Přeskočit na hlavní obsah

Zprávy z trhu práce (duben 2010)

30.04.2010

Obavy lidí ze ztráty zaměstnání se v Česku zvyšují
Obavy lidí ze ztráty zaměstnání se v Česku zvyšují. Podle průzkumu agentury STEM má tyto obavy 63 procent obyvatel v produktivním věku, což je o tři procentní body více než loni v dubnu. Velká většina lidí je ochotna čelit hrozbě nezaměstnanosti tím, že by pracovala za méně peněz či mimo svůj obor. (celý článek)

Jiná brigáda na prázdniny: workcamp, kde si procvičíte cizí jazyk
Chcete získat pracovní zkušenosti v zahraničí? Vydejte se na dobrovolnický tábor. Peníze nevyděláte, ale najdete si třeba kamarády na celý život. Proč se vydat o prázdninách místo lenošení do cizí země zadarmo opravovat památky, organizovat festivaly či pečovat o děti v uprchlických táborech? (celý článek)

OP Prostějov již propustil zhruba 600 zaměstnanců
Oděvní podnik (OP) Prostějov, který je od ledna v úpadku a hrozí mu konkurz, propustil k dnešnímu dni zhruba 600 lidí. Asi 290 z nich muselo odejít ze závodu v Jeseníku, v němž podnik ukončil výrobu, dalších zhruba 300 bylo propuštěno z hlavního výrobního provozu v Prostějově. (celý článek)

29.4.2010

Kde ve světě mají nejjednodušší daně?
Světová banka ve spolupráci s PricewaterhouseCoopers pravidelně zveřejňuje pořadí zemí s nejjednoduššími daněmi. Ve zprávě „Paying Taxes 2010“ bylo hodnoceno 183 ekonomik světa. Proč jsou české daně považovány za složité? Proč jsou opětovně nejjednodušší daně na Maledivách? (celý článek)

28.4.2010

Nová evropská nařízení sociálního zabezpečení
Chystáte se na delší pracovní pobyt do zahraničí nebo pracujete ve více zemích EU současně? Pak byste se určitě měli informovat o podmínkách sociálního a zdravotního zabezpečení. (celý článek)

27.4.2010

Brigáda v zahraničí vynese 1 000 eur měsíčně, míst je ale málo
Pomocní kuchaři, číšníci, animátoři v letoviscích, to jsou místa, na která v zahraničí nejčastěji nabírají brigádníky na období prázdnin. Výdělek se pohybuje od 500 do 1 000 eur měsíčně. Chcete-li léto strávit na brigádě v zahraničí, měli byste si ji sehnat co nejdříve. (celý článek)

Hledání práce začíná na internetu
Registrace a vystavení životopisu na některém z pracovních portálů – tak by lidé začali s hledáním práce nejčastěji. Naopak nejméně by se jich v první chvíli obrátilo na úřad práce nebo personální agenturu. Ukázal to průzkum pracovního portálu OnlinePráce, který zjišťoval, kde a jak by lidé začali s hledáním práce. (celý článek)

26.4.2010

Lidé začínají hledat práci vystavením CV na internetu
První volbou při hledání práce je vystavení životopisu na internetu. Nejméně uchazečů o zaměstnání by se v první chvíli obrátilo na úřad práce nebo personální agenturu. Ukázal to průzkum pracovního portálu OnlinePráce, který zjišťoval, kde a jak by lidé začali s hledáním práce. (celý článek)

MPSV rozšiřuje protikrizové projekty aktivní zaměstnanosti
Úřady práce jsou příjemci prostředků z Evropského sociálního fondu, které mají za úkol podpořit aktivní zaměstnanost v ČR. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zvýšilo pro rok 2010 objem finančních prostředků na podporu vytváření nových pracovních pozic. (celý článek)

Vyberte si "svůj" stát, kde chcete mít zdravotní péči
Pracující zaměstnance v zahraničí i OSVČ čekají od května příjemné změny. Spravedlivější bude zvláště posuzování pojištění a nároku na zdravotní péči. (celý článek)

22.4.2010

Zneužívání nemocenského pojištění
Cílem dávek nemocenského pojištění je finančně zabezpečit ekonomicky aktivní občany v okamžiku, kdy kvůli nemoci či mateřství ztratí krátkodobě výdělek. Někteří se však pokouší těchto dávek zneužít. Nárok na dávky z nemocenského pojištění mají osoby, které jsou účastny nemocenského pojištění. U zaměstnaných osob je účast povinná. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou platit nemocenské pojištění dobrovolně. OSVČ pak mají nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství. (celý článek)

Vysokoškoláci se nemusí bát, že neseženou práci
Vysokoškoláci se nemusí do budoucna bát, že by nesehnali zaměstnání. Vyplývá to ze studií Masarykovy univerzity v Brně o uplatnění absolventů a Univerzity Karlovy v Praze o postavení a uplatnění vysokoškolsky vzdělaných lidí. (celý článek)

21.4.2010

Výstava láká na rekvalifikace, školení, jazykové kurzy a další služby
V úterý 27. dubna 2010 se v Rokycanech uskuteční už druhý ročník výstavy vzdělávacích příležitostí s názvem „Celoživotní učení 2010“. Hlavním cílem akce, kterou ve spolupráci se systémem EURES pořádá Úřad práce v Rokycanech, je podpora celoživotního vzdělávání dospělé populace. (celý článek)

V Česku do března ubylo deset tisíc podnikatelů
Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v Česku v prvním čtvrtletí o 10 tisíc na 946 tisíc. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V roce 2009 počet podnikatelů, tedy soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 17 tisíc na 956 tisíc. (celý článek)

20.4.2010

Desatero rad, jak si udržet práci
Ve firmách se šetří, hrozí výpovědi. Proč by si šéfové měli nechat právě vás? Protože vědí, že o práci stojíte, jste loajální a ochotní na sobě pracovat. Za každé situace zůstaňte sami sebou. (celý článek)

Firmy se bojí a stále více nabízejí smlouvy na dobu určitou
Firmy jsou opatrné při hledání nových zaměstnanců a stále častěji nabízejí uchazečům smlouvu na dobu určitou. Nejistou budoucnost pocítí více než třetina nově přijatých zaměstnanců, vyplývá z průzkumu společnosti LMC. (celý článek)

19.4.2010

Jak (ne)hledat práci
V současnosti je Česká republika poznamenaná dopady světové hospodářské krize, která je doprovázená vysokou nezaměstnaností. Pro mnoho lidí je nyní problém najít zaměstnání a vypořádat se s neúspěchem. Najít v této době práci není jednoduché, ale není to nemožné. Je třeba především nepodlehnout depresím a pečlivě sledovat nabídky práce. Je náročné odolávat zamítavým odpovědím, ale nepolevovat v úsilí se jistě vyplatí. (celý článek)

Outsourcing – dieta pro firemní náklady
Outsourcing je jako manželství. Vyžaduje pečlivý výběr partnera a maximální důvěru na obou stranách. Ještě před tím, než management na outsourcing kývne, by měl mít v ruce kvalitní a zevrubnou analýzu těch procesů, kterých by se měl outsourcing dotknout. (celý článek)

16.4.2010

Při pracovním pohovoru buďte sami sebou
Lidé hledající práci se často tak úporně snaží uspět, až si škodí. Třeba tím, že hovoří jen ve frázích. Ale u pohovoru se spíše cení smysl pro vtip a originalitu. U konkurzu s naučeným chováním leckdy neuspějete. (celý článek)

6.4.2010

JOBDAYS 2010: mezinárodní veletrh práce navštívilo 18 500 zájemců o práci
Celkem 92 zaměstnavatelů a personálních agentur na jednom místě nabízelo rekordnímu počtu návštěvníků veletrhu více než 1 200 volných pracovních míst. Třetí ročník veletrhu se konal od 30. března do 1. dubna 2010 na výstavišti v pražských Holešovicích. (celý článek)

1.4.2010

Práci najdou v cizině řezníci i řidiči autobusů
Jste vyučený řezník a hledáte práci? Za šedesát tisíc korun měsíčně můžete budovat kariéru ve Švédsku. Má to však jeden háček: musíte umět švédsky. Jako profesionální kuchař se uplatníte třeba na Maltě a v Itálii hledají řidiče autobusu. (celý článek)

Letos budou Češi na stát pracovat nejdéle od roku 2000
Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 18. červen. Češi tak letos budou na stát pracovat 168 dní, což je o pět dní déle než loni a nejdéle za posledních deset let. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. (celý článek)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen