Když jsem nedávno zmiňoval, že asi jsem diskriminovaný kvůli věku při hledání práce, proto mi nikdo ani nenapíše odpověď na žádost o práci, tak jsem netušil, kolik lidí na tento problém naráží. Zmiňoval jsem, že ve svém CV už raději neuvádím datum narození, dokonce jsem v životopisu i zrušil roky absolvování škol v sekci vzdělání, aby můj věk nešel nějak odvodit.

Musím říci, že nyní mám mnohem větší úspěšnost s takovým "ořezaným" životopisem bez datumů a alespoň mi některé firmy odpovídají a zvou mě na pohovory. Jo, abych nezapomněl, vynechal jsem první dvě pozice, kde jsem pracoval hned po škole, takže vypadám i dle životopisu docela mladě ;-)

Jsem proto podvodník? Nejsem, jen neuvádím všechno úplně do detailu, aby můj životopis nebyl moc dlouhý. Školení, která jsem kdy absolvoval, také neuvádím všechna, ale mám v CV jen některá základní dle pravidla, že všeho moc škodí. Vadí to někomu? Nevadí, stejně se u pohovoru bavíme o mých posledních 5-10 letech praxe a první pozice po škole nikoho nezajímají.


Diskriminace při hledání práce z praxe

Na webu jsem našel několik diskuzí, že plno lidí je při hledání volného místa diskriminováno kvůli věku, popř. si to alespoň myslí. Já s nimi souhlasím a jsem přesvědčen, že věk hraje rozhodující roli při výběru pracovníků. Zde jen pár ukázek z diskuzí na internetu:

"...lidé s opravdu dlouholetou praxí, kterým je přes 45, mají se sháněním práce velké problémy. A personální agentury tyto lidi rovnou zahazují do koše (tedy jejich životopisy). Jsem VŠ, umím slovem a písmem tři jazyky, ovládám dobře práci na PC, mám velmi dobrý životopis s prokazatelnou praxí i doporučeními, a přesto nemohu najít práci nejen v oboru, ale ani třeba nejjednodušší administrativní zaměstnání."

"Je mi 45 roků a jsem už 3 měsíce bez práce. Hledám si práci přes úřad práce, přes agentury práce a nic. Všude jenom slibují a když řeknu svůj věk, tak jenom poděkujou a to je vše. Nebo že neodpovídám jejich požadavkům."

"...mám 52 let, jsem 2 měsíce bez práce, 18 let dělám jako OZ v ruzných firmách a nemůžu nic najít, už ani netrvám na této práci, brala bych vše, ale stejně není nic. Na UP nic nemají a to, co nabídnou, je již obsazené, přes agentury hledám taky a z těch 37 rozeslaných CV mi odpověděly dvě firmy, a samozrejmě záporně, přitom jsem splnila vše, co požadovali. Tak kde je chyba?? Vím kde, v mém věku a to považuji za nezákonné!"


Jak se bránit věkové diskriminaci?

V žádostech o místo neuvádějte svůj věk, upravte si svůj životopis a vymažte datum narození a datumy absolvování škol. Stačí, že tam máte, jakou školu (obor) jste studovali. Máte-li nad 40 let, tak vymažte i první zaměstnání, aby nebylo patrno, kdy jste začali pracovat (věk se pak dá dopočítat). No a uvidíte tu změnu při zájmu o volná místa.

Osobně jsem zaznamenal zásadní obrat a firmy mě nyní zvou k pohovorům jako na běžícím pásu. Stačilo jediné, vymazat ty datumy a najednou to nějak lépe funguje. Při hledání práce jsem se ale poučil v tom, že věková diskriminace v ČR existuje, jen nejde nijak dokázat ;-)

Ještě poslední ukázka z diskuze na internetu, která potvrzuje i mé poznání:

"Napište si co nejstručnější nenápadný životopis, neuvádějte roky nástupu / výstupu, u škol neuvádějte, v jakém roce jste je absolvovali (prostě vyvolejte dojem, že jste skoro začátečník, třicátník). Chlubit se znalostmi je kontraproduktivní, firmy chtějí poslušné nevýrazné roboty."

No, není na tom něco k zamyšlení?

6 comments

 1. Anonymní // 25. května 2011 18:42  

  Vekova diskriminace?
  Jasneze!Co jsme dovolili to mame!Pravo na praci neexistuje uz dvacetdva let a socialni citeni u mlade generace necekejme.Taky jsem vymazala vsechno co by mohlo nejak prozrazovat muj(53) vek.Nepomohlo to.Vsude totiz sedi mladi manazeri, kteri nechteji nas stare ani videt, natoz se s nami zabyvat u pohovoru.Pracovala jsem s mladymi v kolektivu a co jsem zkusila jen proto, ze jsem starsi nikomu nepreju.Ja ale diskriminovana nejsem.Do pozice ublizeneho starocha se ani nebudu vtelovat...nejde totiz chtit zvitezit v konkurenci s mladymi lidmi - zname znamych a nad novym systemem. Na jedno misto se hlasi tak osmdesat lidi.My stary jsme komplikovani...nenechame se odirat, nemame pred nimi strach, nemame ty krasny nohy a hlavne rozumime veci vice nez oni, protoze mame stare skoly a letitou praxi.Ve veku to nebude.Musime pro to neco udelat.Predlat ne CV, ale sebe.Vypadat lepe a naucit se taktice.Hrat divadlo a hodne shanet a jezdit vsude a ucit se, nekdy i padelat dokumnety. Pokazde ale bude platit neco jineho.Neda se najit klic na to co zabere.Nechci tvrdit, ze jsem prisla jak na to..Po mnoha nezdarech pres internet jsem zvolila lidsky pristup. Kdyz se uchazim o praci u firmy, ktera ji inzeruje, jdu k rediteli rovnou a oslovim primo jeho s necim neobycejnym.Proste bejt tak drza, ze mne bud vyhodi anebo veme. Predtim si musim ale zjistit jake ma diry v managmentu a na kterem miste bych mohla byt prinosem. Skusila jsem to dvakrat a pokazde to vyslo.Uz neni ta doba ze nas musej brat jaci jsme.Hrajme tedy tu jejich hru, nebo jsme z kola venku.To co bylo uz se nevrati.Alena

 2. Anonymní // 1. května 2012 6:09  

  Generaci těch, co si nepřipouští možnost, že jim taky bude padesát, jsme si sami vychovali. Aroganci nikdo nedostane jako dar od sudiček, opravdu si to zasloužíme, protože Ti, kterým jsme to tak pěkně vštípili, nám to teď tak pěkně vrací.
  Alena

 3. Anonymní // 6. října 2012 13:15  

  K příspěvku nade mnou.. Jedná se zjevně o spodní hranici věku, tedy že pozice není určená pro neplnoleté. Uvedená firma požaduje věk nejméně 16 let,ale od firem poptávajících brigádníky je požadavek na věk 18 let obvyklejší proto, že pro zaměstnávání neplnoletých jsou Zákoníkem práce stanovena přísnější pravidla. Jinak (nejen) věkovou diskriminaci jsme zažila a to jako třicátnice dosud bezdětná. Po mateřské to bude jistě ještě těžší.

 4. Anonymní // 15. listopadu 2015 22:09  

  Taky jsem začala s taktikou neuvádět data ukončení škol v CV, protože se mi studium na VŠ o pár let protáhlo a už jsem ve věku "jednou nohou na mateřské". Bohužel pokud by personalista skutečně chtěl, mohl by si můj věk dopočítat ze snadno dohledatelných údajů o obhajobách závěrečných prací u příslušných VŠ. No tak snad to nedělají, když jsou zavaleni prací, že ani nestíhají kandidátům dát vědět, že je neberou :)

 5. Anonymní // 17. ledna 2017 15:45  

  Dobrý den, nejlepší je určitě si pročíst nějaké tipy ohledně hledání práce. Zajímavé najdete také zde: https://airplus.airjobs.cz/.

 6. Anonymní // 5. února 2017 19:44  

  Dobrý den, maminka ve svém věku opravdu obtížně sháněla práci. Nakonec jsem ji ale doporučila stránku http://www.personalistka.cz, kde našla seriózní a dobře placenou práci.

Okomentovat