Přeskočit na hlavní obsah

Jsem příliš "kvalifikovaný" na volné místo

Deník nezaměstnanéhoPrávě jsem se vrátil z jednoho přijímacího pohovoru na zajímavou pozici u firmy, kam jsem se před časem hlásil, no a znovu jsem si ověřil, že příliš mnoho informací v životopisu škodí. Jedna věc je věková diskriminace při hledání práce, o které jsem se zmiňoval dříve.

Dnes jsem ale zažil pocit, že jsem příliš "kvalifikovaný" na danou pozici. Anglicky se tomu říká, že jsem "overqualified", kdy nějak nechápu, co na tom může někomu vadit.

Chci totiž pracovat u firmy na nižší pozici, než jsem byl dříve, na kterou mám až příliš velkou kvalifikaci, ale která by mě bavila. Nemusím snad zmiňovat to, že nejsem schopen sehnat žádné odpovídající místo a musím se proto dívat i na nižší pozice za méně peněz ;-)

Na internetu jsem tedy našel jeden inzerát na volné místo u sympatické firmy, které se mi docela líbilo a kde jsem splňoval všechny odborné předpoklady. Poslal jsem tedy svůj životopis a kupodivu jsem byl pozván k osobnímu pohovoru. Potěšilo mě to, neboť dané místo se mi líbilo a práce by mě bavila. Vůbec jsem neřešil to, že bych začínal jako junior za méně peněz, než jsem dostával na své poslední pozici.

Při osobním pohovoru jsem ale dostal otázku, zda bych "neklesl" na svém odborném žebříčku, když mám již takovou praxi a odborné zkušenosti a nyní chci dělat takovou juniorskou pozici. Odpověděl jsem, že opravdu ne, neboť mi nejde vůbec o to, abych byl nějakým šéfem, ale že chci dělat práci, která mě bude bavit a je mi úplně jedno, kolik za ni dostanu peněz. Klidně začnu na nejnižší pozici v týmu a prioritní pro mě je to, aby mě práce bavila a abych byl přínosem pro firmu, kde bych mohl zužitkovat své bohaté zkušenosti. Nebráním se ale ani tomu, že bych za 1-2 roky, až osvědčím své nasazení a odborné kvality, mohl postoupit na nějakou další pozici u nich ve firmě.

Přijímací pohovor jsem zvládnul docela dobře, ale cítil jsem na závěr, že jsem pro ně příliš "kvalifikovaný" na danou pozici a evidentně jim vrtalo v hlavě, proč se k nim vůbec hlásím. Nezaznělo to, ale měl jsem pocit, že se bojí, že bych jim odešel, kdybych dostal nějakou jinou (lepší) pracovní nabídku a že budu asi příliš velký machr pro jejich stávající tým.

Rozloučili jsme se sice se slovy, že se jim líbím a že se ozvou do týdne, ale neznělo to moc upřímně a tuším, že dostanu zamítavou odpověď. Raději asi přijmou někoho mladého po škole, kterého si zaškolí a můžou mu dát málo peněz, než čtyřicátníka, který zaškolení nepotřebuje, ale mohl by jim případně odejít ;-)

(Musím zdůraznit, že mám sice mírně přes čtyřicet, ale vypadám ani ne na třicet. Každý je většinou šokován, když se dozví, kolik mám let, neboť jsem mladý tělem i duchem.)

Komentáře

 1. Spíš se báli, že budete chtít brzo zvýšit plat z titulu své vyšší kvalifikace, nebo že budete chtít jinou práci(třeba i v samotné firmě), ale oni potřebovali obsadit na delší dobu TOHLE místo, a ne po 1-2 letech místo vyšší, jak jste sám zmínil.

  OdpovědětSmazat
 2. Souhlasím, asi je to tak a ani se jim nedivím. Firmy hledají zaměstnance většinou jako levnou pracovní sílu, která jim nějaký ten rok vydrží. U toho si ale neuvědomují, že i ta "levná" síla bude chtít někdy zvýšit plat, příp. jim odejde jinam.

  Pro zajímavost: pracuji teď pro jinou velkou firmu, která mě nevzala do zaměstnání asi ze stejných důvodů (ani neodpověděli na moje CV). No a teď u nich pracuji jako kontraktor a platí za mě asi 3x více dodavatelské firmě, která mě k nim pronajímá jako OSVČ :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Mám naprosto stejné zkušenosti jako strojní inženýr. Mám 56 let a nevím, jestli ještě nějaké zaměstnání seženu. Zatím chodím po brigádách (tam je kvalifikace nezajímá). Asi budu nucen nějak podnikat. Ale nevím jak, aby mne to uživilo. Josef

  OdpovědětSmazat
 4. Hmm, nejhorší je, když se spojí (skrytá) věková diskriminace s překvalifikací, to je asi nejhorší kombinace. V určitém věku je už asi také těžké změnit obor a začít úplně od začátku. Přeji hodně štěstí!

  OdpovědětSmazat
 5. Hezký článek a vím asi, jak se cítíte. Mě je sice 26 let a mám za sebou vysokou školu, ale bohužel nemůžu najít uplatnění. Nevadilo by mi pracovat na nižší pozici a mít nižší plat, především chci pracovat. Je mi smutno, když na ono místo vezmou nakonec dívku po maturitě...

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen