Přeskočit na hlavní obsah

Jak se stát OSVČ a nebýt "příživníkem" státního rozpočtu?

Odborářský boss Jaromír Dušek v interview na iDnes minulý týden označil všechny, co pracují jako OSVČ, za příživníky státního rozpočtu, což mě nutí k reakci, neboť bych chtěl také začít pracovat jako OSVČ. Nechci být ale příživník ani žádný parazit na státním rozpočtu, tak nevím, co tím přesně šéf odborů Dušek myslel a proč by měl být každý drobný podnikatel "parazit":

"Vážený OSVČ, kdybych čtenářům popsal jaká všechna zvýhodnění oproti běžným zaměstnancům (s benefity) mají OSVČ, přestali by vás možná lidi na ulici zdravit. Buďte rád, že se toho nedopustím. Patří mezi největší příživníky státního rozpočtu."

Pane Dušku, co znamenají ta "všechna zvýhodnění", co mají OSVČ oproti normálním zaměstnancům? Co myslíte těmi "příživníky státního rozpočtu"? Moc by mě to zajímalo, neboť nyní jsem nezaměstnaný a jediná pracovní nabídka, kterou jsem zatím dostal je práce jako OSVČ. Nechci být ale žádný "parazit", tak zvažuji, že se OSVČ nestanu a raději budu dál pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Bude to tak pro stát lepší a nebudu tím "příživníkem" jako OSVČ?

Co mi doporučujete, pane Dušku? Máte snad pro mě nějaké místo u vás v odborech? Rád pro vás budu pracovat, když mi dáte pár korun, všechny ty zaměstnanecké výhody, nějaké ty stravenky a k tomu režijku na dopravu pro všechny členy mé rodiny ;-)

(Dělám si srandu, pro Duška a podobné exoty bych nepracoval za žádnou cenu a za žádné výhody. To budu raději zametat chodníky a uklízet bordel v ulicích!)


Být "příživník" OSVČ nebo raději nezaměstnaný?

Nedávno jsem zmiňoval, že zatím jediná reálná nabídka na práci, kterou jsem dostal (rozeslal jsem asi 200 životopisů), je možnost pracovat jako OSVČ (na fakturu) pro jednu firmu, která by měla pro mě práci asi na půl roku (možná i déle). Bude to pro mě ale znamenat, že se odhlásím z ÚP, přestanu dostávat podporu a stát za mě nebude muset platit SP ani ZP. Zřídím si živnostenský list a vše si začnu platit sám a to bez nějaké jistoty, že vůbec dostanu proplacenou fakturu za svou práci.

Podle odborářského šéfa, Jaromíra Duška, tím ale budu patřit mezi všechny ty "příživníky státního rozpočtu" (OSVČ) a budu mít mnohem větší výhody jak nějaký normální zaměstnanec. To teda nevím, jaké "výhody", ale nebudu mít nárok ani na placenou dovolenou ani na nemocenskou (onemocním a nic nevydělám). Nebudu mít žádnou výpovědní lhůtu ani nejsem chráněn Zákoníkem práce. Žádné firemní požitky, žádné stravenky, žádné odborové rekreace, žádné režijní jízdenky, žádné příspěvky na dopravu...

Nějak nevidím žádné výhody OSVČ a spíš se obdivuji, že jsem schopen postoupit to riziko vrhnout se do podnikání jako OSVČ, že mám odvahu použít své úspory na úvodní financování provozu své firmy a to i při vidině nejistoty, co mě čeká. No a k tomu budu muset ještě poslouchat nějakého opravdového "parazita" Duška, který mě bude nazývat příživníkem?

Božínku! Vypráskat bičem a hnát svinským krokem!

Komentáře

  1. Taky máte výhodu, že po vystavení faktury vám ji třeba nikdo neproplatí.
    Hanka

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen