Mám tady doplnění k těm článkům o virtuálním veletrhu práce DnyPrace.cz ve formě online záznamu rozhovoru se zástupci společnosti EURES, která nabízí databázi volných pracovních míst v celé EU a pomáhá zájemcům, kteří chtějí najít práci v zahraničí. Dobrá legrace, co se dozvěděl Guest, jako IT specialista ;-)

Chat se společností EURES:

Guest: Dobrý den, nevíte náhodou, s jakými počátečními finančními náklady je nutno počítat při zahájení práce v cizí zemi v EU?

EURES: Dobrý den, samozřejmě záleží na tom, do jakého státu se chystáte odjet, v každém státě jsou jiné náklady na život. Kam se chystáte? Orientační údaje o životních nákladech můžeme zjistit, ale výrazně se liší podle státu. Je třeba mít na paměti, že nedostanete výplatu hned, ale se zpožděním.

Guest: Našel jsem si několik míst v IT oboru, např. UK, DE, FR, NE. Ale vše je spojeno s počáteční investicí na ubytování 2-3 měs. + pobyt. MOŹNÁ by bylo dobré pro zlepšení nabídky Eures u každé práce hned doplnit: Potřebujete na úvod 50 nebo 100 tis. Kč. a hned by bylo vše jasné :-)

EURES: U ubytování je logické, že budete muset pravděpodobně zaplatit kauci, ale výdaje se skutečně stát ot státu liší. Pokud bude například sdílet byt s více osobami, nemusí být částka zase až tak vysoká. Také pochopitelně záleží, zda hodláte bydlet v centru hlavního města anebo v malém městě. Kam přesně hodláte odcestovat?

Guest: Odcestuji, až si někde půjčím 50-100 tis. na start :-)

EURES: samozřejmě jsou i možnosti si najít ubytování bez kauce, vše ale již záleží na konkrétní destinaci a možnostech v ní.

Guest: Dotaz byl jen takovým podnětem pro vás, že není problém si najít práci v cizině, ALE začít tam s nějakou finanční hotovostí.

EURES: Také můžete začít například na brigádě, kde Vám hotel nebo farmář zajistí ubytování zdarma. Při sběru ovoce v Dánsku bydlí brigádníci obvykle ve stanech, v zimě při řezání vánočních stromků v karavanech.

Guest: Farmář asi nebude potřebovat IT specialistu a ten ve stanu ani v karavanu bydlet nebude, ale díky za radu :-)

EURES: Já to chápu, ale někdy je brigáda také možností jak začít bez půjčky.
Takže, ideální začátek pro IT specialistu v cizině je koupit si stan a dobrý spacák, počítat s počátečním ubytováním v kempu, příp. v karavanu :-))

0 comments

Okomentovat