Hledám jakoukoliv práciJak tady Jobie v poslední době neustále píše o vlastní odpovědnosti a uplatnění v životě, o nutnosti vzdělávání při hledání práce, tak tady mám jeden příklad ze života, že to jde i jinak, když se člověk snaží, nespoléhá na stát a nebojí se žádné práce.

V minulé IT firmě, kde jsem působil, snižovali v rámci krize stavy zaměstnanců a dle pokynů vedení měla firma snížit počet pracovníků o nějakých 30%. Management to pojal tak, že si udělal seznam lidí dle délky jejich působnosti ve firmě a ty služebně nejmladší propustil "pro nadbytečnost". Samozřejmě, ve vší velkorysosti dostali všichni postižení 2 měsíce výpovědi a 3 měsíce odstupného s tím, že ty 2 měsíce, co by byli ve vypovědi, nemusí chodit ani do práce.

Každý z těch vyhozených dostal tedy okamžitou výpověď, ale za odměnu 5 platů jako takové odškodné. Byl to docela pěkný balíček na rozloučenou a nikdo z vyhozených si nestěžoval a dokonce se našli i někteří, co si to pochvalovali. Však si vezměte, že když máte plat nějakých 50 tisíc a najednou dostanete 5 takových platů, zlobili byste se?

Co dělat po výpovědi s balíkem peněz?

Bylo mi sice líto všech kolegů a kolegyň, co je takhle firma vyhodila, ale trochu jsem jim záviděl. Jeden vyhozený kolega se třeba sbalil a okamžitě odjel do Mexika, kde utrácel ten balíček lehce získaných peněz, užíval si života a o budoucnost se moc nestaral. Další použil peníze jako základ pro vybudování soukromé firmy, po které toužil a o které docela dlouho básnil. Jen mu chyběl ten počáteční kapitál, který měl nyní k dispozici. Jeden bývalý kolega si zaplatil studium na škole v Londýně, další odjel do Japonska,...

Všichni, kdo zůstali ve firmě, jen slepě záviděli ;-)

Co dělá programátorka za kasou v Tescu...

Šel jsem takhle po pár dnech nakoupit do Tesca a na koho nenarazím za pokladnou? Bývalá kolegyně, programátorka, která také dostala výpověď a svých 5 platů odstupného, tam sedí a dělá tu rutinní tupou práci. Zíral jsem na ni jako na zjevení a jelikož nebyl nikdo za mnou ve frontě, tak jsme chvíli povykládali, co ji vedlo k tomu, že sedí u pokladny.

Prý si chce chvíli dopřát odpočinek od intelektuální práce, peníze má odložené, ale nechce se jí sedět doma, no a tak vzala první nabízené místo, kde nemusí moc přemýšlet. Programátorka, co umí programovat v C/C++ na Unixu (znalci asi vědí, co to znamená) a sedí za kasou v Tescu. Byl jsem v šoku!

Bývalá kolegyně mi také sdělila, že si dala inzeráty a hledá si novou práci, ale nechce jen tak čekat doma a utrácet peníze. Prý chce poznat i něco jiného, vydělat si alespoň pár korun na jídlo, aby nemusela šahat na to odstupné a nijak jí nevadí, že dělá nějakou manuální práci.

Pár dnů mi to leželo v hlavě, ale po čase jsem musel přiznat, že tahle osoba to měla v hlavě asi nejvíce srovnané ze všech těch, co dostali výpověď a pěkný balíček peněz na rozloučenou. Dnes je totiž ta "pokladní z Tesca" členkou vrcholného managementu jedné mezinárodní IT firmy a já jsem jen rád, že patřím mezi její kamarády :-)

0 comments

Okomentovat