Přeskočit na hlavní obsah

Nejtěžší práce je hledat si práci

Deník nezaměstnanéhoJsem už nějak unavený z toho neustálého hledání práce a to jsem vlastně teprve začal. Skoro každý den teď chodím někam na pohovor, ale nic není ještě jisté. Buď se ozvou (až posoudí další uchazeče) a nebo mě bude čekat pozvání na další kolo s někým dalším z firmy.

Hledat práci je opravdu asi nejtěžší práce, neboť není vidět žádný výsledek, žádné uspokojení z dobře vykonané práce. Práce od rána do večera a stále dokola to samé, bez možnosti to nějak ovlivnit nebo zlepšit.

Dnes jsem byl na jednom pohovoru, kde mi nabídli, že by měli práci, ale můžu pro ně dělat jen jako OSVČ (na fakturu). Dostal jsem i návrh nějaké smlouvy, kterou jsem lehce prolítnul a nic moc tedy. Firma neručí vůbec za nic, nemám na nic nárok a vypovědět to můžou kdykoliv, třeba druhý den, když se jim nebude něco líbit. Já tam nemám žádné záruky, nemám na nic nárok, splatnost mé faktury bude 20 dnů po ukončení měsíce.

Vypadá to, že tedy budu dělat skoro dva měsíce "zadarmo" a pak mi teprve zaplatí. Zaplatí? To je ještě ta správná otázka do pranice!

Zítra jdu sice na další pohovor, kde snad nabízí normální pracovní poměr, ale nevím. Je konec měsíce a ta smlouva na práci jako OSVČ je již od příštího týdne, takže bych mohl mít hned alespoň nějakou práci a snad i nějaký příjem (když pak zaplatí fakturu). U ostatních firem je to ještě běh na dlouhou trať a to bez nějaké jistoty, že mě vůbec vezmou.

Začnu asi jako ta "osoba samostatně výdělečně činná" (kdo tento termín vymyslel, to musel být teda lumen!), ale zkusím tu smlouvu ošetřit tak, abych mohl dát také nějakou výpověď a třeba nastoupit někam do normální práce, kdybych něco našel v dalších dnech. Současně s tím podepsáním smlouvy jako OSVČ mě totiž vyrazí z evidence na Úřadu práce a musím si sám platit sociální a zdravotní pojištění. V souvislosti s tím, že nevím, zda vůbec dostanu proplacenou fakturu, to je docela riziko.

Navíc, budu muset ještě poslouchat, že jsem příživník státního rozpočtu, když pracuji jako OSVČ - Jak se stát OSVČ a nebýt "příživníkem" ;-)

Co ale mám dělat? Počkat ještě, až najdu nějakou normální práci nebo to risknout a začít jako OSVČ? Budu mít sice více peněz a bude záležet jen na mě, jak se osvědčím a co dokážu. Sákriš, fakt ještě nevím...

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Úřad práce a Individuální akční plán

Zrovna jsem měl diskuzi s jedním nezaměstnaným kamarádem a ten mě seznámil s novinkou, co nabízí Úřad práce. S každým nezaměstnaným, který je v evidenci ÚP po dobu delší než pět měsíců, by měl Úřad práce vypracovat nějaký Individuální akční plán , který by měl prý zvýšit možnosti uplatnění uchazeče o zaměstnání na trhu práce. Už jsem byl z evidence ÚP vyřazen, neboť jsem si našel práci jako OSVČ , tak tohle neznám. Zapátral jsem ale trochu po internetu a docela mě to pobavilo. Kamarád se totiž pochlubil, že vypracování toho "akčního" plánu (mimochodem, až po roce, co je u nich v evidenci) spočívalo jen ve vytištění nějakého formuláře, který musel podepsat, a kde byla jediná věta: "Vyhledávání volných míst v inzertní nabídce (internetu, novinách) a kontaktování zaměstnavatele, pravidelně dokládat." Celý akční plán prý spočívá v tom, že musí každý měsíc poslat emailem úřednici na ÚP seznam firem, kam poslal životopis ;-) Docela mě to pobavilo, neboť bych si pod vy

Práce v zahraničí bez znalosti jazyka

Když jsem psal příspěvek - Kde hledat práci v zahraničí , tak jsem zmínil, že každý zájemce o práci v zahraničí by měl mít alespoň základní jazykové znalosti, neboť bez znalosti jazyka najít dobrou práci nebo pracovat v cizině, se opravdu moc nedá. Musím to doplnit, aby to nevyznělo nepřesně. Kdo chce pracovat v cizině , tak nutně nemusí znát jazyk dané země, když umí anglicky. Kdo ovládá alespoň základy angličtiny, tak má šanci najít kvalifikovanou práci v jakékoliv zemi. Musí být ovšem odborník v nějaké profesi, musí rozumět svému oboru. Kdo je v něčem dobrý a jeho profese je nedostatková v dané zemi, tomu příp. zaměstnavatel mnohdy odpustí jazykové nedostatky. (Už jsem tady zmiňoval příklady profesí, které hledají některé země prezentované na té akci Dny s Evropou , kdy např. v Maďarsku se hledají svářeči, zámečníci, personál zdravotnických a sociálních služeb, a znalost maďarštiny není nutná, postačí angličtina. Naopak v takovém Norsku a Švédsku požadují alespoň základní znalost