Přeskočit na hlavní obsah

Jaký plat požadovat u přijímacího pohovoru?

Každý přijímací pohovor na nové pracovní místo obsahuje kromě všech těch přijímacích otázek týkajících se naší praxe, znalostí a zkušeností, také otázku, jaký plat bychom chtěli, kolik bychom chtěli vydělávat. Týká se to samozřejmě jen pozic, kde není předem určena fixní odměna za hodinu práce nebo přesný měsíční plat.

Jaký plat požadovat u pohovoru?

Když už pošlu životopis a dostanu se až do dalšího výběrového kola, kdy mě pozvou k osobnímu pohovoru, tak ještě vůbec není vyhráno, neboť odpověď na otázku, jaký chceme plat, může všechno pokazit. Stalo se mi již několikrát a bylo úplně jedno, co jsem řekl. Pro některou firmu jsem byl moc drahý, pro druhou zase směšně levný.

Obvykle tedy na takovou otázku odpovídám, že záleží na nabídce :-)

Jednou jsem byl ale pro jednu firmu "příliš drahý", i když jsem neřekl žádnou konkrétní sumu. Ano, mysleli si, že budu moc drahý i když jsem u pohovoru žádnou sumu neřekl. Líbil jsem se jim, má praxe a znalosti byly přesně to, co chtěli, ale přesto dali přednost někomu jinému a jejich personální mi jen zavolala, že bych pro ně byl asi příliš drahý a proto vzali někoho jiného.

Byl jsem trochu v šoku právě proto, že jsem jim žádný požadavek na svůj plat neřekl a byl jsem připraven přijmout jakýkoliv i nižší plat (firma sídlila vedle v ulici, což se mi moc líbilo a pracoval bych pro ně i za nízkou mzdu).

Jak tedy odpovědět na otázku: "Jaký plat požadujete?"

Obecná rada neexistuje a jelikož jsem se již několikrát spálil, tak vím, že se moc radit nedá. Chce to ale alespoň orientačně vědět, jaké jsou platy na trhu v naší profesi, abychom na takovou otázku byli schopni odpovědět a nepřehnali moc naše očekávání ani možnosti firmy, pro kterou chceme pracovat.

Tady jsem objevil jednu orientační pomůcku na zjištění ceny naší práce. Třeba to někomu pomůže alespoň v rozhledu.

PlatoMetr - Zjistěte cenu vaší práce:

PlatoMetr - Můj plat
"PlatoMetr je součástí mezinárodního platového monitoru WageIndicator, který funguje v různích zemích Evropy, Asie, Ameriky a Afriky. Vyděláváte kolik si zasloužíte? Dozvíte se v PlatoMetru na stránkách MůjPlat.cz."

Na daných stránkách se dá najít v menu, kromě PlatoMetru, i KrizoMetr nebo Kalkulačka na přesný výpočet čistého platu, příp. další zajímavé pomůcky a statistiky týkající se platů zaměstnanců v různých oborech.

Komentáře

  1. K tomu přehledu platů existuje ještě:
    - JobsMoney - průměrné platy ze všech oborů a lokalit v ČR.

    Chce to ale vytvoření účtu na Jobs.cz, což není moc user-friendly ;-)

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Úřad práce a Individuální akční plán

Zrovna jsem měl diskuzi s jedním nezaměstnaným kamarádem a ten mě seznámil s novinkou, co nabízí Úřad práce. S každým nezaměstnaným, který je v evidenci ÚP po dobu delší než pět měsíců, by měl Úřad práce vypracovat nějaký Individuální akční plán , který by měl prý zvýšit možnosti uplatnění uchazeče o zaměstnání na trhu práce. Už jsem byl z evidence ÚP vyřazen, neboť jsem si našel práci jako OSVČ , tak tohle neznám. Zapátral jsem ale trochu po internetu a docela mě to pobavilo. Kamarád se totiž pochlubil, že vypracování toho "akčního" plánu (mimochodem, až po roce, co je u nich v evidenci) spočívalo jen ve vytištění nějakého formuláře, který musel podepsat, a kde byla jediná věta: "Vyhledávání volných míst v inzertní nabídce (internetu, novinách) a kontaktování zaměstnavatele, pravidelně dokládat." Celý akční plán prý spočívá v tom, že musí každý měsíc poslat emailem úřednici na ÚP seznam firem, kam poslal životopis ;-) Docela mě to pobavilo, neboť bych si pod vy

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž