Nabídky práce, volná místaVolá mi takhle jedna personální agentura, že prý našli můj životopis na Internetu a že pro mne mají úžasnou a dobře placenou práci u skvělé firmy. Paní z agentury básnila docela přesvědčivě, že jsem ten pravý na to místo a zda může poslat životopis do dané firmy.

Proč ne, říkal jsem si, práci sice mám, ale proč se nepobavit o dalších možnostech, když se navíc nabízejí "bez práce".

Za pár dnů volá opět ta personální agentura, že firmě se moje CV líbí a zda bych nepřišel na pohovor nejprve do jejich agentury. To opravdu nesnáším, neboť to považuji za pouhou ztrátu času a vždy se z toho snažím nějak vykroutit. Třeba, že nemám čas nebo zkouším, zda by ten "pohovor" s agenturou nešel udělat jen po telefonu, příp. zda by nešlo domluvit pohovor přímo v dané firmě. Někdy to vyjde, ale některé agentury se nedají odbýt a vymýšlí si stále dokonalejší "argumenty", že nejprve mne musí vidět, otestovat, prověřit mé znalosti, blíže seznámit s nabízeným místem atd.

Proč nedělat pohovor v personální agentuře?

Tentokrát jsem je neukecal a musel naběhnout do personální agentury na osobní pohovor. No a klasika, úplně zbytečná skoro hodina keců o ničem, buď už o tom, co jsem věděl nebo o tom, co už personálka věděla a asi evidentně z mého životopisu nepochopila. Takže standardní výměna známých informací, jakoby "přezkoušení" angličtiny a "detailní" seznámení s nabízenou pozicí.

Jako by to všechno nešlo udělat po telefonu, třeba včetně zapnuté kamery při volání přes oblíbený Skype nebo Google Talk ;-(

Ách jo, škoda mluvit a jen jsem si ověřil, že nikdy více. Opět jsem si opakoval základní zásadu: Nechodit na pohovory do personálních agentur! Nechodit na pohovory do personálních agentur! Nechodit na pohovory do personálních agentur!

K čemu je ale dobrá personální agentura?

Na druhou stranu jsou ale některé personální agentury, které nám významně můžou pomoci. Třeba v tom, že mají některé interní informace o firmě, kterou zastupují, jen je potřeba na to při tom zbytečném pohovoru u agentury narazit a informace z nich vydolovat. Dozvěděl jsem se třeba, jaké ještě firma hledá lidi, když veřejně nic neinzeruje, jaká asi tak může být optimální výše platu, o kterou si řeknu, abych to moc nepřehnal nebo naopak si neřekl příliš málo. Je možno i dostat tipy, co daná firma preferuje a na co dát u pohovoru pozor.

Já třeba dostával od agentury pravidelnou telefonickou zprávu, jak jsem uspěl v dalších kolech pohovoru u koncové firmy, jestli jsem zapůsobil a zda se firmě líbím. Ptali se mne současně, jak se zase mně líbila firma a nabízené místo, domlouvali termíny dalších pohovorů.

Bez zajímavosti není ani informace, proč mne firma nakonec nevzala a proč dali přednost jinému uchazeči (viz níže).

Úspěšná tři kola pohovorů přímo ve firmě

Asi za týden jsem dostal pozvání na další kolo přímo ve firmě, kde jsem se setkal nejprve s jejich interní HR zástupkyní a pak s budoucím šéfem. Evidentně jsem se jim líbil a pozvali mne za pár dní na další kolo, kde jsem pohovořil s jedním zaměstnancem, budoucím kolegou, udělal nějaké odborné testy. Za pár dnů jsem se setkal i s jedním z ředitelů celé firmy u závěrečného pohovoru.

Opravdu jsem zvažoval, že bych jejich nabídku přijal a změnil místo. Skvělá nadnárodní firma, zajímavá práce, dobré peníze, a plno zajímavých možností, jako je sem tam cestování po světě, možnost pracovat částečně i z domu, firemní auto, notebook, mobil, plno dalších benefitů, požitků a sociálních jistot :-)

Vše vypadalo skvěle, měli o mne zájem, cítil jsem, že obdivovali mou praxi, zkušenosti i znalosti (měl jsem prý nejlepší testy). Z každého pohovoru u nich jsem měl dobrý pocit. Dobře vypadaly i průběžné zprávy z personální agentury, která se těšila na provizi od firmy. Čekal jsem jen na závěrečné rozhodnutí.

Proč mne nakonec firma nevzala?

Nebudu to natahovat, po třech kolech náročného přijímacího řízení mne nakonec nevzali a dostal jsem jen zprávu, že přednost dostal jiný kandidát a že mi firma přeje hodně štěstí v mé další profesní kariéře. Byl jsem trochu v šoku, neboť tohle jsem nečekal.

Kdybych něco zanedbal, kdybych cítil, že jim něco vadí, kdybych nebyl schopen dobře odpovídat na jejich otázky u pohovoru, kdybych neudělal ty jejich testy, kdybych si docela dobře (skvěle) nerozuměl se všemi jejich zástupci, se kterými jsem se setkal, kdybych si říkal o nějakou nehoráznou sumu peněz,...

Co bylo příčinou, že mne nakonec nevzali a přitom jsem se jim evidentně líbil a při pohovorech si pochvalovali, jak jim můžu ve firmě pomoci?

Odpověď od personální agentury

Nečekal jsem to, ale po uzavření přijímacího řízení mne ještě kontaktovala daná personální agentura (telefonicky, asi se to báli napsat). Byl jsem prý pro firmu nakonec moc zkušený, považovali mne za profíka a báli se, že když mne zaměstnají, tak že jim za chvíli odejdu za lepším. Přednost prý dostal druhý, méně zkušený, kandidát, který byl mladší a měl méně zkušeností, který prý ani neuměl moc anglicky, ale zase se prý lépe hodil na nabízené místo.

Už se tady kdysi psalo, že když je někdo příliš kvalifikovaný "overqualified", tak může narazit na problém. Má to ale nějaké řešení? To mám ze sebe dělat raději hlupáka, vyškrtat ze životopisu svou praxi a hrát si na ňoumu, abych získal takovou "práci snů"?

Nevím, ale jsem rád, že jsem to bral jen jako takovou zkoušku možností na trhu práce, že jsem si vyzkoušel zase po čase nějaké přijímací řízení a že jsem si ověřil, jak zdevastovaný je pracovní trh v ČR.

Tohle by se totiž na normálním trhu, třeba v USA, stát nemohlo ;-)

10 comments

 1. Jobie // 3. listopadu 2011 18:51  

  No jo, klasika! Přílišná kvalifikace je asi nejrozšířenějším způsobem diskriminace. Tady zrovna k tomu vyšel další článek (v AJ), kde radí ty stejné věci, jako já v tom odkazovaném předchozím postu - vyhodit z CV nadbytečné školy, omezit zkušenosti, smazat certifikace a odborné kurzy. Dokonce tam radí smazat i tituly z VŠ :-)

  - 3 Tips on Resumes to Avoid Appearing Overqualified

 2. Anonymní // 3. listopadu 2011 20:43  

  Dobré ;D Taky se mi stalo něco podobného a člověk musí říct zásadně, že o to místo stojí a že se mu moc líbí. Některým natvrdlým firmám tohle vůbec nedochází.

 3. JBrix // 4. listopadu 2011 10:28  

  Proč nabrat schopného, když můžu mít nezkušeného za stejné peníze? Klasický problém omezeného managementu a netýká se to jen ČR.

 4. Mike // 4. listopadu 2011 14:16  

  Všechno je to o tom, jak oblafnout zaměstnavatele a získat místo. Zaměstnavatel vybere nikoli nejlepšího kandidáta, ale toho, kdo se mu nejvíc zamlouvá.

 5. Anonymní // 4. listopadu 2011 17:28  

  Co to bylo za firmu, jen tak pro zasmání?

 6. Guest // 5. listopadu 2011 19:34  

  Agentura je jedna z těch největších na trhu, nebudu ale jmenovat stejně, jak nebudu dávat ani jméno té koncové firmy. Proč? Nikomu to nepomůže a někdo může mít jíné zkušenosti.

 7. Bree.Veveruška // 7. listopadu 2011 23:17  

  Přidám osobní zkušenost starou cca 8 hodin. Doslovná odpověď firmy:
  Dobrý den,
  děkujeme za Váš zájem pracovat v naší společnosti. Bohužel Vám musíme
  oznámit, že Vaše vzdělání a dosažené zkušenosti v jiných firmách jsou pro
  tuto pozici nadbytečné.

 8. Jobie // 8. listopadu 2011 12:18  

  "Vaše vzdělání a dosažené zkušenosti v jiných firmách jsou pro tuto pozici nadbytečné."

  Hmm, pěkné! Jak jsem tady už kdysi psal, tak jediná možnost je upravit životopis dle konkrétních pozic, kam se hlásíme, vyházet přebytečné školy a praxi, trochu snížit naši kvalifikaci. Jinou cestu opravdu nevidím ;-)

 9. Martin // 1. února 2012 21:34  

  Z môjho pohľadu urobila chybu agentúra. Mala dôkladnejšie analyzovať požiadavku firmy. Čo pravdepodobne odflákli a tak zavolali "nevhodného" kandidáta z hľadiska požiadaviek.

  V niečom chápem aj firmy, keď príjmu uchádzača, ktorý má vysokú kvalifikáciu a nižšie miesto, po čase ho môže práca prestať baviť a môže oddísť. Podľa mňa nemusí to tak byť u každéhé uchádzača, ale je tam vyššia pravdepodobnosť.

 10. Anonymní // 28. června 2013 15:46  

  Vůbec to není o zkušenostech, ale o tom, že firma je povinna zaplatit personální agentuře např. 3,5 násobek Vaší nástupní mzdy, což se ne pokaždé samozřejmě chce. Já radím, nikdy NE, personální agentura! Sám sebe vyřadíte z pracovního trhu ani nevíte jak, agentura si pak Váš profil považuje za svý i rok po té, co Vás někam nabídla a tím pádem rok o Vás firma nebude mít "zájem" z důvodu odměny, kterou je za Vás povinna zaplatit tak snaživé personální agentuře!
  PS: Pracuji jako HR/PR SPECIALISTA

Okomentovat