Přeskočit na hlavní obsah

Jaká je výše podpory v nezaměstnanosti

Než jsem se registroval na Úřadu práce, tak jsem si předběžně zjišťoval, zda vyplácená podpora v nezaměstnanosti vůbec stojí za tu námahu a jak dlouho ji budu pobírat, než se mi podaří najít nové místo. Popis na portálu MPSV je mírně nesrozumitelný, takže zde převod do normální řeči.


Jaká je výše a délka podpory v nezaměstnanosti?

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání. U OSVČ je výše podpory v nezaměstnanosti stanovena dle posledního vyměřovacího základu. Délka vyplácení podpory je pak stanovena u všech osob do 50 let na 5 měsíců, od 50 do 55 let na 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců.

Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% a po zbývající podpůrčí dobu 45% průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. To zní docela pěkně, ale není to tak jednoduché a nestačí si vzít svůj průměrný příjem a jen vypočítat procenta. To by stát asi brzo přišel na buben ;)

Existuje totiž maximální výše podpory, která dle portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) činí:

"0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházející kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu."

Zdroj: Základní poučení uchazeče o zaměstnání (MPSV)

Maximální výše podpory v roce 2010 je tedy 13280 Kč měsíčně, minulý rok to bylo 13307 Kč. Procentní sazby i délka poskytování podpory zůstaly pro rok 2010 stejné, jen se změnila ta průměrná mzda.

Nu což, pěkná sumička na 5 měsíců, která mi sice nebude stačit ani na holý nájem a to ani nemluvím o inkase, jídle, splátkách půjčky, internetu, telefonech,... ale alespoň něco. Naštěstí máme něco našetřeno a nebudeme zatím muset někde žebrat ;)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen