Firma bude propouštětPracuji jako konzultant na volné noze pro různé firmy, které si mne najímají na dlouhodobé i krátkodobé projekty s přesně definovanou náplní, kdy jsem placen buď na základě své hodinové / denní sazby, nebo za dokončenou práci a splněné výsledky.

Jeden z těch krátkodobých projektů právě probíhá a společnost, která mi zajišťuje projekty, mne zaslala ke svému zákazníkovi, do jedné velké nadnárodní firmy.

Mám tam za úkol zpracovat interní procesy (pohyb a zpracování informací) v jednom oddělení, prověřit a zkontrolovat dokumentaci ke všem používaným systémům, získat interní know-how o architektuře a zpracování všech dat. Oficiálně jsem tam jako výpomoc, neboť stávající zaměstnanci zákazníka nemají na takové věci čas.

Jen zástupci mé kmenové společnosti a vrcholový management našeho zákazníka zná mé oficiální poslání a tím je návrh přesunu technologie a zpracování do levnější pobočky firmy v cizině, kdy současní zaměstnanci budou propuštěni a oddělení zrušeno, tj. přesunuto do levné ciziny.

Proč firma chce oddělení zrušit a pracovníky propustit?

Za vším hledej peníze! Nic jiného za tím nestojí a zákazník chce jen jednoduše úspořit mzdové prostředky za stávající (drahé) zaměstnance v ČR, neboť za zlomek nákladů dostane stejné služby od levnějších kolegů v jiné části světa. Kolikrát jsem se už s podobným postupem setkal, i když nyní je to poprvé, kdy se na tom, i když nepřímo, podílím.

Minimálně se musím kontrolovat, abych se před stávajícími zaměstnanci náhodou nepodřekl. Není totiž vůbec příjemné poslouchal každý den hlášky "kolegů", jak splácí hypotéky, jak plánují koupit nějakou chatu, auto nebo udělat jiné investice, jak by třeba i změnili místo, ale kvůli hypotéce na krku nemůžou. No a přitom netuší, že jejich pracovní poměr brzy skončí pro "nadbytečnost".

Vím o plánovaném propouštění, ale nesmím nic říct

Sám jsem neměl tušení, do čeho jsem se to nechal navrtat, ale dozvěděl jsem se o tom až po podpisu pracovní smlouvy a doložky o mlčenlivosti s milionovými sankcemi, kdy teprve poté mi oznámili, jaký je důvod mého "projektu". Fakt, čert mi to byl dlužen!

Když jsem ale četl článek - Jít z banky rovnou na dlažbu byl pro mě šok, o bankovní úřednici, kterou propustili ze dne na den, tak mne napadlo, zda bych neměl zaměstnancům firmy alespoň něco naznačit, aby se mohli předem připravit a nebyli pak v Den D vystaveni nemilému překvapení.

Všichni sice dostanou 5 měsíců odstupného, ale přeci jen jde o výpověď z práce a mnohým dlouholetým zaměstnancům to může způsobit docela čáru přes rozpočet. Nových míst na trhu práce není zas tak moc.

No, ale takový už je život a štěstí přeje jen připraveným ;-)

0 comments

Okomentovat