Přeskočit na hlavní obsah

Práce je jen pro mladé a starší mají smůlu?

Odpověděl jsem již na desítky inzerátů a stále jsem bez práce. Začínám sice teprve druhý měsíc hledání, takže si ještě vybírám volná místa dle své specializace a odpovídám jen na inzeráty, kde plně splňuji požadavky. Stále ale nejsem úspěšný. Když už mi nějaká firma alespoň odpoví (tak 1 z 10 obeslaných), tak dostanu zamítavou odpověď.

Ty zajímavé nabídky na práci, co jsem dostal přímo od pracovních agentur, které jsem obeslal, zůstaly také bez odpovědi, bez pozvání k osobnímu pohovoru, bez jakékoliv reakce. Fakt už nevím, co si mám myslet, že by bylo tolik stejně zkušených zájemců o jedno vysoce odborné místo?


Jsem diskriminovaný kvůli věku?

Chápu, že firmy, které dostávají desítky životopisů a žádostí o práci, tak nemůžou odpovídat na každou žádost zvlášť. Vyberou si nejvhodnější kandidáty, ty pozvou na osobní pohovor a na ostatní žádosti nemají čas. Když už jsem ale byl vybrán dle mých odborných znalostí a praxe ve svém stručném životopisu, tak bych předpokládal alespoň nějakou slušnost a očekával bych alespoň zamítavou odpověď.

Napadá mne pouze jediné logické vysvětlení, že jsem "skrytě" diskriminován kvůli věku a nic s tím nenadělám.

Ve svém stručném CV totiž neuvádím datum narození (chytrá rada od jednoho HR specialisty), ale na vyžádání pak pošlu detailní životopis, kde uvádím všechny podrobnosti a věk je jediná zásadní změna, která se někomu nemusí moc líbit. Mám mírně nad 40 a někomu to může připadat, že se nehodím do mladého a dynamického týmu, kam se většinou hledají noví kolegové.

Koho zajímá, že nevypadám ani na 30 let, že jsem sportovec, chodím s batohem a vypadám spíš jako nějaký student? Nikoho to nezajímá, neboť mě ani nepozvou k osobnímu pohovoru ;-)

Myslím si, že každý druhý posuzuje lidi nad 40 let dle vzorů, co má kolem sebe a já osobně neznám nikoho nad čtyřicet (kromě sebe), kdo by neměl plešku, nebyl mírně obtloustlý nebo nevypadal na starého psa. Myšlením je také plno lidí v tomhle věku považováno za "staré psy", které již není možno ničemu novému naučit.


Práce jen pro 25-35leté, starší mají smůlu?

Samozřejmě, žádná diskriminace kvůli věku na trhu neexistuje (ze zákona), ale ruku na srdce, drazí personalisté, co rozhoduje při třídění životopisů, které dostáváte? Absolvent po škole (bez praxe) má smůlu, lidi nad čtyřicet jsou zase "obvykle" staří na normální pozice, když se tedy nejedná o místa vedoucích, manažerů a vyšších šéfů.

Tak, co s tím?

Mládí v "hajzlu", do důchodu daleko a dle životopisu jsem už dle mnohých starej pes. No asi se budu muset znovu narodit, nechat si změnit jméno a "mírně" upravit věk, aby mě alespoň pozvali k pohovoru a viděli, že jsem mladý tělem i duchem :-))

Komentáře

 1. Plně souhlasím, věk je překážkou a též neuvádím věk na žádostech o práci. Tady jsem našel stejnou radu na jakýchsi angl. stránkách:

  "If you are older, scan your resume to make sure you don't disclose your age via years of experience, etc. This is especially important in IT jobs."

  OdpovědětSmazat
 2. Míro, díky za doplnění, je vidět, že ta věková diskriminace existuje na celém světě. Pro zajímavost, objevil jsem stránky Plus50, které se zabývají diskriminací osob nad 50. Zde jeden citát z jejich článku:

  "Problém věkové diskriminace se na poli zaměstnanosti v našich zeměpisných šířkách řeší již delší dobu, a to nejen v rámci odborné veřejnosti. Domníváme se, že se v širších souvislostech jedná spíše o problém celospolečenský. Každý z nás zřejmě již slyšel o situaci, kdy má například firma několik kandidátů s prakticky podobným odborným profilem, liší se však rokem narození."

  Možná, že si měli dát do názvu spíše Plus40, neboť stejně na tom jsou i uchazeči o práci, kterým je 40 a více :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Myslím že člověk mírně nad 40 má úplně ideální věk a dostatek praxe. Oproti například osmadvacetileté slečně má stokrát lepší pozici. Kromě věku a pohlaví ji diskriminuje i kratší doba praxe, která je v krizi zásadní, na zaučování není čas ani peníze.

  OdpovědětSmazat
 4. To si také říkám, ale vysvětlujte to personalistům a HR managerům. Záleží ale na pozici, ta slečna bude mít jistě výhodu jako barmanka, asistentka, recepční a jako chlap bych neuspěl. Pak že jsou ženy diskriminované :-)

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen