Přeskočit na hlavní obsah

Zprávy z trhu práce (únor 2010)

26. února 2010

Zadluženost Čechů stále roste, blíží se bilionu korun
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během ledna proti konci prosince opět zvýšily. Vzrostly o 2,348 miliardy korun na 985,66 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 101,491 miliardy korun. (celý článek)

24. února 2010

Registr povolání přijde na 120 milionů
Vytvoření zcela nového systému celoživotního a dalšího vzdělávání – takzvané Národní soustavy kvalifikací – přijde v příštích pěti letech na rovných 120 milionů korun. Podle informačního systému o veřejných zakázkách ho vybuduje Hospodářská komora a Svaz průmyslu společně s dalšími institucemi. (celý článek)

23. února 2010

Investorům chybějí špičkoví experti
Češi budou mít co dělat, aby udrželi svou pověst rozvíjejícího se středoevropského centra informačních technologií. Podíl zahraničních investorů v oblasti IT a vývoje softwaru je sice v Česku vyšší než v jiných zemích Visegrádské skupiny, ale příliv high-tech investic naráží na mantinely. (celý článek)

18. února 2010

Výzva "Školení je šance" se setkala s enormním zájmem ze strany zaměstnavatelů
Více než 1 800 projektových žádostí za cca 8,6 mld. Kč přijalo Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky (MPSV) v rámci výzvy Školení je šance. Zájem firem tak vysoce předčil očekávání. Výběrová komise dosud doporučila k financování 356 projektů za téměř 1,5 mld. Kč. (celý článek)

13. února 2010

Polovina lidí přistoupí na nižší plat, pokud by to firmě pomohlo z krize
O jedno pracovní místo teď v České republice bojuje v průměru 18 uchazečů. Proto čím dál více lidí souhlasí s tím, že nastoupí do jiného oboru, než ve kterém dosud pracovali a dokonce za nižší plat. (celý článek)

9. února 2010

Znalost cizího jazyka v životopise nezkreslujte. Lhaní vám může ublížit
Pokud se ucházíte o místo, kde zaměstnavatelé požadují jazyk, raději předem kriticky přiznejte, jak na tom jste. Jinak se šéfové budou cítit podvedeni a vy si tím rozhodně nepomůžete. (celý článek)

8. února 2010

Míra nezaměstnanosti opět vzrostla, v lednu na 9,8 procenta
Loni v lednu činil podíl lidí bez práce 6,8 procenta. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí a údaje jsou v souladu s očekáváním analytiků. Pracovní úřady evidovaly ke konci ledna 574.226 uchazečů o zaměstnání. (celý článek)

Příspěvek na bydlení už není jen pro sociálně slabé
Obecně platí, že příspěvek na bydlení je dávka, která je poskytována rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. To je definice, která se ovšem pomalu, ale jistě stává mýtem. (celý článek)

4. února 2010

Vysokoškoláků je moc, klesnou jim platy
Vysokoškolský diplom už do budoucna nebude tak jistou poukázkou na vysoký plat, jako je tomu dosud. A není to zdaleka jen kvůli hospodářské krizi. Nyní berou vysokoškoláci v průměru od 30 do 48 tisíc korun, tedy zhruba dvojnásobek průměrného platu. Do deseti let by jejich mzda mohla poklesnout průměrně až o šest tisíc. (celý článek)

2. února 2010

Pracujete-li v cizině, nezapomeňte si pojistit zdraví
Vyjet za prací do ciziny není, alespoň v hranicích Evropské unie, žádný problém. Nesmíte však zapomenout na placení zdravotního pojištění, nejenže byste si pak museli platit všechny návštěvy lékaře z vlastní kapsy, ale česká zdravotní pojišťovna by vám navrch nadělila i pokutu. (celý článek)

1. února 2010

Honeywell otevřel v Brně další své centrum, práci najde 80 odborníků
V novém Honeywell Technology Solutions najde práci dalších 80 odborníků. Firma již ve svém kampusu v Brně zaměstnává 700 lidí. Řekla manažerka komunikace firmy pro region zahrnující i střední Evropu Zekie Dennehyová. (celý článek)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen