Přeskočit na hlavní obsah

Jak hledat práci a najít zaměstnání

Dostal jsem dotaz, proč tady na blogu publikuji tolik příspěvků, které upozorňují na různé veletrhy práce, zdůrazňují nutnost mít online životopis na internetu a hledat práci v různých sociálních sítích. Zkusím to trochu doplnit, neboť najít práci v dnešní době není vůbec jednoduché a potýká se s tím stále větší množství lidí bez práce.

"You cannot find a job today using job search strategies and techniques that were devised for yesterday’s workplace. The world of work has changed permanently."

Tento citát to skvěle vystihuje a situace na trhu práce v ČR i v zahraničí je úplně stejná. Při hledání práce je potřeba změnit obvyklé (staré) postupy a používat jiné (moderní) metody. Svět se dnes mění tak rychle, že není možné spoléhat na obvyklé praktiky, které se používaly "včera" a dnes již "nefungují".

Jak najít novou práci (nejen) v době krize?

Nedávno jsem kdesi četl článek, že o každé pracovní místo je boj a že šanci na pracovním trhu má jen ten, kdo zaútočí na všech frontách. To je přesně ono, neboť při hledání práce je nutno použít všechny síly, zkusit všechny možné metody, zapojit veškeré možné strategické "zbraně". To je totiž jediný způsob, jak se prosadit v konkurenci na trhu a získat novou práci.

Ověřil jsem si, že při hledání práce je nutné zkombinovat všechny možné i nemožné způsoby, nevzdávat se při dílčím neúspěchu a bojovat ze všech sil. Existuje mnoho možností, jak najít novou práci, ať už hledáme práci přes internet, personální agentury, úřady práce, inzeráty v tisku, výstavy a burzy práce, či přes známosti. Všichni odborníci se shodují, že je nutné všechny formy kombinovat. Každý ze způsobů se totiž hodí na něco jiného a nevíme přesně, co rozhoduje u každého zaměstnavatele.

Při hledání práce je nutné klást důraz na všechny oblasti:

1. Životopis a úvodní dopis

Mít připravený profesní životopis a zajímavý úvodní dopis je základem veškerého hledání práce ve všech oborech a profesích. Bez dobrého životopisu a bez schopnosti napsat dobrý průvodní dopis k žádosti o místo, žádnou dobrou práci nezískáme a žádná rada nikomu nepomůže. Kdo nemá ani životopis, tak by se měl nejprve snažit najít nějakou pomoc a radu, třeba na pracovním úřadě, či u nějaké personální agentury. Hledání práce bez těchto základních podkladů je jen ztrátou času, když tedy nehledáme jen nějakou nekvalifikovanou práci.

Viz také - Životopis na Internetu nám pomůže najít práci

2. Pracovní portály

Odpovídat na volná místa na pracovních portálech na internetu je základní způsob, jak najít práci. Denní kontrola nových pracovních nabídek na všech významných pracovních portálech by měla být základním úkolem všech uchazečů o práci. Nabízená volná místa se tam sice mnohdy opakují, ale je to ten nejrychlejší způsob, jak dát o sobě vědět potenciálním zaměstnavatelům a jak rychle reagovat na pracovní nabídky. Na vybraných portálech si navíc můžeme vytvořit vyhledávací "roboty" a nechat si zasílat všechna nová volná místa emailem dle klíčových slov, která nadefinujeme.

Viz také - Práce v ČR i v zahraničí

3. Personální agentury

Každá personální agentura hledá kandidáty na práci dle svých klientů, kteří chtějí obsadit volná pracovní místa. Jejich nabídky práce jsou tedy závislé na aktuální poptávce a agentury obvykle postupují tak, že až na konkrétní volné místo hledají vhodné kandidáty. Není ale vůbec špatný nápad obeslat vybrané personální agentury v našem okolí a zaslat jim dopředu profesní životopis. Některé agentury totiž shromažďují životopisy a když se jim objeví volná pracovní nabídka, tak často zapátrají ve své databází a můžou nám nabídnout vhodné místo.

Viz také - K čemu jsou dobré personální agentury

4. Přímé obesílání a návštěva firem

Dalším zajímavým způsobem, jak najít práci, je přímé obeslání firem, kde bychom chtěli pracovat. Je tedy dobré vytvořit si seznam firem, pro které bychom chtěli pracovat, které se nám líbí a kde by se daly uplatnit naše schopnosti a zkušenosti. Někdo si takový seznam firem udělá dle oboru, kde by chtěl pracovat, další třeba dle lokality a místa bydliště. Vše má své výhody. Jsou totiž firmy, které nedávají pracovní inzeráty, ale když jim zašle nějaký uchazeč zajímavý životopis, tak mu můžou nějakou práci nabídnout.

Osobní návštěvy firem bych příliš nedoporučoval bez předchozí telefonické domluvy. Hodí se to snad jen pro nekvalifikované profese a krátkodobé brigády.

5. Inzeráty v novinách

Pracovních inzerátů, kde se nabízí volná místa, není sice v novinách nějak moc, ale někdy se dají v tisku najít docela zajímavé pracovní nabídky od stabilních a spolehlivých zaměstnavatelů. Je proto dobré sledovat i denní tisk a reagovat na všechny vhodné inzeráty. Výhodou je regionální zaměření inzerátů a když už někdo inzeruje za peníze v tisku, tak se dá předpokládat, že opravdu někoho hledá a že daný inzerát je aktuální.

Není také vůbec špatný nápad dát si vlastní inzerát, že hledám práci, neboť svým inzerátem můžeme zaujmout zástupce firem, kteří internetové nabídky moc nesledují.

6. Veletrhy práce

Veletrhy práce, výstavy a burzy práce, jsou také ideální možností, jak se osobně a nezávazně seznámit se zástupci firem, které hledají pracovníky, jak se seznámit s volnými pozicemi, které prezentované firmy nabízejí. Je to také dobrý způsob, jak získat nové kontakty do své sítě, které se můžou kdykoliv hodit (viz bod 10). Začal jsem proto nedávno uveřejňovat na tomto blogu příspěvky, které propagují některé veletrhy práce, neboť si myslím, že to je jedna z dalších dobrých možností, jak získat práci a jak osobně zapůsobit na zástupce firem, které se na různých akcích prezentují.

Viz také - Veletrhy práce

7. Kamarádi, známí, rodina

Osobní doporučení někoho příbuzného, známého, je také dobrým způsobem, jak získat novou práci. Můžeme se tak dostat na místo bez nějakého přísného výběrového řízení, neboť každý zaměstnavatel dá spíše na osobní doporučení, než na nějaké údaje v našem životopise. V dnešní době ale nelze moc spoléhat na tento způsob hledání práce, neboť volných míst na trhu mnoho není a skoro nikdo nám není schopen moc pomoci. Za zeptání ale nic nedáme a připravenému štěstí přeje!

8. Networking & sociální sítě

Jedním z často opomíjených způsobů, jak najít práci, je obrátil se na někoho z naší sítě kontaktů. Výhodné je proto být neustále v kontaktu s bývalými kolegy z předchozích zaměstnání, s jinými lidmi ze stejného oboru, s personalisty z různých firem nebo pracovních agentur. Při budování takové vlastní sítě kontaktů nám můžou pomoci sociální sítě na internetu, např. profil na LinkedIn, kam si můžeme přidat všechny bývalé kolegy a spolužáky, FaceBook, kde si doplníme všechny známé, příp. i neznámé z našeho oboru, Twitter, kde si opět můžeme najít a sledovat zprávy od zajímavých lidí nebo firem.

Není nic složitého dát pak všem naráz vědět, že hledáme práci a nabízíme své zkušenosti, znalosti, snahu a nadšení.

Viz také - Online životopis a profil na LinkedIn

9. Úřady práce

Některým profesím může pomoci najít práci i Úřad práce, kde všechny firmy uveřejňují volné pozice. Chce to ale vlastní aktivitu a nespoléhat jen na úřednice, že nám nabídnou vhodné místo nebo rekvalifikační kurz. Je také dobré dávat si pozor na staří inzerátů, které tam najdeme, neboť mnohá místa už byla dávno obsazena a firmy je jen nestáhly z nabídky.

