
Šlo mi jen o to, abych dostal nějakou základní podporu v nezaměstnanosti a aby za mě ÚP platil sociální a zdravotní pojištění, než si najdu novou práci. Proč toho nevyužít, když jsou takové možnosti a pěkných pár let jsem do toho systému přispíval?
Jak jsem předpokládal, když jsem si chystal přes víkend podklady pro návštěvu úřadu, tak jako všude ve státě je i na ÚP plno byrokracie, formuláře, papírování, no a pomoc skoro žádná. Kdo by čekal, že tam dostane nějakou konkrétní práci nebo nabídku na rekvalifikaci, tak ať na to rovnou zapomene - to říkám dopředu dle vlastní zkušenosti ;-)
Jaké dokumenty potřebujeme pro Úřad práce?
Všechny potřebné doklady bychom měli dostat při ukončení pracovního poměru od našeho posledního zaměstnavatele, takže si stačí udělat kopie a navštívit Úřad práce. Do evidence uchazečů o zaměstnání budeme zařazeni ke dni podání žádosti. Požádáme-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení předchozího pracovního poměru, budeme zařazeni do evidence již ode dne následujícího po skončení zaměstnání.Jaké dokumenty potřebujeme od posledního zaměstnavatele:
- Potvrzení o předchozím zaměstnání (zápočtový list)
- Potvrzení o průměrném výdělku
- Evidenční list důchodového pojištění
Pro registraci na ÚP je potřeba ještě vyplnit nějaké formuláře, které můžeme vyplnit přímo na místě, příp. si je stáhnout a vyplnit předem z webovských stránek MPSV, kde je najdeme v sekci Formuláře ke stažení pro občany. Jednání na Úřadě práce je pak mnohem rychlejší, neboť máme doklady již připravené.
Jaké formuláře pro Úřad práce musíme ještě vyplnit?
- Žádost o zprostředkování zaměstnání"Pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání při ztrátě zaměstnání je třeba podat žádost o zprostředkování zaměstnání. Uchazečem o zaměstnání se může stát občan splňující podmínky pro zařazení do evidence a vedení v evidenci podle zákona o zaměstnanosti (435/2004 Sb.). Žádost obsahuje údaje potřebné pro zařazení do evidence, vedení v evidenci a zprostředkování zaměstnání úřadem práce."
- Žádost o podporu v nezaměstnanosti
"Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí uchazečům o zaměstnání v případě splnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti podle zákona o zaměstnanosti (435/2004 Sb.). Je potřeba o ni požádat podáním Žádosti o podporu v nezaměstnanosti, která obsahuje údaje o skutečnostech rozhodných pro přiznání a poskytování podpory v nezaměstnanosti."
Jsem registrován na ÚP...
Tímto dnem jsem tedy úspěšně registrován, Úřad práce mi snad přidělí podporu v maximální možné výši, díky mému předchozímu vysokému výdělku, SP / ZP za mě bude platiti stát. Ještě to tedy musím nahlásit zdravotní pojišťovně a na sociálce, ale to zas nechám na zítra a dnes jdu už na pivo :-)Jó, je to docela pohodička být nezaměstnaný. Jak dlouho mi to "nadšení" ale vydrží?
*palce nahoru*
OdpovědětSmazatjake dokumenty jsou potreba k nastupu na pracovni urad se clovek z jejich stranek nedozvi (at zije prehlednost) avsak vy jste mi pomohl. Dekuji!
A GL s hledanim
MB
Také děkuji. Až načerpám zkušenosti, přidám další komentáře.
OdpovědětSmazatMX
Dobrý den a co když mi můj ex-zaměstnavatel potřebne dokumenty včas nevystaví? Není možné je doložit dodatečně?
OdpovědětSmazatDoložit dokumenty na úřad později, to vám asi neprojde, ale doporučuji se tam zastavit nebo tam alespoň zavolat a zeptat se konkrétně, co s tím dělat. Zaměstnavatel má povinnost vám ty doklady vystavit, když končíte v práci.
OdpovědětSmazatHodně zdaru přeji!
muzu se registrovat kdyz sem OZP
OdpovědětSmazatMůžu se zaregistrovat na úřadu práce, když jsem po roce ukončila prac.poměr a do druhého zaměstnání jsem měla nastoupit po 3 týdnech. Jenže nastaly mi zdravotní problémy pro které nemohu nastoupit. Můžu se nahlásit na úřad práce, když jsem 3 týdny po ukončení pracovního poměru?
OdpovědětSmazatSynovi bude v září 26 let a studuje poslední rok navazující magisterské studium. Může se zaregistrovat na úřadě práce, aby nemusel hradit zdravotní pojištění?
OdpovědětSmazat