Bez práce jsem nebo nejsem?Proč roste počet nezaměstnaných, proč se snižuje počet pracovních míst, proč firmy ztrácejí zakázky? Proč se firmy bojí zaměstnávat nové pracovníky, proč firmy krachují a vyhazují zaměstnance z práce? Proč se plní Úřady práce a uchazeči o zaměstnání nemůžou najít práci?

Zdá se mi, že nikdo asi moc nepřemýšlí, co by se mělo opravdu změnit a co tento stav způsobuje?! Není to jen celosvětová krize, ale ovlivňují to celkové podmínky na trhu, možnosti a podpora podnikání, nutnost odvodů na všechno možné, vysoké daně, kostrbaté zákony a nepružné způsoby zaměstnávání nových pracovníků. Je možné se ale něčemu divit, když politikům jde úplně o něco jiného a skoro vůbec je nezajímají starosti běžných občanů?

Doplním dřívější příspěvek - Nezaměstnanost v ČR závisí na trhu v USA, a musím znovu zopakovat stejnou otázku: Proč naši politici stále vymýšlí nějaké malé české cestičky a populistická řešení?

Zde jen pár bodů, které obsahuje program obnovy v USA, což změnilo zásadně vývoj toho grafu počtu ztrát pracovních míst, co jsem zmínil minule:

- snížení daní 95% pracujícím rodinám a snížení daní malým podnikatelům

- poskytnutí půjček více jak 42,000 malých podnikatelů a podpora vytváření nových míst

- financování více jak 12,500 celostátních projektů v dopravě

- miliardové investice do inovací, vědy a techniky, což je základ hospodářství 21. století

Zdroj: Road to Recovery

Vidíte tam nějaké 13. důchody, mateřskou nebo sociální dávky? Takové "investice" totiž nikomu práci nezajistí, nepodpoří výrobu, tvorbu nových pracovních míst ani nepodpoří podnikatele, kteří volná místa vytvářejí a zaměstnávají pracovníky. Vidíte tam nějaké zbytečné výdaje na rekvalifikace, které stejně nikomu práci nezajistí?

Jak někomu pomůže kurz "počítačové gramotnosti", když stejně nebude v práci pracovat s počítačem? Jak někomu pomůže rekvalifikace na účetní, kadeřnici, čalouníka, sklenáře, když stejně takové místo nikde nesežene?

Je zajímavé, že na vyspělém trhu si uvědomují tu správnou cestu. U nás v ČR to nikoho snad ani nenapadne a všude kolem vidíme jen samá populistická "řešení" a utrácení peněz "z cizího", což má za cíl jen někomu vyhrát volby. Je asi jen ztrátou času o tom vůbec mluvit, psát i přemýšlet ;-)

0 comments

Okomentovat