Přeskočit na hlavní obsah

Nezaměstnanost v ČR závisí na trhu v USA

Když jsem četl v rychlosti na internetu nové zprávy, že americký Senát nedávno schválil nějaký nový zákon na podporu zaměstnanosti, jehož součástí je zvýšení výdajů na stavbu silnic a daňové úlevy pro firmy, které najmou nové zaměstnance, tak mě napadlo, proč se vlastně Česká republika nenechá trochu inspirovat? Proč naši politici stále vymýšlí nějaké české cestičky a populistická řešení?

"Schválení je vítězstvím pro prezidenta Obamu, který z boje s nezaměstnaností učinil jednu ze svých hlavních priorit pro letošní rok. Míra nezaměstnanosti v zemi činí nyní 9,7 procenta a od začátku recese v prosinci 2007 zaniklo v ekonomice 8,4 milionu pracovních míst. Podle ekonomů by nový zákon mohl přinést až 250.000 nových pracovních míst."

Počet ztráty zaměstnání v USA(Zdroj: Road to Recovery - část grafu vlevo je stav, kdy vládl Bush a ta modrá vpravo je změna při opatřeních, které zavedl prezident Obama dle "The American Recovery and Reinvestment Act".)

Nezaměstnanost je největší problém současnosti?

Ztráta zaměstnání je problém celého západního světa a je zajímavé sledovat, jak některé země reagují, jaká dělají opatření proti snížení nezaměstnanosti a na podporu tvorby nových pracovních míst. Jsem přesvědčen, že pracovní trh v ČR je plně závislý na trhu v Evropě, který zase reaguje na stav v USA.

Za nezaměstnanost v ČR nemůže jen Čína a její levné výrobky, které všichni dovážejí, neboť je Češi tak chtějí. Nějaká ochrana státu proti takovému levnému dovozu by sice pomohla, ale jen krátkodobě. V delším horizontu může na globálním trhu pomoci jen něco úplně jiného a řešením není ani zavřít hranice a uvalit vysoké clo na veškerý dovoz, aby u nás firmy více (vůbec) prosperovaly.

Co by mohlo pomoci ekonomice je ale možné odvodit z příkladů ve vyspělém světě a ten graf výše pěkně ukazuje, jak se změnil stav počtu ztráty zaměstnání v USA při zavedení opatření prezidenta Obamy. Zákon na podporu zaměstnanosti v USA by mohl být možná inspirací i pro ČR a je škoda, že politikům u nás jde úplně o něco jiného a zájmy země jsou jim většinou lhostejné ;-)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen