Trh práce - Kde hledat práciZačátek roku je podle zpráv opět spojen s nárůstem počtu nezaměstnaných, kteří se registrují na Úřadech práce. Mnoha lidem totiž koncem roku končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou jim zaměstnavatelé již neprodlouží.

Jak vlastně nezaměstnaným může Úřad práce pomoci? Myslí si snad někdo naivně, že Úřad práce někomu nabídne, sežene nebo zařídí nějaké pracovní místo?

Nezaměstnaný a Úřad práce

Co může asi od ÚP očekávat člověk, který se tam registruje jako nezaměstnaný? NIC. Jediné, na co je ÚP dobrý je to, že po registraci bude za nezaměstnaného platit ZP stát a není nutné si platit SP. Žádnou práci ale na ÚP nehledejte, je to marné. Podnikatelé a firmy už totiž nemají povinnost volná místa Úřadu práce hlásit, takže seznamy volných míst nejsou kompletní a většinou se tam dají najít jen nějaké dělnické profese, o které stejně nikdo nestojí.

Práce se totiž hledá úplně jinak a nikdo by neměl spoléhat na žádné úřady. Mnohem více úspěchů je možno očekávat při hledání práce na internetu, při obesílání firem, či při osobní návštěvě u potenciálních zaměstnavatelů.

Najít si nové zaměstnání spočívá jen v osobní aktivitě uchazečů o zaměstnání. Kdo se bude spoléhat výhradně na nabídky Úřadu práce, tak bude muset počítat s tím, že nabídka bude značně omezená a že nebude jednoduché nějakou práci najít. Stále totiž platí jednoduché pravidlo:

KDO chce, tak si práci najde, neboť takový člověk si nejprve uvědomí, že pro získání práce je potřeba také NĚCO udělat! Základní otázka do diskuze tedy zní:

Co jste pro získání nové práce udělali vy osobně?

5 comments

 1. Anonymní // 11. května 2012 14:50  

  To je sice dobrá otázka, ale platí v zemích, kde je míra korupce minimální a minimálně se hraje na známosti, což ČR a SR nejsou ani náhodou. Takový jedinec, jež má rodiče s kontakty nebo sám osobně má hodně přátel může být líný jak veš, neschopný (kromě schopnosti nalézt přátele a kontakty),nemusí mít vzdělání ani kvalifikaci a pro nalezení místa nemusí hnout ani prstem a přesto práci sežene.

 2. Anonymní // 26. května 2012 22:20  

  RE: přesto práci sežene

  nic nez pravda

 3. Anonymní // 1. února 2013 12:56  

  A k čemu je tedy ÚP? Aby vytvořilteplá úřednická místečka příbuzným, známým a kamarádům?

 4. Anonymní // 16. srpna 2013 18:58  

  Ne, Úřad práce je jen na evidenci nezaměstnaných, kterým buď vyplácí podporu a po jejím ukončení je zase jen na to, aby platil za nezaměstnané zdravotní pojištění. To je asi tak všechno.

 5. Anonymní // 20. listopadu 2013 9:08  

  ÚP máte pravdu nejsou k ničemu a akorát nás buzerujou pitomci! tak at z ÚP udělají firmy a je to pro ty co nemají zamětnání at se to rozšíří a je to.M

Okomentovat