Přeskočit na hlavní obsah

Co dělat, když ztratím práci, jsem bez práce a nezaměstnaný?

Mnoho užitečných informací se dá najít v článku "Co dělat při ztrátě zaměstnání" přímo na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), kde v úvodu doporučují začít si hledat práci okamžitě.

Začít si hledat práci okamžitě doporučuji všem, hned jak se dozví od svého stávajícího zaměstnavatele, že jejich pracovní poměr bude ukončen. Čím dříve s tím každý začne, tím lépe a tím také méně starostí v budoucnu. Někomu se totiž může podařit najít nové místo ještě před skončením pracovního poměru a hned od 1. následujícího měsíce po výpovědi nebo po ukončení poměru může nastoupit do nové práce.


Jak postupovat při ztrátě zaměstnání?

Komu se nepodaří hned najít nové zaměstnání, které by navazovalo na předchozí místo, tak by měl navštívit Úřad práce v místě svého trvalého bydliště a nechat se zaregistrovat jako zájemce o práci.

V návodu u MPSV se uvádí, že již před uplynutím výpovědní doby je možno na Úřadu práce požádat o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Byl jsem ale svědkem toho, že pracovnice na Úřadu práce informovala čekající o tom, že je nemůže zařadit do evidence dříve, jak po skončení zaměstnání, že mají tedy příjít, až jim skončí pracovní poměr a budou mít s sebou všechny doklady.

Nejlepší je tedy přijít na příslušný Úřad práce ihned po skončení stávajícího zaměstnání (do 3 dnů po skončení poměru), nechat se zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání a vyplnit i žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Souběžně s tím je nutné pokračovat v hledání nového místa a nespoléhat na nějaký úřad. Registrace na Úřadu práce zajistí ale v průběhu hledání práce alespoň nějakou podporu v nezaměstnanosti. Stát také současně hradí povinné zdravotní pojištění (sociální pojištění není hrazeno, ale doba vedení v evidenci se započítává do důchodu).

(Kdo by nebyl registrován, tak by si musel sám platit povinné zákonné pojištění, kdy minimální měsíční platba pro sociální pojištění na rok 2009 činí 1720,- Kč a zdravotní pojištění 1590,- Kč. Napíšu o tom ale v samostatném příspěvku.)

Linky s kontakty na všechny Úřady práce v ČR, včetně telefonů, úředních hodin a volných pracovních míst - v databázi úřadů práce je nyní 14 278 nabídek zaměstnavatelů, které obsahují 29 347 volných míst. Takže, mnohdy stačí jen pohledat vhodnou pozici ;-)

Komentáře

DALŠÍ POPULÁRNÍ PŘÍSPĚVKY

Úřad práce nikomu práci nenajde, každý musí hledat práci sám

Začátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží. Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo? Nezaměstnaný a Úřad práce Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP . Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí. Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce

Chcete pomoci s napsáním životopisu? Hledáte šablony pro vytvoření CV?

Dostal jsem tip na docela zajímavou službu, která může pomoci zájemcům o práci při vytváření životopisu. Ve světě existuje plno firem, kde vám profesionálové vytvoří životopis na úrovni, příp. nabídnou i vytvoření unikátního CV v netradičním grafickém zpracování. U nás v ČR takových služeb moc není, proto mne zaujala nová služba, která by někomu mohla pomoci. Psaní životopisů - životopisálek CZ " Strukturovaný životopis bez starostí a rychle! Vysoce profesionální design šablon. Životopis na míru Vaší profesi, který zaměstnavatel nepřehlédne. " Autor nabízí vypracování životopisu v profesionálním grafickém designu, který může zvýšit Vaše šance na přijetí do nového zaměstnání. Vyberete si barevnou nebo černobílou šablonu vašeho životopisu, zašlete svoje osobní informace a v ceně od 120 Kč dostane vypracované CV, včetně kontroly gramatiky, stylistiky a struktury životopisu. V nabídce je sice jen 15 grafických šablon, ale myslím, že projekt se zatím rozjíždí a nabídka tudíž

Jak získat vysněnou práci v Silicon Valley?

Když někdo opravdu chce, když po něčem opravdu touží, když má nějaký opravdový sen, tak to dokáže, ať je to cokoliv! Devatenáctiletý student ze Slovenska, Filip Šanta, to předvádí naprosto dokonale! Jeho snem je dostat se jako Web designer do Palo Alto v Silicon Valley, slavného centra počítačových firem v Kalifornii. Z toho důvodu si vytvořil originální a netradiční Web stránky TakeMeToSiliconValley.com , které slouží jako jeho životopis, představují některé jeho práce a mají nalákat pozornost počítačových firem z Kalifornie. Netradiční taktika při hledání práce se evidentně vyplácí, neboť publikování základní informace o jeho stránkách v některých zpravodajských magazínech přilákalo tolik pozornosti, že student si může vybírat z množství nabídek, které mu chodí. Ano, v cizině mají rádi nadšený a originální přístup a dokážou ocenil kreativní přístup, v tomto případě při plnění snu. Hledáte práci a nemůžete žádnou najít? Tento netradiční přístup slovenského studenta je jen