30.12.2011

Zvýšení DPH vytáhne z domácích rozpočtů měsíčně o pětistovku více
Potraviny, léky, sociální a zdravotní služby, městská hromadná doprava, vstupenky, knihy, noviny, voda či teplo... To vše a řada dalších věcí podraží kvůli zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty, která od Nového roku stoupne na 14 procent ze současných deseti procent. (celý článek)

Co potřebuje úspěšná rodinná firma
O svých zkušenostech z podnikání v úspěšné rodinné oděvní firmě Atelier Donát hovoří její majitelka, Ilona Donátová. (celý článek)

Začne platit novela zákoníku práce, má zamezit švarcsystému
Novela zákoníku práce mění podmínky odstupného, zavádí nový výpovědní důvod a zdvojnásobuje počet hodin, které bude možné odpracovat na základě dohody o provedení práce. Novela by také měla zamezit využívání tzv. švarcsystému, tedy stavu, kdy firmy přinutí své zaměstnance pracovat pro ně na živnostenský list. (celý článek)

Slovník pracovních pozic: Tester / Quality Engineer
Slovník pracovních pozic poradí všem uchazečům o zaměstnání, jak správně chápat význam názvů pracovních pozic, o jejichž obsazení zaměstnavatelé usilují. Nejen že se většina z nich uvádí v angličtině: jednotlivé firmy mají samy často rozdílné představy o náplni práce, takže běžný výkladový slovník moc nepomůže. (celý článek)

29.12.2011

Pikantní pojistné hlášky: krávy spustily řetězovou reakci
Smích je kořením života. I toho pracovního. Veselo bývá i v pojišťovnách. Vychutnejte si hitparádu nejlepších pojistných hlášek a úsměvných životních trablů, které letos zaznamenaly tuzemské pojišťovny. (celý článek)

Přes polovinu Čechů si myslí, že jejich plat neodpovídá výkonům
Více než polovina obyvatel České republiky, konkrétně 57 procent z nich, si myslí, že jejich plat neodpovídá jejich výkonům. Jen pětina zaměstnanců přitom počítá s jeho navýšením. (celý článek)

Nejvíce lidí mělo letos zájem o práci v administrativě
Nejčastěji hledali lidé v právě končícím roce 2011 práci v administrativě a obchodu. Z celkových 131 867 životopisů vystavených na internetovém portálu Jobs.cz se uchazeči nejvíce zajímali o místa administrativního pracovníka, asistenta, recepčního či prodavače. (celý článek)

28.12.2011

Rok 2012: Odborníci radí peníze vložit do vzdělání a rozkládat rizika
Podařilo se vám našetřit pár desítek tisíc a nejste si jisti, kde by jim bylo nejlépe. Schovat peníze v bance, investovat, nebo všechno raději utratit? Zeptali jsme se analytiků a investičních poradců na to, co by podle nich mělo vyšší naději na úspěch vzhledem k současnému vývoji krize. (celý článek)

Které české firmy plánují propouštět a které nabírat?
Mnohé podniky se chystají s přelomem roku propouštět. V některých případech bude muset odejít z práce i deset procent zaměstnanců. Ne všechny firmy se však chystají dávat výpovědi. Některé z nich naopak naberou desítky i stovky zaměstnanců. (celý článek)

27.12.2011

Uplatnění prý nejlépe najdou absolventi dopravních a zdravotnických škol
Největší šanci najít v následujících letech zaměstnání mají absolventi oborů zaměřených na výrobu a opravy motorových vozidel a také absolventi středních zdravotnických škol. Naopak nejhůře na tom budou lidé se základním vzděláním a ti, kteří jsou vyučeni v zemědělství či lesnictví. (celý článek)

Koruna po Vánocích dál oslabila k euru, k dolaru posílila
Česká měna první pracovní den po vánočních svátcích dál mírně oslabila k euru, k dolaru naopak nepatrně posílila. (celý článek)

26.12.2011

Dokážete s patřičnou dávkou sebevědomí požádat o vyšší plat?
Také jste se někdy museli přemáhat, než jste si šéfovi řekli o zvýšení platu? Požádat o vyšší plat vyžaduje opravdu notnou dávku sebevědomí. Mnozí z nás jsou schopni vymyslet tisíce výmluv, proč si o peníze neříct, místo aby našli jeden jediný důvod, proč o vyšší plat požádat. (celý článek)

20.12.2011

Banky v Česku začaly stahovat peníze z trhu
Nařízení Evropského bankovního úřadu, že banky musejí do poloviny příštího roku sehnat 115 miliard eur kapitálu, už nese smutné ovoce i v Česku. Podle informací deníku E15 několik poboček zahraničních bank vycouvalo z domlouvané účasti na velkých úvěrech. (celý článek)

15.12.2011

Česko je zaplaveno kapitálem z daňových rájů
Přes 43 procent zahraničního kapitálu v českých firmách ovládají společnosti registrované v takzvaných daňových rájích jako je Kypr nebo Nizozemí. Počet kapitálu ovládaného z daňových rájů stoupl oproti loňskému roku o 11 procent, zjistila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). (celý článek)

13.12.2011

Česko v blahobytu za většinou EU stále zaostává
Česko je spolu s Portugalskem v bohatosti, měřeném poměrem hrubého domácího produktu na počet obyvatel, ve 27členné Evropské unii na 18. až 19. místě. V individuální spotřebě, což je další z ukazatelů blahobytu, figuruje spolu se Slovenskem na 19. až 20. místě. (celý článek)

Transfer technologií do praxe je v Česku až 15 let za Velkou Británií, tvrdí expert
Stav transferu technologií do praxe v České republice je 10 až 15 let za situací ve Velké Británii, uvedl britský odborník v oblasti přírodních věd James Culy. S doháněním této ztráty má Česku pomoci 15 zahraničních odborníků z Velké Británie, Německa, Rakouska, Nizozemska, Španělska a Portugalska, které v rámci projektu "Efektivní transfer znalostí" (EF-TRANS) sezvalo na podzim ministerstvo školství. (celý článek)

Chmurné vyhlídky na trhu práce - firmy budou spíše propouštět
Mnohé české firmy se na začátku příštího roku chystají propouštět. Snižovat počet zaměstnanců se v prvním čtvrtletí příštího roku chystá devět procent firem, nabírat jen pět procent. (celý článek)

Dvě třetiny firem v příštím roce nebudou zvyšovat mzdy
Téměř dvě třetiny podniků neplánují od Nového roku zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Přidat jim chystá jen 15 procent podniků, a to nejčastěji v rozmezí od dvou do pěti procent. Na 13. plat nebo jiné mimořádné bonusy se mohou těšit zaměstnanci jen zhruba pětiny firem. (celý článek)

12.12.2011

MPSV: Průměrná mzda vzrostla na 24 989 korun
Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku byla ve 3. čtvrtletí 24 989 korun. Znamená to meziroční nárůst o 620 korun, tedy 2,5 procenta. Vyplývá to z dat ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). (celý článek)

9.12.2011

Česká ekonomika zpomaluje, hrozba recese je blíž
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla jen o 1,2 procenta, ačkoli původní odhady očekávaly o 0,3 procentního bodu více. Vyplývá to z dat českého statistického úřadu. Hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává pouze zahraniční obchod s výraznou převahou vývozu. (celý článek)

8.12.2011

Jak se zvyšuje pro rok 2012 životní minimum?
Příští rok se zvýší hranice životního minima dokonce o 9 %. Životní minimum se zvýší po 5 letech. (celý článek)

Nezaměstnanost roste jen mírně, přes zimu může být hůř
Nezaměstnanost v listopadu mírně stoupla na osm procent z říjnových 7,9 procenta. Počet nezaměstnaných meziměsíčně vzrostl nejméně za poslední tři roky, uvedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí. (celý článek)

6.12.2011

Přes tři pětiny Čechů považují domácí ekonomickou situaci za špatnou
Ekonomická situace České republiky je špatná nebo dokonce velmi špatná; tak ji vidí více než tři pětiny tuzemské veřejnosti, konkrétně 63 procent lidí. Tento nelichotivý výsledkek přinesl istopadový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). (celý článek)

Angličtina na rovinu: Od vrátného k novému roku
Nedávno jsem se dostal během hodiny od slova "janitor", přes "Janus" na "January". Tak to byl pro mě velký den. Sice chápu pocit některých, že poukázat na souvislosti mezi slovy je jen předvádění se, což není součástí práce učitele, ale naprosto nesouhlasím. (celý článek)

Maloobchod rostl o 1,5 procenta. Táhla ho auta, brzdily pohonné hmoty
Říjnové maloobchodní tržby se v Česku vrátily k růstu. Meziročně se zvýšily o 1,5 procenta po zářijovém poklesu o půl procenta. K růstu přispěl zejména prodej aut. Opačně naopak působil prodej potravin a pohonných hmot, uvedl Český statistický úřad. (celý článek)

5.12.2011

Průměrná mzda se přehoupla přes 24 tisíc korun. Růst se ale možná zastaví
Průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 562 korun na 24 089 korun, byla tak vyšší o 2,4 procenta. Reálně se ale po odečtení inflace zvýšila jen o 0,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. (celý článek)

2.12.2011

Obavy ze ztráty práce trápí dvě třetiny Čechů
Skoro dvě třetiny české ekonomicky aktivní populace se obávají o práci. Tato úroveň je v dlouhodobém srovnání vysoká, ale v posledním roce stabilní. Neměnný zůstává i přístup lidí, pokud by jim hrozila ztráta práce; naprostá většina by byla ochotná pracovat za menší mzdu nebo i v práci mimo svůj obor, jen dvě pětiny by se však přestěhovaly za prací do jiného kraje. (celý článek)

1.12.2011

Většina Čechů by dávky nezaměstnaným ještě snížila
Berete moc a nemotivuje vás to tak k hledání práce. Asi takový je vzkaz pracující většiny Čechů nezaměstnaným spoluobčanům. Podle aktuálního průzkumu STEM totiž více než dvě třetiny lidí trvale zastávají názor, že nezaměstnaní by měli dostávat jen tak malé dávky, aby byli nuceni si shánět práci. (celý článek)

Podniká se hůř. Ubylo zakázek a prudce klesla výroba
V Česku poprvé od července 2009 klesla výroba i objem nových zakázek. Zhoršení podmínek pro podnikání ukazuje výrobní index HSBC PMI, který sleduje změny jak v objemu nových zakázek, tak také ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Index, který pro banku HSBC zpracovala společnost Markit poprvé od od října 2009 klesl pod neutrální hranici padesáti bodů. (celý článek)

0 comments

Okomentovat