani nemluvě ;-)

  OdpovědětSmazat
 4. Do půlky článku lze souhlasit. Pak již z reálných postřehů vyvozujete nesmyslné závěry. Člověk v Evropském prostoru nemůže konkurovat dělníkovi v Číně, kde jsou otřesné podmínky pod úrovní počátku 19. století. Levně se tam vyrábí proto, že se ve velkém extrémě huntuje životní prostředí, lidé pracují ve fabrikách s vojenským režimem také mají takové práva(rozuměj: žádná).
  Dokud se z nás nestanou nevolníci, robotující v koncentrácích, nebude jim moci konkurovat nikdo.

  Fráze o zvyšování ceny práce vzděláním jsou prokázaným nesmyslem - po celé Evropě roste počet nezaměstnaných vysokoškoláků, v tomto ohledu má Čr ještě co dohánět:)
  Žádné vzdělání ani zkušennosti vás před dlažbou neochrání, to moc dobře vědí například nezaměstnaní nad 45 let věku, kteří mohou umět a znát co chtějí.. jejich zkušennosti a praxe je jsou příliš drahé...

  OdpovědětSmazat
 5. Remcale, je mi jasné, že výroba v Evropě nemůže konkurovat Číně a jiným asijským zemím, ale právě proto jedině vzdělání může pomoci konkurovat v něčem jiném. Těžko někdo pojede na operaci do Číny, takže doktoři by mohli být příkladem. Těžko si někdo zavolá domů čínského architekta, ať mu zařídí byt.

  Kdyby třeba více lidí umělo jazyky a mohli pracovat v zahraničních firmách, tak jak může konkurovat levný čínský dělník? Jsem opravdu přesvědčen, že jedině vzdělání, dobré vzdělání, může pomoci Evropě uplatnit se na trhu.

  Dobře, vzdejme boj s levnou čínskou výrobou, tam nemůžeme konkurovat, ale je přece plno jiných oborů, kde se dá uplatnit, když člověk něco umí.

  OdpovědětSmazat
 6. Souhlasím s Remcalem, autor je mimo mísu. Jaképak máme benefity, výhody? Snad to, že máme "sociální a zdravotní" systém? A máme se snad ubírat tou cestou, že budeme dřít za hrstku rýže, abychom byli konkurenceschopní? To snad nemyslí nikdo z diskutujících vážně? Nebo se vykašleme na ekologii, abychom byli konkurenceschopnější? A kecy o lenosti Ćechů už mě také nadzvedávají, možná se flákají státní úředníci - já jsem většinu svých pracovních let strávila u soukromých firem a mám tak akorát zaděláno na únavový syndrom.Mnoho z mých kolegů je na tom stejně.

  OdpovědětSmazat
 7. Pro Anonymní: Článek byl o tom, že nemůžeme konkurovat levné výrobě v Číně a v jiných levných zemích, takže bychom se měli smířit s tím, že plno výrobních profesí zanikne, proto plno firem již zaniklo a stále více lidí bude nezaměstnaných. NEMUŽEME konkurovat, neboť v EU/US je určitý sociální standard služeb, pracovních podmínek, zaměstnaneckých výhod.

  Nebylo to o tom, že máme náš standard a požadavky na úroveň práce snižovat, ale o tom, že nemůžeme konkurovat, ať se snažíme, jak chceme. Lidi chtějí stále levnější výrobky, které jde vyrobit jedině v Číně a tím nutí nadnárodní společnost výrobu přesouvat do Asie.

  Už rozumíte, o čem byl ten článek?

  OdpovědětSmazat
 8. "Průměrný měsíční plat dělníka v automobilce v Číně je v přepočtu kolem 6 000 českých korun. Ve Švédsku je to 55 tisíc korun..." a proto Čínská automobilka Geely převzala Volvo a v blízké budoucnosti převezmou další čínské, či indické, firmy i ostatní výrobce a prestižní značky.

  Jak dlouho bude ještě zbývající výroba v EU odolávat? Tipuji tak max. 10 let ;-)

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen