Přeskočit na hlavní obsah

Co vyžaduje registrace na Úřadu práce

Deník nezaměstnanéhoTakže, hned první pracovní den v novém roce jsem věnoval Úřadu práce, kde jsem se, po předchozí ztrátě zaměstnání, registroval jako nezaměstnaný. Práci si budu hledat sám, neboť nečekám, že by mi Úřad práce něco nabídnul.

Šlo mi jen o to, abych dostal nějakou základní podporu v nezaměstnanosti a aby za mě ÚP platil sociální a zdravotní pojištění, než si najdu novou práci. Proč toho nevyužít, když jsou takové možnosti a pěkných pár let jsem do toho systému přispíval?

Jak jsem předpokládal, když jsem si chystal přes víkend podklady pro návštěvu úřadu, tak jako všude ve státě je i na ÚP plno byrokracie, formuláře, papírování, no a pomoc skoro žádná. Kdo by čekal, že tam dostane nějakou konkrétní práci nebo nabídku na rekvalifikaci, tak ať na to rovnou zapomene - to říkám dopředu dle vlastní zkušenosti ;-)

Jaké dokumenty potřebujeme pro Úřad práce?

Všechny potřebné doklady bychom měli dostat při ukončení pracovního poměru od našeho posledního zaměstnavatele, takže si stačí udělat kopie a navštívit Úřad práce. Do evidence uchazečů o zaměstnání budeme zařazeni ke dni podání žádosti. Požádáme-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení předchozího pracovního poměru, budeme zařazeni do evidence již ode dne následujícího po skončení zaměstnání.

Jaké dokumenty potřebujeme od posledního zaměstnavatele:

- Potvrzení o předchozím zaměstnání (zápočtový list)
- Potvrzení o průměrném výdělku
- Evidenční list důchodového pojištění

Pro registraci na ÚP je potřeba ještě vyplnit nějaké formuláře, které můžeme vyplnit přímo na místě, příp. si je stáhnout a vyplnit předem z webovských stránek MPSV, kde je najdeme v sekci Formuláře ke stažení pro občany. Jednání na Úřadě práce je pak mnohem rychlejší, neboť máme doklady již připravené.

Jaké formuláře pro Úřad práce musíme ještě vyplnit?

- Žádost o zprostředkování zaměstnání
"Pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání při ztrátě zaměstnání je třeba podat žádost o zprostředkování zaměstnání. Uchazečem o zaměstnání se může stát občan splňující podmínky pro zařazení do evidence a vedení v evidenci podle zákona o zaměstnanosti (435/2004 Sb.). Žádost obsahuje údaje potřebné pro zařazení do evidence, vedení v evidenci a zprostředkování zaměstnání úřadem práce."

- Žádost o podporu v nezaměstnanosti
"Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí uchazečům o zaměstnání v případě splnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti podle zákona o zaměstnanosti (435/2004 Sb.). Je potřeba o ni požádat podáním Žádosti o podporu v nezaměstnanosti, která obsahuje údaje o skutečnostech rozhodných pro přiznání a poskytování podpory v nezaměstnanosti."

Jsem registrován na ÚP...

Tímto dnem jsem tedy úspěšně registrován, Úřad práce mi snad přidělí podporu v maximální možné výši, díky mému předchozímu vysokému výdělku, SP / ZP za mě bude platiti stát. Ještě to tedy musím nahlásit zdravotní pojišťovně a na sociálce, ale to zas nechám na zítra a dnes jdu už na pivo :-)

Jó, je to docela pohodička být nezaměstnaný. Jak dlouho mi to "nadšení" ale vydrží?

Komentáře

 1. *palce nahoru*
  jake dokumenty jsou potreba k nastupu na pracovni urad se clovek z jejich stranek nedozvi (at zije prehlednost) avsak vy jste mi pomohl. Dekuji!
  A GL s hledanim
  MB

  OdpovědětSmazat
 2. Také děkuji. Až načerpám zkušenosti, přidám další komentáře.
  MX

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý den a co když mi můj ex-zaměstnavatel potřebne dokumenty včas nevystaví? Není možné je doložit dodatečně?

  OdpovědětSmazat
 4. Doložit dokumenty na úřad později, to vám asi neprojde, ale doporučuji se tam zastavit nebo tam alespoň zavolat a zeptat se konkrétně, co s tím dělat. Zaměstnavatel má povinnost vám ty doklady vystavit, když končíte v práci.

  Hodně zdaru přeji!

  OdpovědětSmazat
 5. muzu se registrovat kdyz sem OZP

  OdpovědětSmazat
 6. Můžu se zaregistrovat na úřadu práce, když jsem po roce ukončila prac.poměr a do druhého zaměstnání jsem měla nastoupit po 3 týdnech. Jenže nastaly mi zdravotní problémy pro které nemohu nastoupit. Můžu se nahlásit na úřad práce, když jsem 3 týdny po ukončení pracovního poměru?

  OdpovědětSmazat
 7. Synovi bude v září 26 let a studuje poslední rok navazující magisterské studium. Může se zaregistrovat na úřadě práce, aby nemusel hradit zdravotní pojištění?

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen