Stále častěji se potkávám s lidmi, kteří by chtěli pracovat v zahraničí. Ať už proto, že nemůžou najít práci v určitém oboru v ČR, nebo proto, že by chtěli jet na zkušenou do zahraničí, zlepšit si jazyk, získat více zkušeností, lepší praxi, příp. si i vydělat více peněz.

Už jsem tady několikrát zmiňoval pár dobrých pracovních portálů, kde se dá hledat práce v zahraničí, např. pracovní portál EURES - Evropský portál pracovní mobility, kde se nachází volná pracovní místa v celé EU. Dnes mne zaujal portál Pracujte pro EU, který nabízí pracovní nabídky přímo pro instituce EU a hlavně, je plný informací o možnostech a podmínkách života a práce v EU.

We know that it’s not easy to find people with experience in ICT who speak multiple languages - so you’ll be getting a lot of job offers!

Práce v EU - Pracujte pro EU
"Hledáme pracovníky technického zaměření s dobrými organizačními schopnostmi pro různé oblasti informačních a komunikační technologií – od telekomunikací, přes střediska pro zpracování dat , tvorbu webových stránek, vývoj softwaru, po sběr dat pro statistické účely a řízení v oblasti zabezpečení IT." (Zdroj: Jobs.cz)


Informační a komunikační technologie + jazyky?

Co je typickým požadavkem na práci v nějaké instituci EU? Musíte znát alespoň dva jazyky – hlavní jazyk (některý z 23 úředních jazyků Evropské unie) a ještě jeden (angličtinu, francouzštinu nebo němčinu), mít také vysokoškolský diplom a dokončené vyšší vzdělání v oblasti informačních a komunikačních technologiií, alespoň tři roky praxe, nebo střední vzdělání a delší praxi v oboru.

Závěr je pro mne docela jasný - základem pro budoucí uplatnění každého občana v EU je znalost jazyků, jak je vidět na té možnosti nahradit VŠ jen SŠ s odpovídající praxí. Ověřuji si, že znalost jen jednoho jazyka na pracovním trhu zdaleka nestačí, neboť se automaticky předpokládá znalost rodného jazyka (češtiny), znalost angličtiny, jako základního komunikačního prostředku na světě, no a pak rozhoduje, co umíme jiného - kromě dalšího cizího jazykä třeba ty informační a komunikační technologie.

I když práci v současnosti nehledám, tak jdu pro jistotu oprášit učebnici španělštiny, ale zvažuji ještě, že zakoupím brzy i učebnici čínštiny :-)

0 comments

Okomentovat