Obor, profese, vzdělání, znalosti, studiumNení to tak dávno, co mi psal jeden personalista z velké firmy v UK, zda bych nechtěl pracovat pro jednu "blue-chip company" v Londýně, neboť nemůže nikoho s mou profesí zrovna sehnat. Kontrakt na jeden rok za max. £500 GBP na den.

Podobně, před týdnem mi volal známý v Praze, zda nechci práci v mém oboru a nabízel nástupní plat 55 tisíc měsíčně. Po mém odmítnutí začal přemlouvat za 70 tisíc na HPP nebo 100 tis. na kontrakt jako OSVČ. Včera volala paní z HR jedné velké firmy v Německu, že urgentně hledají někoho s mou specializací a nabízela kontrakt za €480 EUR za man-day.

To vše jen na základě toho, že mám životopis na internetu, když jsem kdysi hledal práci a registroval jsem se na všech možných jobs portálech a publikoval životopis na sociálních sítích.

Práci aktuálně nehledám, uvádím to jako příklad, že existují specifické obory a některé žádané profese, kde na volná místa se nehlásí stovky zájemců o práci, kdy až zas tak nerozhoduje kvalita životopisu. Osobní pohovor je pak skoro formalita, kde se domlouvají již jen detaily spolupráce, aby vyhovovaly oběma stranám.

Když jsem byl nezaměstnaný a marně hledal práci, tak takové pracovní nabídky bych zcela určitě přijal, ale v té době jsem řešil, co budu dělat, když je krize a nemůžu ve svém oboru najít práci. Přemýšlel jsem, zda bych se neměl rekvalifikovat na jinou profesi v jiném oboru. Nevěděl jsem ale, jaký obor a jakou profesi vybrat.

Jaký obor a jakou profesi vybrat pro uplatnění na trhu?

Co se naučit nového pro získání práce? S jakou profesí je nejjednodušší sehnat práci? V jakém oboru je nejvíce pracovních příležitostí, nejméně nezaměstnaných a tím i nejmenší konkurence u výběrových řízení?

Takové a podobné otázky asi řeší skoro každý uchazeč o práci, již od výběru školy ke studiu s následnou možností uplatnění vystudovaného oboru na trhu práce, až po nezaměstnané, kteří přišli po letech o zaměstnání a marně hledají uplatnění ve stávajícím oboru, příp. přemýšlí o vhodné rekvalifikaci.

Jedno je jisté, sehnat práci, pokud se lidé nebudou ochotni rekvalifikovat, přestěhovat se, nebo za prací dojíždět i velké vzdálenosti, bude stále těžší. Jaký obor a jakou profesi ale zvolit?

Volná místa na trhu a inzeráty nám můžou pomoci

Mírným vodítkem pro rozhodnutí, jaký obor a profesi zvolit, může být třeba aktuální nabídka volných míst na trhu, které nabízejí velké firmy, inzeráty, kde firmy hledají nové zaměstnance (viz např. Volná místa na veletrhu). Chce to chvíli sledovat trh práce a každý uchazeč o práci jistě pochopí, že volná místa existují, že stačí jen vybrat nějaký obor a zvolit vhodnou profesi dle svých schopností a zájmů.

Jde poradit něco univerzálního nebo to záleží na schopnostech a snaze každého zájemce o práci? Je možné každému poradit, ať se vrhne na studium IT oboru nebo se zkusí rekvalifikovat na programátora, což je profese, po které je největší poptávka již pěkných pár let? Je vůbec možné naučit se třeba za půl roku dobře úplně jinou profesi?

Hnacím motorem ekonomiky ve všech oborech se stávají moderní technologie, ale co bude aktuální a žádané za pár let? Kdo poradí a pomůže s rozhodnutím? NIKDO! Rozhodnutí je na každém z nás, je to naše osobní zodpovědnost, nikdo nás nepovede za ručičku a nebude nám radit, co dělat se svým životem. Je to jen na nás, na každém osobně. Smiřme se s tím!

Osobní odpovědnost, snaha, schopnosti, nasazení, to je to, co v našem životě rozhoduje!

0 comments

Okomentovat