Přeskočit na hlavní obsah

K čemu jsou dobré personální agentury

Deník nezaměstnanéhoKdyž jsem psal příspěvek, kde lze najít seznam pracovních agentur a následně o tom dobrém nápadu, jak obeslat pracovní agentury, tak jsem netušil, kolik dostanu od nich "nabídek" na práci a kolik pozvání na pohovor mě bude čekat.

Vůbec ale nechápu, proč každá druhá agentura vyžaduje osobní pohovor u nich, když by stačilo udělat jen stručný pohovor po telefonu a pak se bavit o nějakých konkrétních volných místech.

Většinou totiž agentury ani žádná vhodná místa nemají, chtějí jen získat dalšího kandidáta a toho pak někomu nabízet. To snad ale můžou i bez osobního pohovoru, který se mi mnohdy zdá jako ztráta času. Většinou totiž narazím na nějakou mladou dívčinu nebo mladíka, kteří nemají vůbec tušení o mém oboru a diskuze je úplně k ničemu ;-)

Existují ale výjimky a dobré personální agentury si zaslouží poděkování, neboť každému uchazeči o práci můžou v mnohém pomoci.

Jeden příklad jednání s personální agenturou XYZ:

Volala mi paní z nějaké personální agentury, kam jsem posílal životopis. Prý se na ni obrátila nějaká firma, která hledá člověka s mou specializací a zda bych neměl zájem o práci. Ptám se, o jakou firmu se jedná a dostávám jméno firmy, která nabízí volná místa u nějakého jejich zákazníka. Musel jsem se zasmát :-)


Jak dnes firmy hledají nové pracovníky?

Nějaká firma (A), která něco vyrábí a hledá pracovníky na obsazení volné pozice, se obrátí na nějakou další firmu (B), která jim shání pracovníky. Ta další firma (B) zaměstná u sebe nové pracovníky až poté, co má přislíbeno, že toho pracovníka originální firma (A) potřebuje a pak fakturuje dané firmě (A) vysoké náklady za pronájem takového člověka. Anglicky se tomu říká body shopping, u nás třeba agenturní práce, což je normální pronájem lidí jiné firmě i na delší dobu, třeba na 1-2 roky.

No a ta firma (B), co pronajímá pracovníky další firmě (A), nemohla nikoho najít, tak se obrátila na personální agenturu (C), která shání lidi na nějaké volné pracovní pozice, zda neví o nějakém kandidátovi na práci u nich, tedy u jejich zákazníka (A).

Takže, místo toho, aby původní firma (A), která hledá zaměstnance na volné pracovní místo, si dala inzerát, tak se obrátí na firmu (B), co jim pronajímá lidi, ta se obrátí na personální agenturu (C) a ta pak třeba na job portálu (D) hledá lidi (E), kteří by u původní firmy (A) mohli pracovat. Každý takový zprostředkovatel (B+C+D) si chce, samozřejmě, ukousnout koláče a trochu vydělat za dohození nového pracovníka. Mají ale trochu problém, když zájemce o práci (E) osloví přímo danou firmu (A) a tak obejde všechny zprostředkovatele (B+C+D), kteří nic nenabízí, jen se trochu přiživují na volných mistech ;-)


Nápad na zlepšení pracovního trhu v ČR?

Navrhuji tedy, že personální agentury, které dělají jen tohle zprostředkování práce, by se mohly zrušit, licence na zprostředkování práce bych jim odebral (jsou to jen prostředníci a nic neposkytují). Nechal bych jen Jobs portály s konkrétními nabídkami na práci od zaměstnavatelů, příp. pracovní agentury, které nabízí i něco více, jako je třeba poradenství při výběru práce, rady a doporučení, jak hledat práci a co by měl každý zájemce o práci zlepšit.

Místo placení provizí za dohození kandidáta na práci by se také zaměstnavatelé mohli zamyslet, zda jim ty vyplacené peníze za provize stojí za to, zda by nebylo lepší najít si lidi přímo. Celý přijímací proces by tak mohl být rychlejší a přehlednější.

Komentáře

 1. Agentury práce mohou pomoci firmám přežít krizi:

  "Agentury práce jsou v době rostoucí nezaměstnanosti a nejistoty na trhu daleko více potřebné než v dobách klidných. Zajišťují částečnou zaměstnanost. Čím více podniků má problémy se zakázkami, kdy tu mají práci na 14 dní, tu na měsíc a pak nic, tím více podniků může využít agenturní pracovníky."

  No není to divné? Napíšu příspěvek a pak čtu článek na tohle téma Euro.cz, kde se pracovní agentury takhle stupidně obhajují. Nebylo by mnohem smysluplnější, kdyby se změnily zákony a nebylo potřeba využívat agentur pro krátkodobé zaměstnávání lidí?

  V USA může pracovník dostat výpoved klidně druhý den. Dostane poslední šek, sbalí si věci a jde. Žádné odstupné, žádné výpovědní lhůty, prostě flexibilní trh. Všichni jsou na to zvyklí, firmy se nebojí zaměstnávat lidí ani absolventy. Fungujete to. To jen u nás v Evropě je plno nesmyslných pseudo "sociálních" zákonů, které dusí trh a omezují zaměstnanost, neboť firmy raději nikoho nezaměstnají. No a když už někoho zaměstnají, tak přes agenturu "na fakturu" a za třeba dvojnásobek peněz. Divná to společnost.

  OdpovědětSmazat
 2. agentury práce u nás jsou bohužel z velké části slibotechny. Slečny, kolem průměrně 25-28 let v nich sedící, mají naučený jeden typ jednání. Není to o tom, co umíte, kým jste, ale jak máte pojmenovanou pozici v životopise. Slova o tom, že po 30tce jsou lidé staří, protože jsou pomalí a nevýkonní(!!!) slyším neustále. Nechápu jaký amatérismus to u nás vede. Přijdete na pohovor, nevíte, jaká je to firma, jaký je tam plat, oni Vás nejdříve testují, víceméně zabírají Váš čas a neposkytují Vám za to ani rovnocené pratnerství. A to neberu v potaz takový manpower, nejhorší agentura, kterou jsem zažila, mění tam slečny jak na běžícím pásu, proškolí je, často to ani HR lidi nejsou a když tam přijdete na pohovor, tak Vám nabídnou něco jiného, protože to místo právě teď potřebují obsadit, je jedno, že je to jiný obor, jiná lokalita, totéž se mi stalo i u adecco. Šanci mají mladí lidé s VŠ vzděláním a IT a strojírenské obory, ostatní - najděte si sami.

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen