Deník nezaměstnanéhoKdyž člověk opravdu chce, tak dokáže cokoliv. To je jedno základní pravidlo, které uznávám a nemám rád takové ty pesimistické řeči, že něco nejde. Myslím si, že když člověk něco chce, snaží se a dělá pro to všechno, tak se nakonec podaří dosáhnout cíle. Stačí jen chtít.

Najít práci může být jedním z takových cílů, které se zdají na první pohled nesplnitelné a není se co divit v dnešní krizové době. Taky někdy propadám depresím a špatné náladě, když mi nikdo neodpovídá na mé žádosti o práci. Přemýšlím, co dělám špatně, co bych měl zlepšit v životopisu a v úvodním dopisu, abych zaujal a byl alespoň pozván k osobnímu pohovoru. Je to ale asi nikdy nekončící proces neustálého učení a zkoušení různých cest a způsobů.


Nikdy se nevzdávat při hledání práce!

Při svém hledání práce jsem si ověřil, že není možné se vzdávat při prvním neúspěchu. Je nutné se neustále snažit, zkoušet různé i netradiční cesty, nenechat se odradit a důvěřovat ve své schopnosti. Trh práce se mění, každá firma je jiná a má jiné požadavky a navíc, co jsme zkoušeli včera, tak dnes už neplatí. Vždy chvíli trvá, než nalezneme tu nejlepší cestu k úspěchu a v případě hledání práce to také chce nějaký čas.

Už jsem se třeba poučil, že nemá cenu posílat životopis a úvodní dopis nějaké firmě, o které nic nevím. Obvykle to dopadne špatně a buď mi vůbec neodpoví, nebo mi napíšou, že vzali vhodnějšího kandidáta. Od začátku roku jsem rozeslal asi 200 životopisů, tak snad už můžu trochu hodnotit situaci na trhu a svou "úspěšnost" při hledání práce ;-)

Mnohem lépe ale dopadají mé žádosti o místo, když si dám nejprve trochu té práce, že důkladně prostuduji firemní web, seznámím se kompletně s produkty i službami, které inzerující firma poskytuje, detailně to porovnám s jejich pracovním inzerátem a pak teprve začínám psát úvodní (motivační) dopis. Je totiž nutné používat stejný slovník, jaký se používá v dané firmě, zdůraznit to, co firma hledá a požaduje. Podobně je ještě nutné i upravit životopis, který k tomu úvodnímu dopisu přikládám, ale úvodní dopis je základ, který nám zajistí pozornost.

Kolik jsem jen ztratil pracovních nabídek jen kvůli tomu, že jsem to dříve podceňoval?! Škoda mluvit, jsem ale mírně poučen a tento víkend jsem obeslal dalších asi 20 firem. Tak jsem zvědav, jaké budou reakce a jestli mi nějaká firma vůbec odpoví.

Držím se ale svého základního pravidla a nevzdávám se ;-)

0 comments

Okomentovat