Osobně jsem nezažil, že bych dostal od Úřadu práce seznam firem, které hledají pracovníky a musel je povinně obíhat a nabízet se. Spíš jsem využíval vždy jejich internetové stránky a hledal si nabídky přímo tam.

Viz také - Úřad práce kontroluje, pomáhá a radí?

10. Všechno dohromady se počítá

Odvážnému štěstí přeje, ale je potřeba být aktivní ve všech směrech, neboť až všechno dohromady může přinést úspěch při hledání práce. Nové místo nám zajistí jen chytré spojení všech výše uvedených oblastí, na které se musíme soustředit při úspěšném hledání práce. Na všem záleží a každá maličkost rozhoduje.

Co mi pomůže dobrý životopis, když o něm nikdo nebude vědět nebo ho pošlu špatným firmám? Co mi pomůže návštěva veletrhu práce, když každé firmě nedám svůj životopis nebo viziku? Jak mi můžou pomoci kamarádi, známí, bývalí kolegové, když na ně nebudu mít žádný kontakt?

Bez práce se může stát každý a chce to být připraven!

Škoda, že jsem na ten správný postup přišel až tak pozdě, když jsem nezaměstnaný, marně hledám práci a zkouším všechny možné způsoby, jak novou práci získat. Kdybych byl lépe připraven ještě v době, když jsem měl práci, tak by hledání práce bylo mnohem jednodušší a netrvalo by mi to tak dlouho. Nemusel bych totiž ztrácet čas vytvářením životopisu, hledáním adres personálních agentur, vytvářením seznamu vhodných firem, kde bych chtěl pracovat ani hledáním kontaktů na bývalé kolegy a všechny známé.

No nic, nyní jsem poučen a teď na to budu už dávat pozor. Až najdu práci, tak budu stále dbát, aby můj životopis byl aktuální, aby byl viditelný i na internetu na všech pracovních portálech, abych měl stále aktuální kontakty na kolegy a známé. Budu si dále udržovat seznam firem, které hledají pracovníky, abych v připadě potřeby mohl udělat rychlou obesílací akci s žádostí o místo.

Člověk nikdy neví, co se může přihodit ;-)

Komentáře

 1. zajimave jsou take vyhledavace a agregatory prace, z ceskych trema GetJob.cz

  OdpovědětSmazat
 2. Na GetJob je jenom úvodní stránka :-(
  Jinak už jsem vyzkoušela všechno. Sociální sítě moc nedoporučuju, když jsem to hodila v diskuzi do placu, dostalo se mi rad typu kdo chce, práci si najde a běž dělat uklízečku. Jenom mě to ztrapnilo. Možná proto, že to byl dost pravicový portál.
  Hanka

  OdpovědětSmazat
 3. To je dobrý fór s tím GetJob :-)
  Udělá si tady reklamu a pak tam nic není. Hahaha!

  OdpovědětSmazat
 4. Ahoj,
  pročítám různé diskuze o tom, jak lidé hledají práci. A pořád zjišťuji, že hodně lidí neví, co a jak - kde hledat, jak napsat CV a motivační dopis, jak se připravit na pohovor atd. A protože jsem personalistka na rodičovské dovolené s dostatkem volného času, založila jsem blog http://cesta-k-lepsi-praci.eblog.cz/ a fcb stránku www.facebook.com/…klepsipraci/ a také píši příručku Cesta k lepší práci, kde bude popsaný kompletní popis cesty k úspěchu. Tak se mrkněte! Hezký den. Tina B.

  OdpovědětSmazat
 5. Čtením této diskuze jsem si vzpomněla na sebe, kdy jsem nemohla najít práci. Zkuste se mrknout na stránky https://www.airjobs.cz jedná se o spolehlivý portál takže snad Vám pomůže :)

  OdpovědětSmazat
 6. Ahoj, jestli sháníte novou práci, či brigádu, rozhodně mrkněte na stránku http://www.personalistka.cz kde mají neustále nové nabídky ve všech oborech:) Vřele doporučuji.

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen