Přeskočit na hlavní obsah

Úřad práce a Individuální akční plán

Deník nezaměstnanéhoZrovna jsem měl diskuzi s jedním nezaměstnaným kamarádem a ten mě seznámil s novinkou, co nabízí Úřad práce. S každým nezaměstnaným, který je v evidenci ÚP po dobu delší než pět měsíců, by měl Úřad práce vypracovat nějaký Individuální akční plán, který by měl prý zvýšit možnosti uplatnění uchazeče o zaměstnání na trhu práce. Už jsem byl z evidence ÚP vyřazen, neboť jsem si našel práci jako OSVČ, tak tohle neznám. Zapátral jsem ale trochu po internetu a docela mě to pobavilo.

Kamarád se totiž pochlubil, že vypracování toho "akčního" plánu (mimochodem, až po roce, co je u nich v evidenci) spočívalo jen ve vytištění nějakého formuláře, který musel podepsat, a kde byla jediná věta: "Vyhledávání volných míst v inzertní nabídce (internetu, novinách) a kontaktování zaměstnavatele, pravidelně dokládat." Celý akční plán prý spočívá v tom, že musí každý měsíc poslat emailem úřednici na ÚP seznam firem, kam poslal životopis ;-)

Docela mě to pobavilo, neboť bych si pod vypracováním nějakého plánu, jak najít místo, představoval nějaký pohovor, výběr vhodných míst, nabídku nějaké rekvalifikace, kdyby byla ta možnost, nějaké tipy, kde ještě hledat práci a koho oslovit. No a přitom ten slavný "individuální" a "akční" plán spočívá v tom, že nějaká úřednice jen vytiskne formulář a vyžaduje podpis. Ach, jo!

PROČ si vlastně platíme ze mzdy ty poplatky na sociální zabezpečení a příspěvek na nezaměstnanost? PROČ každý pracující financuje práci takových totálně neschopných úředníků?

Nebylo by mnohonásobně lepší, kdyby nám ty peníze zůstaly a sami bychom se mohli rozhodnout, na co je použijeme a komu je dáme v případě naší nezaměstnanosti? Např. někomu, kdo nám opravdu najde práci, nějaké personální agentuře, která by se o nás starala, nějaké firmě, která by za nás napsala dobrý životopis a sehnala nám novou práci...

PROČ se naše peníze vyhazují oknem a platí se náklady za neschopné úřednice na Úřadu práce, které nikomu nepomáhají?

Že si kamarád nevymýšlí, jsem si ověřil na internetu, kde se vedou zajímavé diskuze o tom slavném "Individuálním akčním plánu" z Úřadu práce. Za všechny např. skvělý článek - Zprávy z bojiště nezaměstnaných, ze kterého cituji:

"Je to velmi individuální a velmi akční plán. Jeho vypracování muselo určitě zaměstnat nejlepší personalisty, machry ve svém oboru a toho si vážím. Necítím se v tom tak sám. Vím, že na nás někdo myslí, a to není jen tak. Ale přestávám si být jistý, jestli se mi zdá sen, když uléhám – nebo když vstávám?"

Takže, individuální akční plán, který nikomu nepomáhá a jehož metodické vypracování, schválení v zákoně, zavedení do praxe, stálo jistě pěkných pár miliónů. Hlavně, že mají úředníci zase něco na práci, kterou stejně nedělají, jak mají, dle příkladu výše ;-)

Komentáře

 1. Jsem v evidenci uchazečů o zaměstnání už delší dobu, co dál?

  "Pokud jste veden v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 5 měsíců, vypracuje s vámi úřad práce tzv. individuální akční plán. Obsahuje aktivity, které mají přispět ke zvýšení možnosti vašeho uplatnění na trhu práce. Úřady práce nabízí také poradenské programy, rekvalifikace, pracovní rehabilitaci nebo realizují projekty financované Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky na podporu zaměstnanosti."

  To je, pro doplnění, úryvek o tom slavném "akčním plánu", který obsahuje nedávno vydaná publikace Příručka nezaměstnaného 2010, co vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, jak jsem o ní již psal :-)

  OdpovědětSmazat
 2. Tak autorka té práce to jistě myslela dobře, já bych její práci vůbec nesnižoval. Spíše vázne ta praktická realizace, kterou mají na starosti úřednice na ÚP a pro které je přednější klasické kafíčko a pohodička v práci ;-)

  OdpovědětSmazat
 3. Haha, taky jsem se dobře bavil, když jsem četl o IAP na http://portal.mpsv.cz/sz/local/do_info/ostatniinformace/iap, cituji:

  "IAP musí ÚP vypracovat vždy, pokud je uchazeč o zaměstnání veden v evidenci uchazečů o zaměstnání NEPŘETRŽITĚ DÉLE NEŽ 5 MĚSÍCŮ!!!!"

  Mně to nabídli až po roce, vůbec jsem o tom nevěděl a taky to bylo jen posílání seznamu firem, kam jsem posílal životopis. Už jsem si něco našel, ale je to fakticky komoška.

  OdpovědětSmazat
 4. Jako zaměstnanec úřadu práce k IAP a shora uvedenému článku uvádím následující:IAP zahrnuli naši zákonodárci do Zákona o zaměstnanosti,nezaměstnaní a úředníci ÚP jsou tedy ze zákona povinni IAP uzavřít.Realizace bývá na každém úřadu jiná, není to však tím, že by zprostředkovatel/ka popíjel/a kafíčko a podepsal/a papír! IAP je založen na aktivitách a pokud nejsou na ÚP finance na projekty, na rekvalifikace, na příspěvky pro zaměstnavatele apod., pak skutečně úředník aktivně nic moc dělat ne může. Příklad z praxe: jeden zprostředkovatel má v evidenci např. cca 500 uchazečů, pokud s každým stráví 15 min. při osobním jednání, je to měsíčně 7500 minut, což je 125 hodin osobních pohovorů s klienty, s některými se jedná většinou mnohem déle, takže pracovní měsíc takto vytížené/ho zprostředkovatele/ky není jen o pití kafíčka,o posezení a mluvení, spoustu další práce zabere "papírování", které jsme si jako zaměstnanci ÚP sami nevymysleli, ale je to opět dáno "shora" atd. Věřte, že by úředníci uvítali sepisovat IAP pouze s aktivními klienty, kteří by o to stáli, nikoliv s každým uchazečem, který je v evidenci ÚP déle než 5 měsíců a nejeví zájem o nic (pro lidi s invalidním důchodem, pro čekatele na starobní důchod a těhotné maminy je to skutečně formalita). Psát o IAP by se dalo mnoho, záleží na pohledu té které strany... D.D.

  OdpovědětSmazat
 5. Pro: Anonymní // 24. října 2010 11:29

  Souhlasím, že práce na ÚP musí být náročná ve všech směrech a nějaká subjektivní hodnocení na internetu se nemusí týkat všech úřadů a všech pracovníků. Určitě jsou i kvalitní pobočky, kvalitní úředníci a možná i kvalitní IAP. Je to vždy o konkrétních lidech a jejich přístupu. Osobní i zprostředkovaná zkušenost je ale zatím negativní.

  Je mi jasné, že zaměstnanci ÚP si to "papírování" nevymýšlí. Když vám ale někdo všechno nařizuje "shora", tak proč mu nedát zpětnou vazbu a nenavrhnout nějaké lepší řešení? Se mnou konkrétně úřednice strávila při každé kontrole jen asi 5 min., z toho 4 minuty něco zapisovala do PC, takže asi 1 minutu času. (To 0,5-1 hod. čekání v čekárně při každé kontrole ani nepočítám a to jsem vždy přišel přesně dle objednání.)

  OdpovědětSmazat
 6. Momentálně navštěvuji IAP a připadám si tam jak největší blbec na světě.To co tam z lidí dělají se dá nazvat DEBILITA.Malovali jsme např.prasátko-z toho vzniknul test jací jsme,pak třeba ranec,do kterého jsme psali,co si s sebou vezmeme,když se jdeme ucházet o práci,různé testy atd.Až tedˇ,když už to pomalu končí,tak se učíme psát životopis,připadám si jak ve školce.Na toho mají peníze!!!!Ach ta unie,podle mě je neštěstí,že jsme do ní vlezly!!!Kdyby ty peníze využili na něco potřebného,to je zase u toho milion lidí zaměstnaných-ouřadů.Nesmíme o tom nikde mluvit!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Anonymní // 24. října 2010 11:29 : Vážená paní z ÚP, věřte mi, že nikoho nezajímá, kolik minut mluvíte s nezaměstnaným. Každého zajímá jenom to, kolika lidem jste pomohla najít práci. Některé ÚP maji reklavifikační kurzy, ale ty jenom dělají z nezaněstnaného člověka rekvalifikovaného nezaměstnaného. Nic víc. Prosím, zkuste lidem pomáhat, ne je jen evidovat.
  Hanka

  OdpovědětSmazat
 8. Mohu potvrdit, že IAP je naprosto k ničemu. Je to opravdu jen donesení seznamu pozic, kam člověk posílal CV, referentce na UP.
  Stejně tak takový Job club, kde si 5x3 hodiny říkáme, co ví snad každý (adresy stránek, kde shánět práci, tvorba životopisu atd.)
  O tzv. doporučenkách se tu snad ani nemá cenu vyjadřovat. Jen řeknu toliko, že nechápu, když si dá nějaká firma požadavek na UP a neví, jaké jí z toho plynou povinnosti. Např. potvrzení do tří pracovních dnů apod.
  Jinak velmi chválím tuto stránku!:-)
  Lucka

  OdpovědětSmazat
 9. Mám se dostavovat každý druhý den na CZECHPOINT na poště ve Velkém Šenově, problém je v tom že kromě šenova přebývám i u kamarádky ve Varnsdorfu.. Zvolil jsem si proto kontaktní místo ve 26km od VDF vzdáleném VŠ... zeptal jsem se , zda mohu využít i jiné kontaktní místo , abych nemusel nikam dojíždět ... to bohužel nejde , takže si připadám , jako bych měl domácí vězení .. na poště mi poradili abych si dal tedy kontaktní místo Rumburskou poštu , která je na půl cesty , tak bych ale musel dojíždět na poštu pokaždé. Velice mi to ztěžuje jak samotné hledání Práce , tak i zatěžuje mou kapsu natolik , že začínám váhat , zda budu v Evidenci na ÚP pokračovat... To co projezdím bohatě pokryje mé zdravotní pojištění.. Co to zas ti kokoti odsouhlasili ?

  OdpovědětSmazat
 10. Nemluvím o mnoha dalších a dalších kravinách ... zkrátka mi stát nehce pomoci najít práci ale zbavit se mě tímto způsobem..

  TAKžE LIDé PROBERTE SE .. VLáDA NEMá ŘEšEní NA NአProBLéM, VLáDA je Náš PRObLéM !!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to vidím i já.Prestavame již věřit.Pracující se boji a nezaměstnaní jsou zoufalí.Systém nás drtí a mladí vidí jen chaos a rozvrat.To není demokracie.To je blbost.Pritom každý studuje..Jsme ovládání strachem,bez hrdosti.Lidství mizí a spokojený je málokdo.Zvláštní doba chaosu.

   Smazat
 11. Adame, to mne překvapuje, opravdu už funguje to nutné hlášení nezaměstnaných někde na poště? Já myslel, že je to teprve jen návrh?!? To čučím teda, fakt neskutečná ptákovina!

  Jinak, vláda nemá a ani nemůže mít nějaké řešení (bez ohledu na politickou stranu), to je nutné si uvědomit. Každý nezaměstnaný si práci musí najít sám, NIC jiného nezbývá a je to jediná možnost!

  TAKŽE PROBERTE SE a starejte se sami, vláda za to nemůže :-)

  OdpovědětSmazat
 12. AKCNY PLAN VYSMECH JA SOM MAL SVOJ AKCNY PLAN CO NAJMENEJ KONTAKTOVAT URAD KTORI POZIERA PENIAZE A NIC PRE MNA NEROBI ZA CELE OBDOBIA SOM BOL NIEKOLKO KRAT VYRADENY Z EVIDENCIE TO NAJLEPSIE VEDELI URADNICI PRACE V TT ROZNE POKUSY NAJST SI PRACU CEZ URAD PRACE NULOVE REKVALIFIKACIA NULOVA TAK NACO JE URAD PRACE ASI NA SIKANU

  OdpovědětSmazat
 13. Romčo, něco na tom bude.

  OdpovědětSmazat
 14. tak, tak,......akční plán byl se mnou sepsán až po víc než roce vedení v evidenci. Nevím co ta dáma dělá s týdenním hlášením, které ji pravidelně posílám, které obsahuje odmítavou komunikaci s průměrně15- ti zaměstnavateli nebo personálními agenturami....Na sjednané schůzky se vždy dostavuji v termínu.....celková doba jednání do10 minut.....z toho 8 minut ticha a koukání do obrazovky a pak podpis potvrzení, že jsem se dostavil a stanovení nového termínu......jsem VŠ, letitá praxe, jazyková znalost a počítačová gramotnost, veliká ochota pracovat.....ALE VĚK 55 LET....po dotazu co dál?....jen mlčení. Myslím, že by automat na vratné lahve po drobné úpravě fungoval stejně.

  OdpovědětSmazat
 15. Koukám že všichni řeší jen to jaký jsou chudáci, že musí plnit nějaký povinnosti když jsou evidování na ÚP, ale úřednice snad nemůže za nějaký IAP, ty si ho snad nevymysleli, plní pouze pokyny se shora a dělají svojí práci. Zajímalo by mě co by většina z vás dělala na jejich místě.....drželi by jste hubu, krok a byli rádi, že máte práci!!

  OdpovědětSmazat
 16. nemá někdo nějaký vzor IAP jak a co do něho napsat.děkuji za každé informace a nějaký vzor,nevím totiž co tam úřad práce chce a co tam má být. Nezaměstnaný

  OdpovědětSmazat
 17. Mam v pici cely IAP.Neco jsem si nasporil jak jsem jeste delal. Delat v drevovyrobe za 14hadru hrubeho? A to jsem jeste musel projit vyberovym rizenim.Dokud mam hrachy tak mne nedostanou. :D:D nemam potrebu vyhledavat zamnestnani zkusim to na socialce. Hlavne aby bylo na cinzi a chlast a cygara.At se drou ti co nikdy o praci nezavadili. ;)

  OdpovědětSmazat
 18. Jeste reaguji na toho blba z 18.cervna.Daji ti na UP takovy papirek se trema zadostma o zamnestnani.Ty jim to tam musis odnest vyplnene.Jak to uz je na tobe. :D

  OdpovědětSmazat
 19. :D Je to jenom formalita, hlavně že to má akční název. Jinak je asi každému, jak nezaměstnaným tak úřednicím, úplně jasné, že při nedostatku různorodých volných pracovních míst prostě není možné, aby měli všichni lidi práci. Klidně bych docházku na ÚP zrušila, stejně mi tam nikdy nevygooglí nic co bych už nevygooglila předtím než tam jdu. Stačilo by, kdyby se lidi prostě registrovali přes net jako nezaměstnaní a taky přes net posílali třeba každý měsíc seznam firem kam se hlásili a namátkově by to nějací úředníci mohli ověřovat u těch firem. Snad každý má dneska přístup na internet, když ne doma tak u příbuzných nebo známých. Problém vyřešen.

  OdpovědětSmazat
 20. Myslím si, že objektivní kritiku může napsat pouze osoba,která si vyzkouší být na jedné i druhé straně.. Jinak jsou to jen vaše pocity a domněnky ničím nepodložené. Kritizovat umí každý z nás..

  OdpovědětSmazat
 21. IAP má asi popisovat představu nezaměstnaného, jak si chce hledat práci. Jenže co tam psát ? To by mohli všichni napsat stejně, nebo někdo má nějaké extra metody ? Jinak souhlasím s předchozím názorem, že kritizovat má právo jen ten, kdo IAP a hledání práce po 5 měsících zažil na vlastní kůži. Zprostředkovatelé na ÚP by měli místo buzerace s IAP více kontrolovat serióznost nabídek zaměstnavatelů. Jednak jejich nabídky někdy neodpovídají skutečnosti, jejich schopnost zaměstnat je špatná ("hurá podnikání" nebo neschopnost vyplatit mzdu) také při snaze najít zaměstnavatele na uvedené adrese v inzerátu někdy není možné.

  OdpovědětSmazat
 22. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Dostala jsem od ÚP pozvánku na projekt sladit práci i rodinu dá práci.Projektu jsem se zůčastnila,ale nebudu v něm pokračovat.Řekli nám, že není povinný. Nepotřebuji poradenství atd co nám nabízeli. Hledám si práci sama a dělám na dohodu.Chtěla bych vědět, zda mě nemůžou vyřadit. Jedná se o IAP.

  OdpovědětSmazat
 23. Vzdy kdyz jsem pozvany na UP tak cekam pul dne a pak si me pozvou do kancelare po umornem cekani,a prvni otazka je ,,CO NOVEHO?,, to pak ve me vre jelikoz tyhle z prominutim debilni otazky si muzou nechat od cesty,od ceho je urad prace snad od toho aby cloveku nasli praci a ne ho zdrzovali sezenim v cekarne UP,nejakymi zbytecnymi dokumenty jako je akcni plan atd.Proste si myslim ze Urady prace by meli nasi politici kompletne predelat a zjednodusit.Takove urady jsou u nas uplne k nicemu.

  OdpovědětSmazat
 24. Dobrý den,
  Za prve, je ÚP jen víceméně zbytečný úřad, který plně nespolupracuje s Vámi. Za druhé chtějí-li Vás někam zařadit, ať to dají písemně pokaždé, protože se snaží Vás přesvědčit o důležitosti a někdy i vyřazením z evidence. Za třetí dělejte si na schůzkách záznamy o tom, která úřednice s Vámi komunikuje a co Vám sděluje na Vaše dotazy a zapisujte si to. Protože pak překrucují fakta, že to není pravda. Stejně tak Vám rádi, ze zákona nutí jít do individuálního akčního plánu, dále jen IAP, kde Vás nutí zůčastnit se ho. Jenže nikdo na ÚP nevymyslel jak se dopravit na své náklady, když proplaceno bude, až po ukončení toho IAP. Takže paní Mgr. Martina Říhová svou závěrečnou zkouškou dostala vysokoškolský diplom, avšak se celá tahle blbina nedá ani pořádně okomentovat totální propadák. Zde je odkaz na její diplomovou práci https://is.muni.cz/th/q7jgk/?so=nx
  Dále to bude jen tím, že úřednici na ÚP může dělat skoro každý, když jim odpadají starosti o uchazeče neboť to je pro ně pracovní zátěž. Tímto plánem, Vám téměř žádnou práci nezaručí a to tvrdí i paní co to vymyslela. Ale sláva systém je vyřešen... vyházet co nejvíce uchazečů. Pak se v médiích dovídáme jaká je nízká nezaměstnanost, protože je celý systém ÚP... to si domyslete sami. Záleží jak to na Vás zapůsobilo. Rád budu, když se tu někdo další rozepíše.

  OdpovědětSmazat
 25. Ještě poslední rada pro všechny uchazeči na ÚP. Dávejte si pozor co podepisujete. Pokud dané věci nebudete rozumět, raději to nepodepisujte a poraďte se s kolegy nejlépe s daným formulářem. Protože nutit Vás nemají právo, stejně tak jako když Vás nutí podepsat smlouvu. Vždy by měla být nějaká lhůta pro Vaše posouzení, rozhodnutí.

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen