Odborářský boss Jaromír Dušek v interview na iDnes minulý týden označil všechny, co pracují jako OSVČ, za příživníky státního rozpočtu, což mě nutí k reakci, neboť bych chtěl také začít pracovat jako OSVČ. Nechci být ale příživník ani žádný parazit na státním rozpočtu, tak nevím, co tím přesně šéf odborů Dušek myslel a proč by měl být každý drobný podnikatel "parazit":

"Vážený OSVČ, kdybych čtenářům popsal jaká všechna zvýhodnění oproti běžným zaměstnancům (s benefity) mají OSVČ, přestali by vás možná lidi na ulici zdravit. Buďte rád, že se toho nedopustím. Patří mezi největší příživníky státního rozpočtu."

Pane Dušku, co znamenají ta "všechna zvýhodnění", co mají OSVČ oproti normálním zaměstnancům? Co myslíte těmi "příživníky státního rozpočtu"? Moc by mě to zajímalo, neboť nyní jsem nezaměstnaný a jediná pracovní nabídka, kterou jsem zatím dostal je práce jako OSVČ. Nechci být ale žádný "parazit", tak zvažuji, že se OSVČ nestanu a raději budu dál pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Bude to tak pro stát lepší a nebudu tím "příživníkem" jako OSVČ?

Co mi doporučujete, pane Dušku? Máte snad pro mě nějaké místo u vás v odborech? Rád pro vás budu pracovat, když mi dáte pár korun, všechny ty zaměstnanecké výhody, nějaké ty stravenky a k tomu režijku na dopravu pro všechny členy mé rodiny ;-)

(Dělám si srandu, pro Duška a podobné exoty bych nepracoval za žádnou cenu a za žádné výhody. To budu raději zametat chodníky a uklízet bordel v ulicích!)


Být "příživník" OSVČ nebo raději nezaměstnaný?

Nedávno jsem zmiňoval, že zatím jediná reálná nabídka na práci, kterou jsem dostal (rozeslal jsem asi 200 životopisů), je možnost pracovat jako OSVČ (na fakturu) pro jednu firmu, která by měla pro mě práci asi na půl roku (možná i déle). Bude to pro mě ale znamenat, že se odhlásím z ÚP, přestanu dostávat podporu a stát za mě nebude muset platit SP ani ZP. Zřídím si živnostenský list a vše si začnu platit sám a to bez nějaké jistoty, že vůbec dostanu proplacenou fakturu za svou práci.

Podle odborářského šéfa, Jaromíra Duška, tím ale budu patřit mezi všechny ty "příživníky státního rozpočtu" (OSVČ) a budu mít mnohem větší výhody jak nějaký normální zaměstnanec. To teda nevím, jaké "výhody", ale nebudu mít nárok ani na placenou dovolenou ani na nemocenskou (onemocním a nic nevydělám). Nebudu mít žádnou výpovědní lhůtu ani nejsem chráněn Zákoníkem práce. Žádné firemní požitky, žádné stravenky, žádné odborové rekreace, žádné režijní jízdenky, žádné příspěvky na dopravu...

Nějak nevidím žádné výhody OSVČ a spíš se obdivuji, že jsem schopen postoupit to riziko vrhnout se do podnikání jako OSVČ, že mám odvahu použít své úspory na úvodní financování provozu své firmy a to i při vidině nejistoty, co mě čeká. No a k tomu budu muset ještě poslouchat nějakého opravdového "parazita" Duška, který mě bude nazývat příživníkem?

Božínku! Vypráskat bičem a hnát svinským krokem!

1 comments

  1. Anonymní // 22. února 2011 18:57  

    Taky máte výhodu, že po vystavení faktury vám ji třeba nikdo neproplatí.
    Hanka

Okomentovat