Nezaměstnanost v Evropě stále v některých zemích stoupá dle dat, která včera zveřejnil portál Eurostat. Procento nezaměstnanosti má nejnižší Rakousko (4.0%), dále Lucembursko a Holandsko (obě 4.9%). Oproti tomu nejvyšší nezaměstnanost má Španělsko (22.9%). Průměr v celé EU byl 9.8% v listopadu 2011, takže Česká republika je na tom ještě relativně dobře (viz graf).

Ten graf nezaměstnanosti níže vypadá opravdu zajímavě a když jsem viděl, kdo je na konci žebříčku, tak jsem si hned vzpomněl na loňský rozhovor s jednou mladou Španělkou - Naše nejlepší generace je bez práce:

"Většina mých kamarádů a spolužáků je nezaměstnaná. Firmy nenajímají nebo chtějí, abys pracoval zadarmo. Jsme nejlépe připravená generace v historii Španělska a přesto nemůžeme pracovat," říká mladá Španělka Teresa Collazo Lugo (28), která vystudovala historii umění a naposledy pracovala v jedné madridské galerii.

Nezaměstnanost v EU dle zemí (data k 11/2011):

Nezaměstnanost v EU (graf nezaměstnanosti)

Proč někteří nemůžou najít práci a jen si stěžují?

Diví se někdo, že ta mladá Španělka ve svých 28 letech, a její "nejlépe připravení" spolužáci, marně hledá práci? Jakou asi bude mít budoucnost s tím svým oborem? Proč si jen stěžuje, že "nemůže" pracovat a nedělá raději něco pro změnu svého života? Není náhodou základním problémem (nejen mladých) nezaměstnaných jejich obor vzdělání a profese, kterou hledají?

Dá se vůbec dnes uplatnit na trhu práce se všemi těmi pěknými humanistickými a filozofickými obory, které studuje stále více a více mladých, kteří si po studiu nejsou schopni najít práci? Podobný problém má totiž většina evropských zemí a Česko není výjimkou.

Jediné řešení pro každého je změna oboru nebo profese, nebát se učit nové věci při hledání práce a v nezaměstnanosti, vzít jakoukoliv i manuální práci a hlavně - začít konečně zodpovědně přemýšlet nad svým životem. Nikdo nikomu nedá NIC zadarmo a jen každý individuálně s tím můžeme něco dělat.

Zamysleme se všichni nad tím, příkladů máme dost!

0 comments

Okomentovat