Přeskočit na hlavní obsah

Statistika - Počet nezaměstnaných v ČR

Rozhodl jsem se, že tady budu pro názornost uveřejňovat nějaké statistiky, týkající se trhu práce, které jsou veřejně dostupné, ale ne zas tak moc známé. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejňuje průběžně zajímavá data o vývoji nezaměstnanosti v elektronické formě, ale je to dostupné jen v .zip formátu, což není tak pohodlné pro rychlý náhled.

Myslím, že každý nezaměstnaný i každý uchazeč o práci by se mohl o ta čísla zajímat, proto zde přehledné zpracování posledních dat.

Počet nezaměstnaných v ČR (k 31.1.2010):

"K 31.1.2010 evidovaly úřady práce celkem 574 226 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet je o 35 090 vyšší než ke konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 vzrostl o 176 165. Z tohoto počtu je 562 409 dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Je to o 34 681 osob více než ke konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 je jejich počet vyšší o 178 567 osob."

Takže za 1 měsíc vzrostl počet nezaměstnaných skoro o 35 tisíc osob a to mluvím jen o lidech registrovaných na úřadech práce. Kolik dalších nezaměstnaných je celkově v ČR, o tom už žádné statistiky moc nehovoří. Bude jich spíše více, než méně.

Počet uchazečů o zaměstnání a volná pracovní místa:

Počet uchazečů o zaměstnání, počet volných míst
V tabulkové podobě ta čísla vypadají ještě mnohem hrozivěji:

RokNezaměstnanost
(tis. osob)
Míra nezam.
(v %)
Volná místa
(tis. míst)
2008364,56,1145,9
2009398,16,868,5
2010574,29,831,6

"Míra registrované nezaměstnanosti k 31. 1. 2010 vzrostla na 9,8 %. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 48 okresů, nejvyšší byla v okresech Jeseník (19,2 %), Znojmo (17,2 %), Hodonín (17,1 %), Most (17,0 %), Bruntál (16,8 %) a Děčín (16,0 %)."

Pěkné, v Praze je nezaměstnanost sice jen kolem 3-4%, ale jsou okresy (Jeseník), kde je skoro 20% nezaměstnanost a to už je tedy opravdu síla. Copak je jediným řešením, že se všichni přestěhují do Prahy?
(Zdroj: MPSV)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen