Přeskočit na hlavní obsah

Životopis na Internetu nám pomůže najít práci

Kdo hledá práci, tak používá různé metody a způsoby. Většinou každý zájemce o práci vyhledává volná místa na Internetu na různých pracovních portálech, ať už to jsou ty největší v ČR - Jobs.cz, Prace.cz, Monster.cz, Sprace.cz, příp. i některé zahraniční, když někdo chce pracovat v zahraničí. Základní postup je ale většinou stejný, tj. najdeme si inzerát, napíšeme úvodní motivační dopis a zašleme s životopisem dané firmě, či personální agentuře, která inzeruje volné místo.

Vůbec ale netušíme, že některé inzeráty na práci již třeba nejsou vůbec aktuální a jen je někdo zapomněl smazat. No a pak se divíme, že nám nikdo ani neodpoví na naší žádost o místo. Málokoho také napadne, že některé inzeráty se opakují na většině portálů, jen jsou uvedeny pod jinou pracovní agenturou a s trochu jiným textem. Takže píšeme zbytečně i na místa, na která jsme už psali a většinou tím jen ztrácíme čas ;-)

Jak postupují personalisté z agentur i firem?

Je nutné si uvědomit, že každý personalista, HR pracovník, head-hunter, či náborář, při hledání kandidátů na volné místo sice dostává životopisy na publikované inzeráty, ale všichni také hledají aktivně vhodné uchazeče. Využívají pracovní portály, ale také používají Google.com, Seznam.cz, Yahoo.com, Bing.com a další vyhledávače na Internetu.

Internet je totiž nejlepší místo, kde se dá najít nějaký odborník, specialista, profesionál, o kterého firma stojí a kterého by ráda zaměstnala. Každá firma dostává totiž desítky i stovky životopisů a ne každý personalista má čas se prohrabovat tím velkým množstvím zaslaných žádostí. Postupuje se obvykle tak, že firma má volné místo, které chce obsadit, takže osobní oddělení začne vyhledávat vhodné kandidáty. Zkusí nejprve najít někoho uvnitř firmy a osloví stávají zaměstnance, zda nemají někoho známého, kdo by se hodil.

Když se nedaří, tak dají nějaké inzeráty na web nebo do tisku, obrátí se na pracovní agentury, ale prioritní je vlastní vyhledávání a oslovování lidí, kteří třeba někde na internetu publikovali svůj online životopis.

Životopis na Internetu je základ při hledání práce?

Stále více personalistů u nás i ve světě hledá životopisy uchazečů o práci na Internetu a když jsem se nedávno bavil se známou, která pracuje v HR oddělení jedné firmy, tak mi to také potvrdila. Nevyžádané životopisy, které dostávají, tak prý ani nečtou a rovnou je mažou, neboť se k nim stále někdo hlásí a oni třeba ani nemají žádné volné místo.

Jednou z možností, jak získat práci, je tedy i publikovat svůj životopis na Internetu, aby ho firmy a agentury lehce nalezly, když mají volná místa a hledají vhodné kandidáty. Neznamená to ale, že každý nezaměstnaný si musí hned udělat nějaké profesionální web stránky. Ty sice můžou pomoci ale stačí si i vytvořit např. blog na některém blogovacím portálu zdarma a publikovat tam jen svůj životopis, popř. si zdarma vytvořit online profil na některém z pracovních portálů v ČR nebo i v zahraničí, jak jsem již psal v několika předchozích příspěvcích.

Publikování CV na internetu nám sice práci nezaručí, ale je to jedna z možných cest, které nám mohou trochu pomoci při hledání nové práce. Stále častěji totiž platí, že kdo není na Internetu, ten jako by ani nebyl ;-)

Viz předchozí příspěvek - Online životopis a odborný profil...

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen