Když jsem četl v rychlosti na internetu nové zprávy, že americký Senát nedávno schválil nějaký nový zákon na podporu zaměstnanosti, jehož součástí je zvýšení výdajů na stavbu silnic a daňové úlevy pro firmy, které najmou nové zaměstnance, tak mě napadlo, proč se vlastně Česká republika nenechá trochu inspirovat? Proč naši politici stále vymýšlí nějaké české cestičky a populistická řešení?

"Schválení je vítězstvím pro prezidenta Obamu, který z boje s nezaměstnaností učinil jednu ze svých hlavních priorit pro letošní rok. Míra nezaměstnanosti v zemi činí nyní 9,7 procenta a od začátku recese v prosinci 2007 zaniklo v ekonomice 8,4 milionu pracovních míst. Podle ekonomů by nový zákon mohl přinést až 250.000 nových pracovních míst."

Počet ztráty zaměstnání v USA(Zdroj: Road to Recovery - část grafu vlevo je stav, kdy vládl Bush a ta modrá vpravo je změna při opatřeních, které zavedl prezident Obama dle "The American Recovery and Reinvestment Act".)

Nezaměstnanost je největší problém současnosti?

Ztráta zaměstnání je problém celého západního světa a je zajímavé sledovat, jak některé země reagují, jaká dělají opatření proti snížení nezaměstnanosti a na podporu tvorby nových pracovních míst. Jsem přesvědčen, že pracovní trh v ČR je plně závislý na trhu v Evropě, který zase reaguje na stav v USA.

Za nezaměstnanost v ČR nemůže jen Čína a její levné výrobky, které všichni dovážejí, neboť je Češi tak chtějí. Nějaká ochrana státu proti takovému levnému dovozu by sice pomohla, ale jen krátkodobě. V delším horizontu může na globálním trhu pomoci jen něco úplně jiného a řešením není ani zavřít hranice a uvalit vysoké clo na veškerý dovoz, aby u nás firmy více (vůbec) prosperovaly.

Co by mohlo pomoci ekonomice je ale možné odvodit z příkladů ve vyspělém světě a ten graf výše pěkně ukazuje, jak se změnil stav počtu ztráty zaměstnání v USA při zavedení opatření prezidenta Obamy. Zákon na podporu zaměstnanosti v USA by mohl být možná inspirací i pro ČR a je škoda, že politikům u nás jde úplně o něco jiného a zájmy země jsou jim většinou lhostejné ;-)

0 comments

Okomentovat