Přeskočit na hlavní obsah

Zprávy z trhu práce (březen 2010)

27. března 2010

Krize i tlak firem stlačily dolů ceny kurzů jazykových škol v ČR
Hospodářská krize stlačila v České republice až o třetinu dolů ceny kurzů jazykových škol. Ty jsou pod obrovským tlakem firem, jež omezují a často zcela přestávají platit výuku zaměstnancům. (celý článek)

Pokladním za pět let vzrostl plat o 25 procent. Lépe jsou na tom také lékaři
I když je ekonomika v potížích, někteří lidé si podle nejnovější statistiky vývoje mezd polepšili. Největší přírůstek platů si za posledních pěti let připsali pokladní v obchodě. (celý článek)

26. března 2010

Víte, jak hledat práci u nás i v zahraničí? Otestujte se
Počet nezaměstnaných se blíží 10 procentům. O jedno volné místo se uchází přes 18 zájemců. Najít práci je nyní mnohem obtížnější než v minulosti. Odborníci radí při hledání zkombinovat různé možnosti, jak se ke vhodné práci dostat. (celý článek)

25. března 2010

Zaměstnance čeká stagnace mezd i benefitů
Zaměstnanci mohou v letošním a příštím roce očekávat stagnaci mezd, nelze počítat ani s nárůstem benefitů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi představiteli českých odborových svazů, které v současnosti vedou se zástupci zaměstnavatelů jednání o kolektivních smlouvách. (celý článek)

Byla půl roku nezaměstnaná, pak začala podnikat a přišla pracovní nabídka
Na začátku byla sebevědomá a klidná. S každým dalším pohovorem, který nevyšel, se Marie propadala do beznaděje. Po pěti měsících bez zaměstnání začala podnikat. Po nákupu strojů za 200 tisíc však přišla pracovní nabídka. (celý článek)

24. března 2010

Ve zkušební době zaměstnavatelé propustí až třetinu lidí
Ve zkušební době zaměstnavatelé propustí až třetinu lidí. V trvající době ekonomické nejistoty se poměr ukončení spolupráce ze strany zaměstnavatele mírně navýšil. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz, mezi více než tisícovkou respondentů. (celý článek)

Progresivní daň není léčba, spíše solidarita
Zatímco Českem obchází strašák progresivní daně, odvádíme již nyní daně progresivně. S výjimkou těch nejbohatších, kteří mají naopak úlevy. Volby se blíží, což mimo jiné znamená, že politici dávají stále větší akcent na populární a snadno uchopitelná témata. Proto politické strany slibují nová pracovní místa (před volbami je zajistit neumí?) a všechno dobro světa. (celý článek)

Důvěra v ekonomiku zamířila opět dolů
Důvěra v tuzemskou ekonomiku po lednovém a únorovém růstu opět poklesla. Souhrnný ukazatel důvěry v březnu ve srovnání s únorem poklesl o 0,6 bodu. V meziročním srovnání je však souhrnný ukazatel důvěry vyšší o 14,8 bodu. Uvedl to dnes Český statistický úřad. (celý článek)

23. března 2010

Banky nabírají nové zaměstnance
Tuzemské banky plánují v letošním roce nábor nových zaměstnanců a chtějí dále rozšiřovat pobočkové sítě. Raiffeisenbank dnes oznámila, že chce v horizontu 18 měsíců přijmout stovky nových pracovníků a otevřít desítky poboček. Obdobný plán má také UniCredit Bank nebo GE Money Bank, rozšiřovat pobočkovou síť chtějí i jiné velké banky. (celý článek)

22. března 2010

Na zaslaný životopis nedostala třetina uchazečů odpověď
Více než třetina lidí (35 procent), kteří reagovali na inzertní nabídku práce, se odpovědi nedočkala. Další pětině uchazečů firmy zaslaly neosobní zamítavý e-mail až teprve po relativně dlouhé době. (celý článek)

Termíny daňových povinností mají chyták, hrozí sankce
Z blížících se termínů si pohlídejte především rozdíl v placení nedoplatků za sociální a zdravotní pojištění. Špatné pochopení vám může hodně zkomplikovat život. (celý článek)

20. března 2010

Kvůli krizi hrozí výpověď i matkám na mateřské. Zákon to dovoluje
Krize dopadá na firmy, a ty, pokud se celé nebo částečně ruší či stěhují, mohou dát výpověď i maminkám na mateřské. Je to černá vize, ale v době ekonomických těžkostí firem docela reálná. Připravte se na to, že vaše původní pracovní pozice po návratu z mateřské či rodičovské už možná nebude existovat. (celý článek)

19. března 2010

KONTAKT aneb odborné sociální poradenství v praxi
Kontakt byl založen v roce 2000 v rámci Centra sociálních služeb Praha. Impulzem ke vzniku specializovaného poradenského střediska byla akutní potřeba informovat obyvatele Prahy o spektru sociálních a návazných služeb. (celý článek)

Požadavky zaměstnavatele mě NEodradí!
Zažil to snad každý, kdo někdy hledal práci. Lákavá pracovní nabídka, jenže požadavky zaměstnavatele na vzdělání, praxi, jazykové znalosti, řidičský průkaz nebo jiné dovednosti byly tím, co jsme zkrátka nesplňovali. V naprosté většině případů je takový inzerát odložen, neboť právě požadavky zaměstnavatele považují uchazeči za něco naprosto zásadního. A to je veliká chyba. (celý článek)

18. března 2010

Počty částečných úvazků loni vzrostly, stále ale zaostávají za EU
Množství lidí, kteří pracují na částečný pracovní úvazek, se v loňském roce výrazně zvýšilo. Podle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu využívalo na konci loňského třetího čtvrtletí zkrácenou pracovní dobu 270.900 lidí, meziročně o zhruba 12,5 procenta více. (celý článek)

17. března 2010

Práci na internetu vám pomůže najít hlídací pes
Nabídek práce je na internetu moc. Pokud chcete, abyste dostávali jen ty, které se pro vás hodí, využijte služeb hlídacího psa. Vybere vám nabídky podle nastavených kritérií. (celý článek)

Lidé vydali nejvíce peněz opět na bydlení a energii
České domácnosti v posledním čtvrtletí loňského roku utrácely nejvíce za bydlení a energie – šlo na ně přes dvacet procent celkových výdajů. Uvedl to dnes statistický úřad. Domácnosti tak za bydlení platí nejvíce ze svých výdajů již od začátku loňského roku, před tím lidé sahali do peněženky nejvíce kvůli potravinám a nealkoholickým nápojům. (celý článek)

Živnostníkům by mělo ubýt papírování
Drobným a středním podnikatelům by mělo ubýt papírování. Sněmovna včera odeslala do závěrečného čtení vládní návrh zákona, který má snížit administrativní zátěž živnostníků o pětinu, a ušetřit jim tak až 1,3 miliardy korun ročně. (celý článek)

16. března 2010

Češi šetří, tržby v maloobchodě klesly o pět procent
Rostoucí nezaměstnanost nutí Čechy omezovat výdaje. Maloobchodní tržby v lednu meziročně klesly o pět procent, což je nejhlubší pokles od roku 2000. Nejvíce lidé šetřili na nepotravinářském zboží a pohonných hmotách, kde pokles dosáhl téměř 10 procent. (celý článek)

15. března 2010

Většina lidí loni vydělala méně, rostly jen vysoké platy
Hrubá střední měsíční mzda, takzvaný medián, se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v podnikatelském sektoru meziročně snížila o 0,8 procenta na 21 715 korun. Více než polovina lidí v Česku tak loni dostávala o desítky i stovky korun méně než v roce 2008. (celý článek)

13. března 2010

O každé pracovní místo je boj. Šanci má je ten, kdo zaútočí na všech frontách
Deset z deseti odborníků říká, že když hledáte práci, je to činnost na plný úvazek. Nejúčinnější je zkombinovat všechny způsoby, inzeráty, weby, a oslovit kamarády. A svěřit se s tím i na Facebooku. (celý článek)

12. března 2010

Evropská unie podpoří zaměstnance ohrožené strukturálními změnami v podnicích
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo výzvu pro předkládání grantových projektů Zvýšení adaptability zaměstnanců restrukturalizovaných podniků v rámci OP LZZ. Celková částka 300 519 242 Kč , vyčleněná z ESF a státního rozpočtu , půjde na zvýšení přizpůsobivosti zaměstnanců podniků, kterým hrozí kvůli nepříznivé ekonomické situaci strukturální změny, včetně propouštění. (celý článek)

11. března 2010

Počet rekvalifikací roste, jejich kvalita naopak klesá
Zájem o rekvalifikace v době rostoucí nezaměstnanosti výrazně stoupl. Úřady práce zaznamenávají v současnosti až dvojnásobný počet žadatelů oproti březnu roku 2009. Největší zájem je o kurzy účetnictví, řidičské průkazy všech typů a různé úrovně práce s počítači. (celý článek)

10. března 2010

Pomoc EU živnostníkům míří do Česka
Živnostníci, kteří přišli o živobytí kvůli hospodářské krizi, by se mohli podle představ Evropské unie vrátit k přerušenému byznysu. Šanci jim nabídli ministři pro zaměstnanost a sociální věci, kteří souhlasili s plánem bruselské komise, jak podržet firmy do deseti pracovníků a nezaměstnané podnikatele. (celý článek)

9. března 2010

Recese platy nesrazila - průměrná mzda vzrostla na 23,5 tisíce
Ani hospodářská recese nezbrzdila růst platů. Průměrná mzda totiž loni v Česku vzrostla o 907 korun na 23 598 korun. Proti předchozímu roku tak byla vyšší o čtyři procenta. Po odečtení inflace se mzda v loňském roce zvýšila o tři procenta. (celý článek)

580 tisíc lidí je bez práce. A nová místa nevznikají
Hlavní vlnu propouštění má česká ekonomika za sebou, shodují se podnikatelé a analytici. Ale: na trhu se netvoří nová pracovní místa, dodávají. Nedá se proto čekat, že by lidí bez práce v dohledné době ubývalo. O jedno volné pracovní místo nyní v Česku bojuje osmnáct uchazečů. (celý článek)

8. března 2010

Míra nezaměstanosti už se blíží vrcholu, klesat však začne až příští rok
Únorová míra nezaměstnanosti 9,9 procenta se podle mínění většiny analytiků blíží maximu, trvalý pokles však přijde teprve se silnějším růstem ekonomiky. Ten je očekáván až v příštím roce. (celý článek)

Firmy jsou v nabírání nových lidí opatrné - propuštěných bude víc
Tuzemské podniky přes zastavení poklesu ekonomiky plánují i ve druhém čtvrtletí 2010 více zaměstnance propouštět, než nabírat nové. Vyplývá to z výsledků studie Manpower Index trhu práce, které byly jen nepatrně lepší než ve výhledu pro první čtvrtletí. (celý článek)

4. března 2010

Na shánění letní práce v zahraničí je nejvyšší čas, radí odborník
Práce v zahraničí dnes už není jen výsadou mladých studentů. Na zkušenou jezdí do ciziny i lidé středního věku. V on-line rozhovoru jste se ptali například na potřebné evropské formuláře a na sociální dávky v ostatních zemí Evropské unie. (celý článek)

Nezaměstnanost zřejmě přesáhne deset procent
Nezaměstnanost v únoru s velkou pravděpodobností překročila historickou desetiprocentní hranici. Alespoň to odhadují to analytici, podle kterých je ekonomická situace stále nepříznivá a podniky tak zatím nechtějí vytvářet nová pracovní místa. (celý článek)

3. března 2010

Bez znalosti angličtiny jste na pracovním pohovoru "out"
Dvě třetiny firem požadují, abyste uměli angličtinu. Budete ji potřebovat u německé či francouzské firmy. Naopak ruštinu moc neuplatníte. (celý článek)

Počet bankrotů prudce roste, zvláště osobních
Během ledna a února letošního roku bylo vyhlášeno 929 bankrotů, což je v meziročním srovnání nárůst více než o 123 procent. V samotném únoru přitom bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů za jeden měsíc, celkem 473. (celý článek)

2. března 2010

Mzdy v ČR se snížily až na úroveň roku 2007
Již od roku 2008 dochází ke snižování či v lepším případě ke stagnování mezd. Jednotlivé pracovní oblasti se mezi sebou však liší. Jak se nepříznivý vývoj odrazil v oborech oblasti financí, marketingu a IT? (celý článek)

1. března 2010

Stát zaplatil do konce února o téměř 53 procent víc na podporu v nezaměstnanosti
Česká republika zaplatila do konce února letošního roku o 52,8 procenta víc na podporu v nezaměstnanosti než ve stejném období loňského roku. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. (celý článek)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen