30.11.2010

Založit firmu v Česku není hračka. Stojí to 30 tisíc korun a 20 volných dní
Odstartovat podnikání je u nás stále zdlouhavé a komplikované. Založit firmu a vyřídit všechny potřebné doklady trvá v Česku pětkrát déle než například v Belgii. Naopak bankrot společnosti je jednodušší a jeho vyřízení zabere jen tři dny. (celý článek)

Česko je ekonomicky nejstabilnější zemí regionu, míní experti
Česko je ze zemí střední a východní Evropy nejméně zranitelné vnější nerovnováhou. K tomuto závěru došli analytici Merrill Lynch/Bank of America, když hodnotili parametry jako vůli jednotlivých zemí k reformám, rozpočtovou stabilitu či velikost externího zadlužení. (celý článek)

26.11.2010

Vysoká inteligence nemusí být při hledání práce výhodou
Nadprůměrně chytří lidé s výjimečným vzděláním jsou pro firmu obrovskou hodnotou, ale nehodí se na jakoukoli pozici. Někdy z úst personalistů slyší, že jsou prostě "překvalifikovaní". Takovým lidem doporučují založit vlastní firmu, aby využili své schopnosti. (celý článek)

25.11.2010

Podle průzkumu by tři čtvrtiny lidí chtěly do roka změnit práci
Finanční krizi už podle většiny zaměstnanců odzvonilo, pouštějí se tedy do hledání nové práce. Průzkum ukázal, že během příštího roku by se po jiném zaměstnání chtělo poohlédnout až 75 procent dotázaných. (celý článek)

23.11.2010

Životopis musí zaujmout hned, personalisté mu věnují maximálně pět minut
Životopis je důležitou součástí pracovního pohovoru. Mnoho lidí si na něm dává záležet. Ale personalisté většinou životopisu nevěnují moc velkou pozornost, proto musí zaujmout na první pohled. (celý článek)

Politika zaměstnanosti nefunguje, tvrdí firmy i studie
Český pracovní trh dlouhodobě trápí strukturální nezaměstnanost. Tedy nevyhovující kvalifikace zaměstnanců, o které mají firmy zájem. „Setkáváme se s tím ve firmách po celé republice. Především průmyslové podniky těžko shánějí lidi na specializované pozice,“ uvedl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. (celý článek)

22.11.2010

Jak může učení se cizím jazykům přinášet nové pracovní příležitosti
Pokračující spolupráce mezi sítí EURES na ostrovech Aland, kde se mluví švédsky, a jazykovou školou v Německu umožňuje kvalifikovaným nezaměstnaným uchazečům o zaměstnání z Německa načerpat pracovní zkušenosti v krásném prostředí. (celý článek)

Seznamte se s daňovým řádem roku 2011
Od 1. ledna 2011 vstupuje v platnost nový zákon. Mnozí podnikatelé se mylně domnívají, že se jich tato právní úprava netýká. Opak je ale pravdou. (celý článek)

19.11.2010

Do projektů na podporu zaměstnanosti bylo v Moravskoslezském kraji zařazeno téměř 1 330 uchazečů o zaměstnání
Úřad práce v Ostravě realizuje čtyři regionální individuální projekty, které mají pomoci celkem 3 200 lidem bez práce. Společným cílem projektů Návrat+, Start, Příprava+ a Změna včas je zvýšit teoretické i praktické dovednosti, zprostředkovat pracovní uplatnění a podpořit pracovní místa. (celý článek)

Česko zůstává mezi zeměmi s nejkomplikovanějším daňovým systémem
V čase, který firmy musí strávit vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů, patří Česko stále k nejhorším na světě. I když k malému zlepšení došlo. Loni tuzemské podniky strávily administrativou kolem daní v průměru 557 hodin (tj. téměř 70 pracovních dní), což je o 53 hodin méně než o rok dříve. (celý článek)

14.11.2010

Jaké bude Česko, Evropa a svět v roce 2030?
Díky umělé inteligenci přestaneme vykonávat spoustu činností, které lze označit jako intelektuálně rutinní práce. Čím dál víc lidí tedy bude mít problém najít uplatnění na trhu práce, nové příležitosti mohou očekávat jen ti s nejlepším vzděláním a kvalifikací. Proto bychom se měli stále více zaměřovat na obory s tzv. vyššími city, jako je např. pečovatelství, jejichž význam poroste, a přizpůsobit tomu mimo jiné i vzdělávací systém. (celý článek)

12.11.2010

Naučte se správně rozhýbat a přežít každodenní pobyt v kanceláři ve zdraví
Lidské tělo není stavěné na mnohahodinové sezení u počítače. Potíže s páteří a bolesti zad jsou tak třetím nejčastějším důvodem pracovních neschopností. Těmto problémům přitom lze do určité míry předejít. (celý článek)

České firmy přitahují zahraniční venture kapitál
Česká republika je z hlediska atraktivity pro fondy rizikového (venture) kapitálu oproti ostatním zemím střední Evropy napřed. Tvrdí to Michal Smrek, partner advokátní kanceláře White & Case, podle kterého ČR převyšuje střední Evropu zejména v počtu IT firem a společností, které se zabývají novými technologiemi a výrazně investují do výzkumu a vývoje. (celý článek)

11.11.2010

Kdy neplatí Evropané daň z příjmu?
Způsob výpočtu daňové povinnosti se v jednotlivých vyspělých zemích světa liší. Pro většinu je však společné, že občané s nízkými příjmy neodvádí na dani z příjmu fyzických osob ničeho. Z jakých příjmů neplatíme daň v Česku? (celý článek)

10.11.2010

Facebook je žrout času. V práci na něj nesmíte, přikazují mnohé firmy
Přístup na Facebook a další sociální sítě firmy stále častěji omezují a zakazují. Zaměstnanci totiž tráví na internetu víc času, než by měli, a nejsou produktivní. A navíc mohou ohrozit dobré jméno firmy. (celý článek)

Čeští manažeři nemají ani polovinu doporučených znalostí, ukázaly testy
Manažeři mají nedostatečné vědomosti pro svou práci. Vyplynulo to z testů Directors Index, kterými letos prošly čtyři tisíce manažerů z celé České republiky. Z toho bylo 39 procent žen a 61 procent mužů. (celý článek)

9.11.2010

Některé podnikatelky dokáží vést firmu lépe než muži, ale zná je málokdo
Ženy jsou v podnikání konzervativnější a nerady riskují. Shodly se na tom majitelky firem, které letos uspěly v soutěži Ocenění českých podnikatelek. Muži jsou naopak střelci. Jdou do podnikání po hlavě a až pak řeší, co by se mohlo stát. (celý článek)

Rekvalifikace jsou znovu v kurzu
Rekvalifikační kurzy jsou jednou z možností, jak dát kariéře nový směr. Jisté zlepšení na trhu práce slibuje i fakt, že rozpočet na vzdělávání nezaměstnaných vzroste o 1,4 miliardy korun, které na vzdělávání nezaměstnaných v Česku přislíbila Evropská unie. (celý článek)

8.11.2010

Stát chystá úder proti práci načerno
Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo zabít dvě mouchy jednou ranou – přeškolovat nezaměstnané a zamezit práci načerno. Úřady práce totiž budou pro lidi bez legálního pracovního místa vypracovávat individuální akční plány, které jim stanoví vzdělávací aktivity – místo toho, aby melouchařili. (celý článek)

5.11.2010

Čeští podnikatelé nemají plán pro krizové situace
Jen třetina vlastníků českých soukromých firem má připravený plán pro převzetí podniku v případě nenadálé situace, například vážného onemocnění či úmrtí. Zjistil to průzkum společnosti PricewaterhouseCoopers ČR (PwC). (celý článek)

4.11.2010

Každé páté firmě v tuzemsku hrozí bankrot
Letošní rok je pro některé firmy kritický. Dvaceti procentům společností hrozí, že zkrachují. Nejhůře je na tom zemědělství, kde v současnosti směřuje k úpadku každá třetí firma. Překvapivě dobře je na tom stavebnictví, přitom vyhlídky nebyly zrovna příznivé. (celý článek)

Většinu lidí nad padesát čeká nižší důchod
Většina dnešních padesátníků a šedesátníků se musí připravit na nižší důchody. Všichni, kdo vydělávají 13 tisíc korun až 35 tisíc korun měsíčně, dostanou menší penzi, než na jakou by měli nárok podle současných pravidel. (celý článek)

3.11.2010

Firmy vyžadují znalost cizího jazyka. Hlavně angličtiny
Investovat do studia cizího jazyka se vyplatí. Až tři čtvrtiny zaměstnavatelů v Česku požadují po uchazečích o práci znalost cizího jazyka. Nejčastější poptávka je po angličtině. (celý článek)

2.11.2010

Nezaměstnanost v pololetí stoupla na 9,4 procenta
Trh práce v Česku zatím nevykazuje příliš známek zlepšení. V prvním pololetí totiž nezaměstnanost vzrostla oproti loňským hodnotám o dva procentní body na 9,4 procenta. Vyplývá to z Analýzy vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v prvním pololetí, kterou ve středu vládě předloží Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). (celý článek)

0 comments

Okomentovat