Přeskočit na hlavní obsah

Jak úspěšně absolvovat přijímací pohovor?

Někdy sice porušuji některá pravidla a chytré rady, jak se připravit na pracovní pohovor. Jsou ale zásady, které se snažím dodržovat a na které dávám u pohovoru důraz. Myslím, že mi to docela vychází a když už mě nějaká firma pozve na úvodní pohovor, tak mám velké šance uspět. Nesmí tam ale být dalších 50 uchazečů o stejné místo :-)


Jak uspět u přijímacího pohovoru?

Osobně používám u pohovoru následující strategii, na které asi záleží nejvíce (má-li někdo nějaké další tipy, tak děkuji za komentáře, které můžete zadat pod příspěvkem):

--> Umím mluvit o své praxi v životopise
Mám docela dobrou paměť a nemusím mít před sebou životopis, abych dokázal mluvit o své praxi, předchozích zaměstnáních, znalostech a zkušenostech, které jsem se naučil. Ve svém životopise si nevymýšlím, takže mluvím pravdivě o tom, na co si vzpomínám, zdůrazňuji hlavně to, co považuji pro nového zaměstnavatele za důležité.

--> Vím, koho firma hledá a na jaké místo
Hlásím se jen na místa, o kterých vím, co znamenají a co má takový pracovník na starosti. U přijímacího pohovoru hovoříme tedy o stejných tématech, nejsem překvapen, co je vyžadováno, jen se ptám na podrobnosti dané pozice. Základem je asi rozumět svému oboru, znát produkty a služby, které firma nabízí, co plánuje, jaké má zákazníky, příp. jaká je konkurence.

--> Mám pozitivní přístup a jsem realista
Tohle je asi nejdůležitější podmínka úspěchu u pohovoru - být pozitivní, nadšený, vyzařovat dobrou náladu. Nejhorší je, když někdo přijde k pohovoru a je plný pesimismu, že místo asi nedostane, že nic neumí, že nemá šanci. Dokážu si představit, jak asi musí takový člověk u pohovoru působit. Snažím se proto nemyslet na své starosti, usmívat se, hovořit nadšeně a vyzařovat dobrou náladu.

--> Nekritizuji předchozí zaměstnavatele
Když dojde u přijímacího pohovoru na téma, proč jsem odešel z nějaké firmy, zda jsem tam nebyl spokojený, tak začínám vždy dobrými a pochvalnými komentáři na adresu předchozích zaměstnavatelů. Proč jsem odešel musím ale nějak zdůvodnit, takže pokračuji, že jsem nebyl moc spokojený se svou realizací, že nebyla možnost růstu, že jsem vždy hledal trochu něco jiného. No a logicky navážu na nově nabízené místo, že to by bylo asi ono.

--> Snažím se naslouchat a vnímat druhé
Další důležitá podmínka úspěchu u pohovoru je umění naslouchat, co vám kdo říká. Ověřil jsem si, že tohle mi hodně pomáhá, neboť se snažím opravdu pochopit, na co se mě u pohovoru ptají a nějak vycítit, co chtěji slyšet. Dá se to trénovat i v běžném životě, ale u přijímacího pohovoru to může rozhodnout o přijetí. Odpovídat na to, na co se opravdu ptají, neodbočovat od tématu, být upřímný, mluvit stručně a logicky, přímo k věci.

--> Ptám se na oblasti, které mě zajímají
Když někde žádám o místo, tak bych chtěl být v takovém zaměstnání spokojený. Proto se hned u pracovního pohovoru ptám na věci, co mě zajímají, co budou součástí mých starostí a běžné práce. Chci si totiž udělat obrázek, jestli vůbec daná firma stojí za to, abych u nich pracoval. To samé jistě z druhé strany posuzuje ta firma, ale svými otázkami u pohovoru můžu prokázat, že svůj zájem o práci myslím vážně a že přemýšlím, jak se u nich nejlépe uplatnit.


Příště ještě doplním pár bodů, na co si dávám u pracovního pohovoru pozor, co mě někdy překvapí i zaskočí a na co nejsem vůbec připraven.

Komentáře

 1. Milý Jobie :
  v praxi se dost často bije Tebou doporučovaný bod 1 a bod 4.

  To je dilema ze kterého poctivý člověk obvykle nedokáže vykličkovat. Jestliže předchozí zaměstnavatel opravdu byl samolibý, zkorumpovaný hlupák, tak je pak těžké v pohovoru "mluvit pravdivě" a přitom "nekritizovat přechozího zaměstnavatele".

  A na tom stojí dnešní humanisticko-psychologicky-genderově-pozitivistická ideologie, která funguje jako filtr proti seriózním, čestným lidem.
  Kdo nedokáže pět nadšenou chválu na markýze Géra ( u kterého byl předtím ), ten je hned považován za neobjektivního "škarohlída". A konkursem nakonec neprojde. I kdyby to byl právě ten nejlepší člověk pro tu pozici.
  Personalista ho nepustí, protože to tak má naučené ze školy : kdo myslí samostatně a dokáže zformulovat trefnou kritiku - ten nesmí do firmy. Někdy tomu říkají "loajalita". V praxi to znamená, že pokud jste se v předchozí práci měli jak v gulagu a vedení přitom tunelovalo fabriku a vyplácelo si statisícové odměny - tak o tom máte mlčet. To, že Vám dali u jedné výplaty plastové průpisky s potiskem firemního loga máte naopak vyzdvihovat do nebes, jaký to by projev zájmu o zaměstnance a důkaz prosperity firmy.

  Žijem tak v době, kdy s novou aktuálností vystupuje dávné dilema ( které už připravilo o život mnoho lidí ).
  Zda lhát a lísat se do přízně kdejakému slizkému tyranu - nebo mluvit pravdu, bránit pravdu, milovat pravdu až do smrti...

  OdpovědětSmazat
 2. Kdo hledá práci, nemá místo a chce nějakou práci najít, tak mnohdy nemůže mluvit příliš otevřeně u pohovoru. Souhlasím, že dnešní personalisté se koukají trochu "zkresleně" na někoho, kdo jim poctivě líčí opravdové důvody, proč odešel z minulého zaměstnání. Je to ale většinou proto, že to ty personalisty vůbec nezajímá a spíš se snaží otestovat zájemce o práci, zda bude "loajální" k nové firmě na novém místě.

  V dnešní době je to vždy otázka kompromisu. Uchazeč o práci může být frustrovaný, ale u pohovoru se musí tvářit pozitivně a nadšeně. Může být naštvaný na bývalého zaměstnavatele, ale nesmí to na sobě nechat zdát. Vždyť i samotné pozvání k pracovnímu pohovu je vlastně malý úspěch, tak proč se neradovat i z toho mála?!

  Takové paradoxy, ale jak jinak přežít v dnešní době? Řeším to skoro neustále ;-)

  OdpovědětSmazat
 3. V dnešní době se vybírá spíše podle vzhledu,
  než podle toho, co kdo umí, jak je pracovitý, flexibilní, nebo zkušený. Mnoho krát je přijat uchazeč, který nic neumí, v práci se pak fláká,
  ale prošel kvůli tvářičce, image, nebo uplakaným očím.
  Naopak člověk, který je pracovitý, zkušený a ochotný, projde tak tak s odřenýma ušima a musí si dávat velký pozor. Někdy ani příjemná tvář, síla, ani shopnosti a zkušenosti bohužel nepomohou, bohužel ani věk ne, protože na mladé lidi se dívají hodně zpatra, skrz prsty, ikdyž mají zkušenosti a jsou úspěšní. Je vybíráno spíše podle známosti a příslušnosti sociální třídy.
  Rada zní: Tvrdě bojovat a nenechat se odradit.

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen