Přeskočit na hlavní obsah

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Deník nezaměstnanéhoByl jsem včera na jednom důležitém pracovním pohovoru, jak jsem zmínil v předchozím příspěvku - Job Interview a jak se zbavit konkurence. Musím si zde poznamenat postřehy, co mě napadly, neboť jsem u toho porušil snad skoro všechny chytré rady personalistů, HR managerů a head-hunterů, kterými se hemží celý internet.

Vždy, když narazím na nějaké takové chytré rady, jak se připravit na pohovor, tak se musím smát a když mi někdo radí, že na pracovní pohovor mám přijít včas, čistě a slušně oblečen, tak zavírám prohlížeč a na danou stránku se už nevracím. Božínku, na domluvené schůzky se přece chodí včas vždy, do každé společnosti se chodí v čistém a slušném oblečení!


Jak jsem se nepřipravil na přijímací pohovor?

--> Jen letmo jsem prolétnul webové stránky firmy
Znát firmu, kam jdeme na pohovor je základ, ale firemní stránky byly moc rozsáhlé s mnoha podsekcemi, tak se mi to nechtělo moc číst (v angličtině). Měl jsem ale základní přehled, co firma dělá, jaké má produkty, kde všude má pobočky. Je totiž dobré u pohovoru mluvit stejnými slovy, co se ve firmě používají, umět na to navázat vlastní znalosti a zkušenosti.

--> Nepřipravoval jsem si předem žádné otázky
Jsem přirozený improvizátor a vždy si něco chytrého k tématu vymyslím. Rád také reaguji okamžitě až při nějaké situaci a dle osoby diskutujícího, takže jednodušší je umět naslouchat, zjistit, co firma považuje za důležité a pak jim to při pohovoru nějak chytře podsunout. Základem úspěchu je přesvědčit, že já jsem ten pravý uchazeč o dané místo.

--> Nechystal jsem si žádné slušné oblečení
Na pohovoru jsem byl v obleku asi jednou, neboť nerad chodím v obleku a připadám si komicky, když proti mě sedí někdo ve svetru nebo v košili a já se tam "peču" v kravatě. Na pohovory tedy chodím oblečen normálně, tak jako obvykle chodím po městě. Takže slušné rifle (nesmí být špinavé nebo ošoupané), čisté sportovní boty, trochu slušnější košile, batoh na zádech.

--> Nebyl jsem hladce oholen, čerstvě ostříhán ani učesán
Na webu jsem viděl fotky partnerů firmy a jeden byl stylově zarostlý, tak jsem si dovolil přijít na pohovor neoholen, s mírným strništěm. Na hlavě jsem měl asi koště, neboť v zimě chodím v čepici a ve firmě na recepci, kam jsem dorazil, neměli žádné zrcadlo, abych se nějak upravil, učesal. Musel jsem vypadat jako z fukaru, což je vždy, když si sundám čepici.

--> Nebral jsem s sebou kopii životopisu ani žádné diplomy
Firma dostala můj životopis emailem a předpokládám, že pozvání na pohovor jsem dostal na základě mého životopisu. Proč bych tedy měl brát s sebou svůj vytištěný životopis a vnucovat ho někomu u pohovoru? Když mluvím o své praxi a zkušenostech, tak mluvím z hlavy a nepotřebuji mít CV před sebou a u dané firmy předpokládám, že nejsou tak hloupí, aby nevěděli, s kým dělají pohovor.

--> Přišel jsem na pohovor trochu později
Nikdy nechodit na pracovní pohovor pozdě je základní rada ve všech návodech, jak uspět u pohovoru. Chodit přesně na domluvené schůzky je ale snad základ v celém našem životě a nemusí se to pořád zdůrazňovat. K pohovoru se snažím dorazit vždy včas, ale někdy se můžeme nechtěně zpozdit. Způsobí to lehce zácpa MHD nebo nefunkční doprava v zimě. Když vynechá linka autobusu, tak nám nepomůže ani když vyrazíme na druhý konec města o hodinu dříve.

--> Zeptal jsem se na případný plat
Obvykle se vyhýbám při pracovním pohovoru otázkám na plat, nezajímají mě žádné benefity, jakými jsou např. týden dovolené navíc, firemní stravenky, příspěvek na pojištění atd. Tentokrát jsem se ale drze zeptal, neboť jsem u pohovoru cítil, že o mě mají zájem. Dostal jsem ale ještě další pracovní nabídku, tak jsem nechtěl ztrácet čas u pohovoru, kde mi pak nabídnou plat na úrovni uklízečky. Kupodivu, nebyl problém a dostal jsem rozmezí, které mi můžou nabídnout. Férové jednání z obou stran.


No a teď uvidíme, zda i po takovém laxním přístupu k pohovoru dostanu od té firmy nějakou závěrečnou nabídku na práci, která se neodmítá nebo se budu moci jít klouzat :-)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen