Když jsem psal příspěvek - Kde hledat práci v zahraničí, tak jsem zmínil, že každý zájemce o práci v zahraničí by měl mít alespoň základní jazykové znalosti, neboť bez znalosti jazyka najít dobrou práci nebo pracovat v cizině, se opravdu moc nedá. Musím to doplnit, aby to nevyznělo nepřesně.

Kdo chce pracovat v cizině, tak nutně nemusí znát jazyk dané země, když umí anglicky. Kdo ovládá alespoň základy angličtiny, tak má šanci najít kvalifikovanou práci v jakékoliv zemi. Musí být ovšem odborník v nějaké profesi, musí rozumět svému oboru. Kdo je v něčem dobrý a jeho profese je nedostatková v dané zemi, tomu příp. zaměstnavatel mnohdy odpustí jazykové nedostatky.

(Už jsem tady zmiňoval příklady profesí, které hledají některé země prezentované na té akci Dny s Evropou, kdy např. v Maďarsku se hledají svářeči, zámečníci, personál zdravotnických a sociálních služeb, a znalost maďarštiny není nutná, postačí angličtina. Naopak v takovém Norsku a Švédsku požadují alespoň základní znalost švédštiny nebo norštiny.)


Práce v zahraničí bez znalosti jazyka?

Práce v zahraničí s nulovou znalostí nějakého cizího jazyka je sice také možná, ale není možné očekávat nějakou kvalifikovanou práci s dobrým výdělkem. Dal by se najít nějaký noční úklid v supermarketu, umývání nádobí, pomocné práce někde na stavbě, sběr ovoce atd., neboť to jsou profese, kde na jazyku moc nezáleží. Bude tomu ale také odpovídat nízký příjem, který bude stačit jen na základní obživu a zaplacení nájmu.

V takovém případě bych ale doporučoval obrátit se na nějakou zavedenou pracovní agenturu, která má se zajišťováním takové práce v zahraničí zkušenosti. Kde je možné najít seznam pracovních agentur, které můžeme obeslat, jsem také už zmiňoval a je možné si tam vybrat jen ty agentury, které mají povolení od MPSV na zprostředkování práce v zahraničí.

Výběr akreditované personální agentury může trochu zaručit, že nenaletíme na nějaké podvodné nabídky na práci v zahraničí. Hodně štěstí všem při hledání práce!

3 comments

 1. Anonymní // 10. září 2011 13:38  

  Byl jste někdy v zahraničí aniž byste znal místní jazyk nebo angličtinu? já ano a mohu s jistotou říct že 50% Vašeho krátkého článku jsou jen plky...

 2. Jobie // 11. září 2011 10:27  

  Byl jste v zahraničí NEBO jste tam i pracoval? To je "trochu" rozdíl!

  Jestli jste tam pracoval, tak by mne opravdu zajímalo, co jste tam dělal, jak jste komunikoval s kolegy, jak jste se šéfem dohodl výši svého platu a jak jste komunikoval se zákazníky :-)

 3. Anonymní // 27. dubna 2014 21:07  

  Článek si asi každý přebere podle sebe. Já za sebe můžu říct, že když bych chtěl pracovat v zahraničí tak se cizí jazyk aspoň trochu doučím a zvýším tak šanci, že najdu nějakou lepší práci. Štěstí přeje připraveným. Když něco chci není v dnešní době problém se jazyk doučit klidně i online.Mi třeba pomohly tyto online jazykové kurzy
  http://www.mini-kurzy.cz/vyuka-cizich-jazyku-online-domluvit-se-v-zahranici-nebo-povysit-v-praci-je-tak-snadne/
  Snad jsem pomohl

Okomentovat