Někdo si myslí, že když má dobré vzdělání, znalosti a praxi, když umí jazyky, tak že přece musí dostat práci a vyhrát jakékoliv výběrové řízení před ostatními kandidáty, kterým něco z toho chybí. Je to pravda nebo rozhoduje něco úplně jiného? Proč někdo s horším vzděláním nebo menší praxí místo získá a předběhne tak kvalitnější uchazeče o práci?

Je v tom nějaká diskriminace, známosti, kontakty, velká konkurence na trhu práce, nebo se jen jiný kandidát dokáže lépe prodat?

Konkurence na trhu práce

Najít práci je normální business!

Když hledáme práci a ucházíme se o místo v nějaké firmě, tak to znamená v podstatě to, že se prodáváme. Prodáváme firmě svou osobu a je jen na nás, zda firmu přesvědčíme, že jsme dobré "zboží / produkt" a firma si má koupit právě nás a ne nějaký jiný "konkurenční" výrobek. My musíme přesvědčit zástupce firmy o svém zboží (kvalitách), my musíme přesvědčit firmu, že jsme to nejlepší, co si může koupit za dobrou cenu.

Kdo se umí dobře prodat, ten má konkurenční výhodu na pracovním trhu a jeho prodejní schopnosti sebe sama dokážou mnohdy překonat i špatný životopis, horší vzdělání nebo zkušenosti, které nabízí ten, co se neumí prodat a neuspěje.

Dobrý obchodník si tedy musí uvědomit pár základních věcí:

Kdo jsou naši zákazníci (firmy, co nás zaměstnají) a kde sídlí? Co je na "produktu", který prodáváme, zajímavé (co umíme)? Proč si má firma koupit právě náš "produkt" (naše schopnosti)? Kde a jak je nejlepší náš "produkt" nabízet (kde publikovat CV)? Přijde zákazník k nám nebo musíme my k němu (dojíždět, přestěhovat se za prací)?

Dobré "zboží" se prodává samo?

Takže, žádné výmluvy, naučme se nejprve umět prodat naše schopnosti a znalosti! Naučme se správně hledat kupce, dobře dělat reklamu našemu "zboží", a hlavně, přemýšlejme jako dobří obchodníci, co chtějí něco prodat na trhu! Jen tak se dá totiž najít a získat dobrá práce za dobrou mzdu.

Myslí si snad někdo, že dobré "zboží" se prodává samo nebo že dobrý marketing prodá i nějaké špatné "zboží"?

2 comments

  1. Anonymní // 23. ledna 2014 14:22  

    Dobře se o tom mluví, ale hůř dělá. Nějaký tip byste neměli?

  2. Anonymní // 16. ledna 2015 10:54  

    DObrý článek, jen bych víc ocenila rady jak se umět líp prodat, protože už pul roku dělám maximum a stále jsem nezamestnaná, jen protože nemám nikde příbuzné.. je to smutné, že 99% lidi po studiu nemůže sehnat práci..přitom pracovat chtěji.. na začátku sem měla tolik energie a chuť pracovat.. poté co sem pochopila jak to tady chodí nemám už energii žádnou

Okomentovat